ZUNANJI MINISTER LOGAR OB SREČANJU Z ITALIJANSKIM KOLEGOM: Napovedal skorajšnje odprtje meje z Italijo

Slovenija

Zunanji minister Anže Logar je na današnji novinarski konferenci po srečanju z italijanskim zunanjim ministrom Luigijem Di Maiom napovedal skorajšnja odprtje meje tudi z Italijo. Dodal je, da bo Slovenija na dnevni bazi spremljala razvoj dogodkov v Italiji in bo takoj, ko bodo zdravstvene razmere omogočile, odprla meje.


Luigi Di Maio in Anže Logar (vir: Facebook/Anže Logar)

Vodja slovenske diplomacije je ob tem ocenil, da se zdravstveno stanje v Italiji glede okužb z novim koronavirusom zelo hitro izboljšuje, se pa razlikuje po posameznih pokrajinah, a je pri vseh dosežen velik napredek. Pojasnil je še, da mora zeleno luč za odprtje meje najprej dati Nacionalni inštitut za javno zdravje, na podlagi katere končno odločitev sprejme slovenska vlada.

"Z optimizmom zrem v 15. junij," je večkrat ponovil slovenski minister. Zaenkrat Slovenija spremlja razmere za celo Italijo in ni omenil možnosti, da bi odprla meje samo za nekatere dežele. Izpostavil je tudi, da je Italija zelo pomembna sosednja država in ključna gospodarska partnerica, politični odnosi med državama pa na visoki ravni.

Vir: Facebook/Luigi Di Maio

Di Maio se je ob tem zahvalil Logarju za optimizem in poudaril, da je odprtje meja za turizem ključnega pomena za gospodarstvo v obeh državah. Dogovorila sta se, da z namenom čimprejšnjega gospodarskega okrevanja po posledicah pandemije organizirata poslovno-investicijske in promocijske dogodke tako v Italiji kot v Sloveniji. Je pa italijanski zunanji minister opozoril, da moramo biti v prihodnjih desetih dnevih do 15. junija še vedno zelo previdni glede omejevanja števila okužb z novim koronavirusom. Potrebno je določiti enotne kriterije, da se bo po Evropi zagotovilo varno potovanje, je dodal.

"15. junij je zelo pomemben za naše sodržavljane," je ocenil Di Maio. Na ta dan naj bi omejitve glede potovanja v Italijo glede na napovedi odpravile številne države, tudi sicer to velja za vseevropski datum, ko naj bi se odprla večina meja. Medtem ko je Italija ta teden odprla svoje meje za vse državljane Evropske unije, je Slovenija svoje meje odprla za Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko.

Vir: Facebook/Anže Logar

Zunanja ministra Slovenije in Italije delita tudi stališče glede svežnja ukrepov na ravni Evropske unije za zagon gospodarstva po krizi covida-19. Di Maio je sicer opozoril, da je pri skladu za okrevanje ključnega pomena hitrost, kdaj se bo začel izvajati. Tudi Logar je opozoril, da je nujen čim hitrejši dogovor. Glede prihodnosti Evropske unije je Di Maio še dodal, da mora Evropa postati kraj, ki združuje, ne pa razdeljuje. Sedaj moramo postati še bolj enotni, da se bomo lahko soočili s težavami, ki so pred nami, tako gospodarske kot zdravstvene, je dodal.

Logar je po srečanju še dejal, da je v Di Maiu naletel na zelo razumevajočega sogovornika, kar se tiče narodnih skupnostih. Ključen dogodek v meddržavnih odnosih bo vrnitev Narodnega doma v Trstu slovenski skupnosti. "To bo pomemben mejnik, ki bo medsebojne odnose dvignil na novo raven," je ocenil Logar. Ob tem pa ne slovenski ne italijanski minister nista prepričano potrdila, da bo Narodni dom dejansko vrnjen ob stoti obletnici požiga doma 13. julija. Di Maio je sicer dejal, da si bo prizadeval za vrnitev do tega datuma.

Vir: Facebook/Anže Logar

Je pa Di Maio zagotovil, da je treba v okviru spreminjanja volilne zakonodaje v Italiji slovenski manjšini zagotoviti mesto v parlamentu. Kot je pojasnil, so v Italiji ozemlja, kjer živijo Slovenci, in zato morajo biti zastopani v parlamentu. Kot so kasneje sporočili z MZZ, sta ministra pozdravila še nadaljevanje sodelovanja v okviru skupnih policijskih patrulj ob slovensko-italijanski meji. Ministra sta še napovedala, da se bo predvidoma jeseni sestal koordinacijski odbor ministrov, ki se je zadnjič srečal leta 2017. Današnji obisk Di Maia je bil sicer tudi prvi bilateralni obisk italijanskega zunanjega ministra v Sloveniji po letu 2007.

Italijanskega ministra je danes sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je spomnil na redne stike z italijanskim predsednikom Sergiom Mattarello, s kateri se bosta letos skupaj udeležila slovesnosti ob stoti obletnici požiga Narodnega doma. Predsednika si ob tem prizadevata za vrnitev Narodnega doma slovenski manjšini in Pahor je poudaril, da je v postopku vračanja Narodnega doma vloga italijanske vlade in lokalnih oblasti ključna, da bo do 13. julija res vse nared, so sporočili iz urada predsednika.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija