CIMOSU SO ŠTETI DNEVI: Če se država ne bo zganila, najverjetneje sledi stečaj!

Koper

Ker so Hrvati zavrnili izvensodni ponudbi za razrešitev Cimosovega spora na Hrvaškem, italijanski prevzemnik Cimosa Palladio Finanziaria zdaj od Slovenije zahteva jamstvo za plačilo morebitno dosojenih obveznosti, poroča Dnevnik. Skrajni rok, ki so ga Italijani postavili državi za predložitev potrebnih jamstev, naj bi se iztekel konec januarja.

Konzorcij prodajalcev 92-odstotnega deleža Cimosa na čelu z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) je oktobra z družbo TCH Cogeme, ki je v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria, podpisal pogodbo o prodaji deleža. Vrednost transakcije znaša 110 milijonov evrov, pri čemer naj bi kupnina znašala zgolj 100.000 evrov, ostalo pa naj bi se navezovalo na dolžniško razbremenitev koprske družbe.

Kot so tedaj napovedali v DUTB, naj bi posel predvidoma zaključili v prvem četrtletju 2017, vendar se zapleta zaradi tožbe hrvaške agencije za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB). Ta, kot spominja Dnevnik, od Cimosa terja okoli 57 milijonov evrov.

Hrvati dve poravnalni ponudbi zavrnili

Pred približno enim mesecem sta se v reševanje težav intenzivno vključila tudi začasna predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Lidia Glavina in glavni izvršni direktor DUTB Imre Balogh, je Dnevnik izvedel neuradno.

Po neuradnih informacijah Dnevnika so Hrvati dve poravnalni ponudbi zavrnili. V prvi so potencialni italijanski kupci hrvaški agenciji ne glede na izid tožbe ponujali 3,2 milijona evrov takojšnjega plačila, v drugi ponudbi pa, da bi postali 40-odstotni lastniki hrvaškega dela Cimosa. Poleg tega so bili Italijani hrvaškemu delu Cimosa pripravljeni še naprej zagotavljati naročila, plač zaposlenim ne zniževati, čez čas pa odkupiti 40-odstotni lastniški delež. Rok za sprejetje ponudbe se je iztekel konec lanskega decembra. Toda Hrvati je niso sprejeli.

Zato je očitno edina možnost, ki je ostala na voljo, da Slovenija pogodbeno jamči plačilo odškodnine v primeru, da bo hrvaško sodišče odločilo v prid DAB. Kot je neuradno izvedel časnik, sta tako hrvaška kot slovenska stran o sporu pridobili pravni mnenji, ki pa sta si med seboj popolnoma nasprotujoči.

Skrajni rok konec januarja

Iz DUTB so že v ponedeljek za STA glede dogovora s Palladio Finanziaria pojasnili zgolj to, da so v teku vse dejavnosti za izpolnitev odloženih pogojev, dogovorjenih v pogodbi, za uspešen zaključek transakcije, vendar zaradi možnega vpliva na uspešnost prodajnega postopka vmesnih dejanj ne komentirajo.

Po poročanju Dnevnika naj bi se sicer skrajni rok, ki ga je Palladio Finanziaria postavila Sloveniji za predložitev potrebnih jamstev, iztekel konec januarja. Če jamstva za plačilo potencialnih hrvaških obveznosti ne bo, obenem pa si Hrvati ne bodo premislili in tik pred zdajci sklenili zunajsodne poravnave, namerava Palladio Finanziaria od nakupa Cimosa odstopiti. To pa bi pomenilo, da bi se družba težko izognila stečaju, dodaja časnik.

Deli novico:

