Danes na Obali koranti!

Koper

Danes na Obalo prihajajo tisti, ki pregovorno odganjajo zimo  koranti. Pa ne kateri koli: Koranti Demoni, ki se sicer na Obalo vračajo že vse od leta 2003.

Prihajajo iz vinorodnega dela Haloz v občini Videm, kraja Vareja, ki leži na pobočjih in slemenih prečudovitih haloških gričev, ki se severno strmo spušča proti reki Dravinji. 

Korantova oprema je sestavljena iz mogočnega kožuha iz ovčje kože, ki je v višini pasu objet s petimi kravjimi zvonci različnih velikosti. Na glavi Korant nosi kapo, ki je ob straneh obdana s perutmi, rogove pa krasijo pisani trakovi. Dolg rdeč jezik ter sirkovi brki pa dajejo maski poseben čar. K opravi spada še ježevka, to je palica, na katero je na enem koncu pritrjena ježeva koža. Ježevko krasijo pisani robci, ki mu jih podare dekleta. Korant z največjim številom robcev je med dekleti najbolj priljubljen.Obut je v usnjene čevlje črne barve ter v zadnjem času za Koranta značilne tudi zelene ali rdeče nogavice.

Delujejo že polnih 11 let, ime Demoni pa so povzeli po grški mitologiji, bogu Demonu, ki pa izhaja tako v religiji, folklori in mitologiji kot nadnaravno bitje. Vse težave so že v starodavnih časih odpravljali na takšen način, da so poklicali boga – Demona, ki je težave odpravil. Ta Demon, ki je pregnal zimo, je bil Korant. Ker na Obali ni dosti snega in hude zime, odganjajo tudi zle duhove.

Kot nam je povedal vodja skupine Borut Drevenšek, društvo šteje 55 članov. Biti korant oz. kurent pa ni ravno najlažje opravilo: "Celotna oprava je lahko težka tudi več kot 40 kilogramov, zato moramo biti fantje v kar dobri telesni kondiciji, da lahko za pustne dni v njej skačemo naokrog in preganjamo zimo," nam pove Drevenšek v smehu. Kako pa jih sprejemajo tukajšnji prebivalci? Drevenšek odgovarja: "Ljudje na Obali nas sprejemajo z velikim navdušenjem, saj gre za etnografski lik, ki tu ni vsakdanji in ga nekateri sploh ne poznajo. No, nekateri otroci se nas morda res prestrašijo, a kaj hitro postanemo prijatelji, se skupaj fotografiramo in tudi  zaplešemo."

Večjo skupino Korantov vedno spremlja vsaj en hudič – vrag. Oblečen je v rdeče-črno obleko iz tkanine, ki ima okrog telesa prepleteno mrežasto ogrinjalo. Ves čas divja, straši otroke in včasih ugrabi tudi kakšno dekle, ki se želi izogniti Korantom. Za obrambo ima vile, ki jih zna daleč in natančno vreči.

Danes bodo med drugim obiskali vrtec in šolo na Kozini, Občino HrpeljeKozina, Osnovno šolo Koper, Radio Capris, Policijsko upravo Koper, Postajo prometne policije Koper in  Občino Koper, v večernih urah pa bodo obiskali še Nane bar na Kozini ter Pit Stop Kozina.  V soboto pa se bodo udeležili 5. Istrske povorke v Kopru, kje bodo pozdravili tudi ekipo našega portala in se pozabavali z vsemi, ki se nam boste pridružili. Sledil bo obisk Supernove v Kopru, zvečer pa se nameravajo udeležiti tudi pustnega rajanja v Bellaviti.

Vse za to, da se zima poslovi in na Obalo pride pomlad! 

Ostale aktualne vsebine:

Regalin dneva: valentinov vzglavnik s posvetilom

Bo Fontana presahnila?

Slovenski nogometaši danes z BiH

Deli novico:

MEGAtron |  06 .02. 2013 ob  21: 09
Zakaj pa koranti? Zakaj starinsko tujko? Kurent je čisto cool izraz in ga smo uporabljali še v 1790. KUR-ent in KUR-ba sta bolj sorodna kot KOR-ent in KOR-ba. Čorba?

Linhart: "Kurent - bog razdudanosti, Grški Priap. Če je upravičen očitek, da se je narod nagibal k razdudanosti, potem je moral prideti Kurentu lastnost dobrega boga. Smisel, ki leži v tej besedi, se javlja v sorodni kovrh, kouvrh, deklica, iz le-te pa izhajajo slovanska kurba, kupljivo dekle, ter nemška Hure, raztresene po vseh evropskih narečjih."