CERAR IN ERJAVEC O NESPOŠTOVANJU ARBITRAŽE: Pismo za Evropsko komisijo je pripravljeno

Slovenija

Slovenija bo postopek v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne odločbe o meji sprožila zelo kmalu, je danes ob prihodu na neformalni vrh EU v Bruslju povedal premier Miro Cerar. Zelo kmalu bomo poslali pismo Evropski komisiji, je napovedal. Zunanji minister Karl Erjavec pa je dejal, da je pismo pripravljeno.

"Pismo komisiji bomo poslali že zelo kmalu. Ravno v teh dneh na vladi v sodelovanju s strokovnjaki, odvetniško pisarno in drugimi pripravljamo ustrezne osnove za besedilo, ki ga bomo poslali komisiji," je povedal Cerar. Gre za pismo na podlagi 259. člena lizbonske pogodbe, ki določa, da lahko članica, ki meni, da druga članica ni izpolnila obveznosti, ki izhaja iz pogodb, zadevo predloži Sodišču EU. Pismo bo vsebovalo podrobnosti o tožbi proti Hrvaški na Sodišču EU.

Ob tem je premier pojasnil, da je treba najprej komisijo obvestiti, da gre za protipravno stanje, ki ga je zagrešila Hrvaška. "Pričakujemo, da bo Evropska komisija sama ukrepala, sicer pa bomo sami," je še poudaril.

Erjavec o vsebini tožbe: bodite prepričani, da je pripravljena, kot je treba

Zunanji minister Karl Erjavec je v Ljubljani sporočil, da je že vse pripravljeno glede pisma, v katerem bodo navedeni vsi elementi tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe. "Vse je pripravljeno, kar se tiče pisma, ki ga bomo naslovili Evropski komisiji. Vsebuje tudi vse elemente tožbe, ki bo vložena kasneje na Sodišče EU," je povedal.

Pojasnil je, da se je pred kratkim sestal z odvetniško skupino, ki bo zastopala Slovenijo. Sestavljajo jo odvetniki iz tujine, v njej pa sodeluje tudi dosedanji glavni odvetnik Slovenije za arbitražo Alain Pellet. Vsebine pisma oziroma tožbe ni želel predstaviti, da ne bi predčasno razkril slovenskih adutov. "Bodite pa prepričani, da je pripravljena tako, kot je treba," je zatrdil minister.

Gre za pravno ali politično vprašanje?

Ker po dosedanjih neuradnih informacijah pravnega ukrepanja komisije ni pričakovati, bo Slovenija najverjetneje s tožbo proti Hrvaški pred Sodiščem EU nadaljevala sama. Vse bolj se tudi zdi, da v Bruslju ne razlikujejo med odgovornostjo Slovenije in Hrvaške in da bi bila Evropska komisija v sporu nevtralna. Neuradno je tudi slišati, da to ni pravni, ampak politični problem.

Jean-Claude Juncker

Erjavec je komentiral, da "tu ne gre za politično vprašanje, ampak gre za izrazito pravno vprašanje". "Gre za spoštovanje arbitražne razsodbe, arbitražnega sporazuma, ki je bil podpisan tudi pod okriljem Evropske komisije," je poudaril.

"Izjav, ki jih daje (predsednik Evropske komisije) Jean-Claude Juncker, ne bom komentiral. Lahko pa ugotovim, da pač prilagaja izjave glede na osebo, ki jo gosti," je še dodal minister.

Deli novico:

Vladoiu |  24 .02. 2018 ob  09: 59
Na evropski komisiji se že tresejo...
Pismo |  23 .02. 2018 ob  18: 58
-1
je pripravljeno.Ma kdo bi si mislil po toliko letih je..nja v glavo.Nesposobneži!!!