škembo |  13 .01. 2017 ob  13: 09
Cimos je bil davno zrel za stečaj!! Vsak dan se peljem mimo upravne zgradbe ; v katero sem se vselil"" med prvimi""in težko mi pade , ko vidim vse več "ŠINŠALOV" (svetovalcev). Slovenski proračun so ti bleferji in oni pred njimi(Bernetič, Krašovec, in današnji nasledniki) oškodovali za več kot 1.5 X 10*** . Rešitev je obstajala , ampak ni bilo v njihovem interesu!! Stečaj , Srečaj in še enkrat Stečaj je edina možnost ; Italijani niso naivni in ne obstaja zastonj izrek (Ruba poco , ma sempre) :(( krade malo in stalno)). Verjamem, da odgovarjal nebo nihče; gre namreč za; POSLOVNO ZMOTO.
Verjetno bodo imeli največje zadoščeje ljudje , ki so bili proti širitvi Cimos-a na JUG.((Pristop poslovanju je bil primerljiv Mussolinijevemu napadu na Etiopijo. ))
Lokacije Buzet ne smatram za "JUG" Sam sem delal na tej lokaciji,; za to lokacijo , kot tehnolog in projektant in sigurno so Buzečani dali svoj delež v dobrobit Cimosa. Da Hrvati ne odstopajo od svojih zahtev je čisto prav (politične spletke me ne zanimajo)
dominikgr |  12 .01. 2017 ob  10: 51
@Janko, ja tudi meni se zdi čudno, da bi Hrvatje kar direkt lahko pripomogli k stečaju, kljub temu, da je verjetno Cimos v Istri kar velik zaposlovalec. Kakšno socialno bombo bi tam povzročil? Zakaj hrvaški mediji nič ne omenjajo Cimosa in tega problema? Res mora bit v ozadju neki čudnega ...
@Resnica | danes ob 16:17  |  11 .01. 2017 ob  19: 11
tudi ti si zgleda dokaz oz. proizvod teh komunjar in pišeš neumnosti. Kakorkoli že, lahko bi vedel, da so prav komunjare ustanovile to podjetje in to je do leta 91 dobro delalo.
Janko |  11 .01. 2017 ob  18: 39
Ta stvar s Hrvati je malo čudna. Kot prvo in prvo je njihov zahtevek star najmanj 25 let (torej že krepko zastaran!), in drugo, če gre Cimos v stečaj, lahko braća Hrvati začnejo v celi buzeščini zopet pasti ovce in koze. To je še edina firma, ki zaposluje v HRV Istri. Očitno gre za neke druge igrice, morda za ločitev hrvaškega dela, ki pa sam po sebi v svetu avto industrije ne pomeni nič ali pa so se Italijani ohladili. Bomo vidli...
ibro |  11 .01. 2017 ob  16: 40
Naj pomagajo tisti ki so te kredite najemali z svojim celotnim premozenjem! Ne pa davkoplacevalci ki ni mamo od tega nic in tudi nismo imeli od kredita nic!
Resnica |  11 .01. 2017 ob  16: 17
-4
Še en dokaz kako komunjare sjebejo firmo...so se pač učili POLITIČKO EKONOMIJO JUGOSLAVIJE...ta je učila da se iz slabih firm mopra denar pretaka in podpirati slabe firme...tako potem preživijo partijski kadri ki vodijo firmo...
bigboss |  11 .01. 2017 ob  16: 07
haha lol tolko dnarja so not zmetali in na koncu stecaj
bravo bravo.. stvaim glavo, da ce bi delavci prevzeli vodstvo in si razdelili lastnistvo se bi podjetje resilo
C€kr |  11 .01. 2017 ob  15: 11
Stroje so prefarbal, zdej bodo pa še nas slovenceljne nafarbal. Scenarij je že dogovorjen.
lino |  11 .01. 2017 ob  14: 05
vsak dan je bolj jasno, da se je od osamosvojitve naprej samo kradlo, to so počeli kvazi gospodarstveniki in politiki, delavci in država pa potegnili takratko. Hrvati nas pa kar fajn izsiljujejo. Če je tako naj gre firma v stečaj in se lahko hrvateki obrišejo pod nosom. Bi bilo pa prav, da se slo politika zmiga in hrvate izsiljuje dokle nam ne vrnejo vseh kreditov, ki so jih oni v času YU vzeli pri slovenskih bankah in kreditov nikoli vrnili kakor tudi slo premoženje ki je po osamosvojitvi ostalo na ozemlju hr (turistični kompleksi, zemljišča, podjetja,...). Dokler to ne plačajo se z njimi niti nimamo več kaj pogovarjat, dokler ne rešimo vseh odprtih vprašanja tudi nasledstva iz bivše države!
@sovrag |  11 .01. 2017 ob  13: 15
se samo meni zdi ali so vsa državna podjetja pokradli? tako da državno ne deluje očitno. je pa res da z denarjem ki smo ga dali dutb bi lahko dali kamorkoli drugam. torej ne deluje ne v eni ne v drugi smeri. država je odpovedala. vse kar je državno gre v privat žepe namesto v državo.
Cimos |  11 .01. 2017 ob  12: 03
Tukaj je Cerar in njegovi podrepniki, ki hocejo to uniciti da potem lahko to lazje prodajo.
SOMIC |  11 .01. 2017 ob  12: 02
Kje ma zdaj Kraševec Novaka Rakarja Podpečana Krivokapiča in ostale iče ki so izčrpali podjetje preko rokometnega kluba koper igralci niso hoteli it na tekmo če jim je zamujala plača ki bi lahko 20 proizvodnih delavcev plačali z njo
1