Da bo riba še slajša

Piran

Tisti, ki so te dni zašli v kako Obalno ribarnico, so morda imeli to srečo, da so dobili v dar brošuro Ribiči priporočajo - sveže iz domačega morja. Brošura je plod domačega znanja in sodelovanja z ribiči, predstavlja pa naše gospodarsko ribištvo, 20 najbolj poznanih rib, mehkužcev, rakov in školjk živali našega morja ter kar 26 preprostih a vrhunskih ribiških receptov jedi, ki jih iz vsega tega pripravljajo žene ribičev doma in izolska gostilnica Bujol. S publikacijo želijo še bolj povezovati ribiča in potrošnika, ki ceni svežo ribo.

"Ni potrebno, da bi vsak Slovenec vsak dan jedel ribo. Vsekakor pa je sezonske vrhunske ponudbe dovolj, da bi se z njo bolj neposredno lahko srečevali tisti, ki res vedo kaj pomeni sveža riba in jo želijo na svojem krožniku.  Iščemo nove načine kako kar najtesneje povezati ribiče in potrošnike po vsej Sloveniji," je na predstavitvi brošure v Hotelu Marina Izola poudarila njen soavtorica univ. dipl. inž. zoot. Snežana Levstik, ki je svetovalka specialistka za ribištvo Oddelka za kmetijsko svetovanje - izpostava Koper.

Predstavitev je bila namenjena strokovni kulinarični javnosti in pogovoru o tem, kako svež  ulov domačih ribičev čim bolj neposredno in enostavno a vrhunsko ponuditi potrošniku. Tako sta bila tam poleg predstavnikov medijev, lokalnih gostincev in ribičev tudi priznana kulinarika Tomaž Kavčič  iz restavracije Pri Lojzetu, Zemono in Uroš Štefalin iz Vile Podvin, v zadovoljstvo vseh pa ni manjkal niti naš vrhunski etnolog  prof. Janez Bogataj.

Brošura je nastala v okviru sosedskega programa sodelovanja med Slovenijo in Italijo v projektu Enjoy tour- dober tek na čezmejnih poteh okusov. Predstavitev ribištva in svežih ribiških proizvodov zanjo je pripravila univ. dipl. inž. zoot. Snežana Levstik, glavne ribe, mehkužce, školjke in rake v njej približa biolog mag. Aleš Bolje, recepte sta napisala kuharica Vesna iz gostilnice Bujol in njen lastnik Alen Pušpan, ki izvira neposredno iz ribištva, za vrhunske fotografije rib in jedi pa sta poskrbela fotografa Damjan Kocijančič in Dare Čekeliš.

Bogataj se je brošure razveselil predvsem v kontekstu spoznavanja proizvodnje in ponudbe domače hrane in dejal, da je danes, ko lahko izvemo, kateri kmet je pridelal zelenjavo ali na primer naredil sir, pomembno, da lahko spoznamo tudi ribiče, ki ujamejo ribo na našem krožniku. Zato je avtorjem čestital za brošuro, ki zbližuje ribiče in potrošnike ter bil dokaj kritičen, ko je dejal: Prava sramota je, da tako brošuro dobimo šele sedaj. Imamo monografije Triglava in Julijcev, ki predstavljajo, kakšni so ti hribi zjutraj, čez dan, ali v sončnem zahodu, tako knjigo o morju in ribah pa dobimo šele sedaj. Država bi morala tudi takim publikacijam namenjati več pozornosti.« Za ribe v turistični ponudbi pa je dejal, da je idealno, da se ponudijo tako na preproste lokalne tradicionalne načine, kot tud  z nadgradnjo v vrhunski kulinariki.

Kuharji iz Hotel Marina so ob vodstvu mojstra Iveka Evačiča poskrbeli za promocijo svežega slovenskega ulova, oziroma za to, da se je na krožnikih znašel tako v njegovi enostavnosti kot vrhunski pripravi.

Ob dogodku je Snežana Levstik spomnila, da imamo pravzaprav šele danes prvo res slovensko nacionalno ribištvo. "Nekdaj se je slovensko ribištvo bogato razvijalo v okolici Trsta kot del Avstro-Ogrske monarhije, nato je postalo vitalni del Jugoslovanskega ribištva s celo predelovalno ribjo industrijo Delamaris in danes, po razrezu zadnjega para industrijske lebdeče koče v 2012, je to končno postalo slovensko obrtniško ribištvo, ki deluje skoraj izključno znotraj naših nacionalnih voda in od katerega živi preko 80 družin. Proces »levitve« iz industrijskega v obrtniško ribištvo je trajal več kot zadnjih dvajset let," je povedala.

