Analiza jeseni: Koper

Jesenski del kanarčkov je bil črno-bel. Optimizem vliva prihod italijanskega trenerja. Okrepitve so še enigma.

Tekmovanje:

Primorci so v letošnjo sezono krenili s prepoznavno formo iz zaključka prejšnjega tekmovalnega leta, ko so uspehe gradili na neprebojni obrambi. Uvodnih pet krogov brez prejetega zadetka je le potrjevalo napovedi številnih ljubiteljev nogometa, ki so Koper uvrščali med glavne favorite prvenstva. Prva je rešitev za koprsko obrambo našla sosednja Gorica, katero so v vse večjem številu začeli posnemati naslednji nasprotniki Kopra. Sledilo je obdobje manjše rezultatske krize, ko obalni prvoligaš na petih zaporednih tekmah ni okusil slasti zmage, ob tem pa doživel kar tri težke poraze. Posebej boleč in visok je bil tisti v Kranju, kjer so štirje zadetki v Hasičevi mreži odstavili prvega trenerja Bračuna. S prihodom italijanskega stratega Vanolija je zavel svež veter, ki je kanarčke ponesel v najboljšo serijo štirih zaporednih zmag in šestih tekem brez poraza v jesenskem delu. Dokončni povratek med vodilno trojico Prve lige NZS je z visoko zmago preprečil državni prvak Maribor in za zaključek seveda Triglav, ki je poleg prvenstvenih uspehov Kopru preprečil še nadaljevanje v Pokalu Slovenije. Če odmislimo nepričakovan pokalni izpad, je Koper v prvem delu sezone vzdrževal konstantno dobro formo, saj je skorajda celotni jesenski del preživel med najboljšo peterico prvoligašev. Ob izjemno nadarjenih mladih nogometaših in kakovostnih okrepitvah se zdi koprski naskok na evropske pokale v spomladanskem delu sezone več kot upravičen.

Šibka točka:

Največjo koprsko slabost smo poiskali kar v vrstah nasprotnikov. V Kopru namreč v zadnjem obdobju postajajo kar nekoliko slabe volje, ko slišijo za kranjski Triglav. Slednji je v zadnjih sezonah postal pravi rival Primorcev, saj jim je že v lanskem tekmovalnem obdobju preprečil sanje o evropskih pokalih. V letošnji sezoni Koper Triglava sploh še ni uspel premagati, saj je ob dveh domačih remijih največji letošnji poraz doživel prav na gostovanju v Kranju. Ob tem pa je še nekoliko bolj boleč dramatičen izpad v četrfinalu pokalnega tekmovanja, ko so kanarčki pred domačimi gledalci zapravili prednost s prve tekme in po podaljških priznali premoč gorenjskemu nasprotniku.

Močna točka:

Čeprav je koprska obramba s 23 prejetimi zadetki šele peta najuspešnejša v tem pogledu med vsemi prvoligaši, pa je po drugi strani najboljša po številu tekem brez prejetega zadetka. Kar enajstkrat od enaindvajsetih jesenskih tekem namreč nasprotnikom ni uspelo najti poti do koprskega gola. Konstantno dobri Đukić, izkušeni Hadžič, mladi Blažič in kakovostni novinec Mavrič-Rožič so nekoliko skazili odlično sliko le v nekaj neposrečenih tekmah, ko so kar štirikrat prejeli po tri ali več zadetkov. Manjša odstopanja od povprečno zelo visokega nivoja lahko pripišemo tudi menjavi na mestu prvega vratarja, saj je veteran Hasić večinoma branil v prvi polovici jesenskega dela, medtem ko je nekoliko mlajši Nenezić zaključil letošnje koledarsko leto.

Okrepitve:

Med številnim dokaj odmevnimi okrepitvami sta h koprskim uspehom največ dodala nekdanji slovenski reprezentant Matej Mavrič Rožič in Dragan Čadikovski, ki se je odlično vklopil v novo sredino. Srbski okrepitvi sta pustili mešane občutke, saj je soliden vtis Čovila zasenčil predčasen povratek Bubala v domovino. Manj od pričakovanj sta pokazala Luka Majcen in Romeo Filipovič, medtem ko se je Mitja Lotrič po obetavnih pripravljalnih tekmah večji del jesenskega dela ukvarjal s težko poškodbo. Italijanska prišleka sta vnesla precej energije in bogatega tehničnega znanja, realna vrednost njunih prihodov pa bo prišla na površje šele spomladi.

Deli novico: