Delovnopravna vprašanja v visokošolski zakonodaji

Slovenija

Predstavniki ministrstva za izobraževanje in sindikatov so se na današnjem sestanku o predlogu zakona o visokem šolstvu osredotočili na delovnopravna vprašanja predvsem zaposlenih - tako predavateljev kot nepedagoškega osebja, so povedali na ministrstvu. V Visokošolskem sindikatu Slovenije pa tokratni sestanek ocenjujejo kot premik naprej.

Kot je za STA pojasnil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mirko Pečarič, so danes obravnavali predloge, ki jih je posredoval Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.

"Pogovarjali smo se o delih, ki se nanašajo na delo in zaposlitev visokošolskih učiteljev in raziskovalcev," je dejal Pečarič. "Govorili smo o delu učiteljev, o sodelovanju nepedagoških delavcev, kriterijih za izvolitev visokošolskih učiteljev, o načinu razpisovanja prostih delovnih mest na visokošolskih zavodih in specifikah urejanja zaposlitev v primerjavi z zakonom o delovnih razmerjih," je dejal.

Niso pa še končali dela, ki se nanaša na pedagoško obremenitev visokošolskih učiteljev in raziskovalcev, pravi. Tudi o tem bodo spregovorili na prihodnjem sestanku, ki bo v sredo, je napovedal. V vmesnem času bodo svoje pisne predloge o tem, katere člene je še treba izboljšati, posredovali tudi ostali sindikati, je pojasnil.

V Visokošolskem sindikatu Slovenije so zadovoljni, da bodo pred zakonodajnim postopkom tekla formalna usklajevanja. "Po razpustitvi delovne skupine jeseni lani usklajevanj ni bilo, tako da današnji sestanek pomeni premik naprej," je za STA dejal predsednik sindikata Marko Marinčič.

Plačevanja za študij se danes po Pečaričevih besedah niso lotevali. Marinčič sicer vztraja pri svoji trditvi, da uvajajo šolnine. "Šolnine uvajajo in konec," je prepričan. "Največ 40 študentov na 100 študentov bo lahko samoplačnikov," pravi.

Potekal protest proti zakonu

Nov zakon o visokem šolstvu je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport predstavilo v torek, v sredo pa je v središču Ljubljane potekal protest proti zakonu, ki se ga je udeležilo več kot tisoč študentov, dijakov, delavcev in upokojencev. Proti predlogu je del študentov oz. Študentsko društvo Iskra in Iniciativa za demokratični socializem, sindikalisti ter nekatere stranke (Solidarnost, MSi, SDM, TRS), medtem ko Študentska organizacija Slovenije in Dijaška organizacija Slovenije zakon podpirata. Zakon podpira tudi rektorska konferenca, a hkrati opozarja na prepočasen proces sprejemanja zakona za akreditacijo študijskih programov in institucij ter na ohranitev temeljnega stebra financiranja vsaj v dosedanjem obsegu.

V podmladku SDS, Slovenski demokratski mladini (SDM), ocenjujejo, da je predlog zakona v celoti nesprejemljiv in "izrazito neevropski, saj ukinja konkurenco na področju visokega šolstva ter uvaja plačljiv reden študij". "Plačljiv študij bo najbolj udaril študente iz socialno šibkih družin," so opozorili v sporočilu za javnost.

Sprašujejo se, kdo se boji konkurenčnih visokošolskih zavodov, ki bi lahko javnemu izobraževalnemu sektorju konkurirali pod enakimi pogoji. Zanima jih, kdo si v Sloveniji ne želi tekme med ponudniki izobraževanja za javna sredstva. Vse parlamentarne stranke in deležnike na področju izobraževalnega sektorja pa so pozvali, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da predlog zakona ne bo sprejet.

Deli novico:

klldmoll |  19 .04. 2014 ob  21: 44
kaj vam sploh rabi Zakonodaja, Kolektivne pogodbe, itd. , če pa potem na sodiščih RS t.im. sodniki-ce SAMOVOLJNO opuščajo kardinalne dokaze, konkretne člene tovrsnih pravnoformalno zavezujočih pravilnikov, itd., ipd . !? ...