Temu je odločno dodala: "Prenehati se moramo norčevati in posmehovati velikosti našega morja in ribištva. Bodimo že enkrat ponosni, da morje imamo. Raje se seznanimo z izjemno raznolikostjo in z bogastvom našega kosa Tržaškega zaliva. Ribiči lovijo preko 70 različnih ribiških proizvodov izmed 200 sicer prisotnih. Žal tega ulova ne poje v večini slovenski potrošnik. Naučimo lahko ljudi kako prepoznati svežo ribo in kako jo primerno pripraviti. Spoznajmo na novo naše ribištvo, naše ribiče in njihovo delo. Začnimo to težko a lepo delo spoštovati  kot  mu pripada. Zavejmo se,  da gre za enega zadnjih poklicev, ki še popolnoma temelji na naravi in ki nas oskrbuje z vrhunsko hrano."

Deli novico:

@Izolan |  25 .03. 2015 ob  12: 53
Če bi država subvencionirala ribiče, bi oni nadaljevali s krivolovom za še večji zaslužek in če bi jih še bolj subvencionirala, bi še vedno nadaljevali, za še večji zaslužek... pohlep se iz parlamenta, političnih strank in RKC širi na narod. Mogoče bi se krivolov prenehal, če bi država dala ribičem 2 jurja na mesec za sedet doma in ne delat nič. Pa še takrat bi hoteli večji zaslužek. Da se razumemo, to ne velja samo za ribiče.
krtko |  23 .03. 2015 ob  17: 12
popravek ta je pravilen
http://www.ismea.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/2280/idSF/13/Merc/Trieste/TD/mercato+misto/G/23/M/03/A/2015
krtko |  23 .03. 2015 ob  17: 11
Izolan
kje pa piše da mora država subvencionirat ribiče,je čisto njihova prostovolna odločitev za ta poklic.
poglej si ceno ribe na borzi v trstu in ti bo vse jasno.
http://www.ismea.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/4470
Eva |  23 .03. 2015 ob  15: 57
http://www.podravka.hr/proizvod/sardine-s-povrcem-u-umaku
Izolan |  23 .03. 2015 ob  12: 35
@krtko morda nisi vedel, da prav država jim daje pooblastila, da lahko lovijo na tak način s tamburanjem v rezervatu ! To ti govorim, ker sem tam celo 2x bil, ko sem pomagal kolegu...in se strinjam, da to ni prav kar delajo ! Za moje pojme ribiči mrežarji ne bi smeli lovit blizu obale vsaj pol milje od kopnega ! Verjemi, da so mrežarji največji škodljivci sploh taki, ki imajo po 30 mrež v morju.
Izolan |  23 .03. 2015 ob  12: 22
Če bi država subvencijonirala ribiče bi s tem tudi lahko preprečila izlove v določenih mesecih, tako da bi se riba obnovila. Žal pa niso samo slovenski ribiči odgovorni za razpad ribolova, tukaj igrajo veliko vlogo hrvati, ki izplenijo vse kar se da...sploh zdaj, ko imajo odprto tržišče na borzah. In od kadar ni srdel...ni niti druge ribe. Tako da tukaj je najbol kriva država in njeno neodgovornost !
Izolan |  23 .03. 2015 ob  12: 20
-1
@Vse lepo..., če bi ti vedel kaj o subvencijaz in državi ne bi klatil neumnosti tukaj na portalih. Kot drugo, če bi ti prhajal na pomol ob pristanku vsake ribiške barke bi jedel dobro ribo za veliko manj denarja in povrh še freško. Žal folk iz obale je toliko ribe kolikor en povprečen celinec iz Lj. To pa je že razvidno po ponudbi v trgovskih centrih iz celine kjer nimajo nobene ribe na pultih, zdaj veš zakaj riba se pelje v Trst na borzo, če ne bi pristala v kantah od smeteh čakajoč takih neandertalcev. In kot tretje, gostinci bi imeli ribo zastonj, ko pa jo prodajajo lupajo cene v tri krasne, da ne omenjam še dovek 30dg od realne teže ribe. Žalostno je to, da gostinski kartel vodi občino Izola, saj so oni glavni pokrovitelji vseh političnih strank ! Zdaj veste zakaj nimamo več eurofesta v Izoli, ker bi eni radi služili na tujih žuljih in predvsem zaradi tega ker gostinci pravijo, da nimajo nič od eurofesta...kobajagi. e moji Izolani kdaj se boste prebudili...klošari jedni.
krtko |  23 .03. 2015 ob  11: 25
na 2 sliki največji izolski krivolovci
večino rib se nalovi z tamburanjem ponoči in v rezervatu,ribiški inšpektor ki pa to ve pa ne ukrene nič
ps:razen capota
Cenik |  23 .03. 2015 ob  03: 10
12
Kila sardel v obalnih ribarnicah - 6-7 Eurov.
Kila sardel v ljubljanskih bitegah-4-5 eurov.
LOGIKA?
Vprašanje: majo anka u Lublani kaki privez?
Vse lepo.... |  22 .03. 2015 ob  21: 27
.....prvo naj ribiči pretežni del svojega ulova prodajo nam domačinom, če kaj ostane pa na borzo v Trst. Zdaj je drugače, prvo se pelje v Trst, manjšina ulova pa v ribarnice...... država pa subvencionira svega in svašta ribičom...... Lepo prvo začnimo po vrsti: prvo kvalitetna ponudba, nato kvalitetno povpraševanje.