CALL ME FRANCESCO: Danes premiera filma o papežu Frančišku

Film

V Vatikanu bodo danes premierno prikazali film Call Me Francesco, ki prikazuje življenje papeža Frančiška od mladosti v Buenos Airesu do njegovega nastopa na čelu Rimskokatoliške cerkve marca 2013. Med drugim je v njem predstavljeno tudi temačno obdobje, ki ga je papež doživel za časa vojaške diktature v Argentini med letoma 1976 in 1983.

Papež Frančišek, rojen kot Jorge Mario Bergoglio, je mladost preživel v Buenos Airesu, obkrožen s podporniki režima Juana Dominga Perona. Med šolanjem za duhovnika se je tudi zaljubil, a se je odločil, da nadaljuje svojo pot, je pisala francoska tiskovna agencija AFP.

Produkcija filma je stala 14 milijonov evrov, snemali pa so ga 15 tednov v Argentini in Italiji. Call Me Francesco je že drugi film o papežu Frančišku. Pred tem je španski režiser Beda Docampo Feijoo posnel film Francisco, el padre Jorge, ki so ga v Argentini premierno prikazali septembra.

V času diktature hodil po tanki liniji

Ko se je v Argentini začela diktatura, je Bergoglio, tedaj predstojnik jezuitov v Argentini, hodil po tanki liniji, da se je izogibal ustrahovanju generalov in skušal zaščititi preganjane prijatelje. Hkrati so do njega vedno znova segle vesti o prijateljih in kolegih, ki so skrivnostno izginili ali bili podvrženi mučenju.

Režiser filma Daniele Luchetti je povedal, da si papeža Frančiška v 98-minutnem filmu ni želel predstaviti kot svetnika: "Tu je bila nevarnost. Želel sem spoštovati zgodovino Argentine, zato sem prisluhnil vsakemu predlogu, brez kakršnega koli trivializiranja."

Avtoritarna a občutljiva osebnost

Luchettijev film se osredotoča na Bergogliev značaj in ga predstavlja kot avtoritarno, a hkrati občutljivo osebnost. Na vrhuncu diktatorske represije je v svojem semenišču ponudil zavetje preganjanim študentom in pomagal materam, katerih otroci so za časa diktature "izginili".

Režiser zatrjuje, da je v filmu ponudil realističen in uravnotežen portret ljudi in dogodkov. S tem se po pisanju AFP morda ne bi strinjali tisti, ki menijo, da bi današnji papež za časa diktature lahko storil več in spregovoril proti njej.

Papeža uprizarjata dva igralca

Papeža Frančiška v filmu igrata latinsko-ameriški igralec Rodrigo de la Serna, ki ga uteleša v mladih letih, in Čilenec Sergio Hernandez, ki ga je upodobil v aktualnem obdobju. Serna je dejal, da je vlogo čutil kot veliko odgovornost zaradi zgodovinske in duhovne veličine, ki jo nosi.

 

Deli novico: