Alpina tudi v prisilni poravnavi uspešno posluje

Žirovska Alpina, ki je že mesec dni v postopku prisilne poravnave, normalno posluje in dosega ter celo presega zastavljene načrte. Danes se izteka rok, do katerega morajo upniki prijaviti svoje terjatve, prisilna poravnava pa se dotika le finančnih dolgov matične družbe, ki jih je za 32 milijonov evrov.

Kot je za STA danes povedal glavni direktor Alpine Matjaž Delopst, je Alpina tudi v poletnih mesecih sledila zastavljenim poslovnim načrtom in jih presegala, podobno kot že v prvi polovici leta. Izid iz poslovanja je pozitiven, na končni izid pa bodo letos vplival precejšnje slabitve, ki so potrebne, da se družba ob prisilni poravnavi očisti bremen iz preteklosti.

Poslovanje v Alpini zadnji mesec dni poteka povsem enako kot pred začetkom postopka prisilne poravnave, le da je nekaj dodatnih aktivnosti na področju urejanja dokumentacije. Kot ugotavlja tudi upravitelj prisilne poravnave Veljko Jan, do sedaj ni nobenih posebnosti in družba nemoteno posluje.

Tudi kar se tiče tekočega financiranja, se postopek prisilne poravnave zaenkrat ne kaže v smislu, da bi Alpina lahko prišla do obratnih sredstev ali da bi se ji odprle možnosti za premostitveni kredit. Kot pravi Delopst, še vedno iščejo financiranje, a delujejo po programu "preživi sam". Posledica je sicer nekoliko slabši poslovni rezultat.

"Ker je Alpina preživela težka leta, ko so že številni mislili, da je klinično mrtva, se sedaj z izboljšanjem rezultatov krepi tudi zaupanje pri kupcih," je izpostavil Delopst, ki je posebej vesel povečanja prometa in marž v maloprodajni mreži. Močan trend izboljšanja poslovanja pa ni prisoten le v matični družbi, temveč tudi v povezanih podjetjih.

Nekoliko strahu je medtem še vedno čutiti pri dobaviteljih, Alpina pa je trenutno ravno v ključni fazi, da uspešno zaključi sezono, saj mora septembra in oktobra proizvodnja še polno teči, da podjetje izpolni vsa naročila.

Ob tem Delopst znova poudarja, da prisilna poravnava ne učinkuje na navadne poslovne terjatve dobaviteljev temveč le na finančne terjatve bank. Navadni upniki, ki jim Alpina dolguje 8,8 milijona evrov, bodo namreč poplačani v celoti.

Upniškima odboroma ločitvenih in nezavarovanih finančnih upnikov, v katerih so Družba za upravljane terjatev bank, Abanka Vipa, SKB banka in Hypo Alpe Adria Bank, pa je Delopst konec julija, po začetku postopka, že predstavil načrt finančnega prestrukturiranja.

Po tem načrtu naj bi banke najmanj devet milijonov evrov terjatev spremenile v lastniške deleže Alpine in postale njene 100-odstotne lastnice. Preostanek dolga se bo reprogramiral v dolgoročne kredite, ki jih bo Alpina odplačala v desetih letih z moratorijem na odplačilo glavnic do konca leta 2015 in po znižani obrestni meri.

Kot je izpostavil Delopst, bo predvideno poplačilo bank mogoče izvesti. Hkrati je dodal, da prisilna poravnava v kombinaciji z drugimi metodami finančne in poslovne reorganizacije omogoča sanacijo družbe. Alpina ima doseženo pozicijo na trgu in pozitivne reference, potrebna sta le njena finančna sanacija in ustrezen nadaljnji razvoj.

Deli novico: