ZOISOVA NAGRADA IN ZOISOVO PRIZNANJE KAR DVEMA ZAPOSLENIMA NA UP: Prof. dr. István Kovács in prof. dr. Vita Poštuvan

Koper

V petek, 10. decembra, so bile uradno podeljene letošnje Zoisove nagrade in priznanja, najvišje nagrade za dosežke na področju znanstveno-raziskovalnega dela in razvojne dejavnosti. Prejmejo jih raziskovalci, ki so s svojimi dosežki trajno prispevali k razvoju znanstveno-raziskovalne in razvojne dejavnosti v Republiki Sloveniji. Med letošnjimi prejemniki sta kar dva zaposlena na Univerzi na Primorskem (UP), in sicer prof. dr. István Kovács, prejemnik Zoisove nagrade za vrhunske dosežke na področju algebraične teorije grafov, in izr. prof. dr. Vita Poštuvan, prejemnica Zoisovega priznanja za pomembne znanstvene dosežke na področju suicidologije in duševnega zdravja.

Prof. dr. István Kovács je znanstveni svetnik na UP, s katero je pričel sodelovati po doktoratu iz matematike na Univerzi v Szegedu na Madžarskem, najprej kot podoktorski raziskovalec, po usvojenem aktivnem znanju slovenščine pa je postal visokošolski učitelj in raziskovalec.

Je eden vodilnih raziskovalcev programske skupine na UP, ki v svetovnem matematičnem prostoru velja za enega od dveh centrov algebraične teorije grafov (drugi deluje na The University of Western Australia). Algebraična teorija grafov je področje matematike, ki je bistvenega pomena za delovanje visokotehnološke družbe 21. stoletja. Brez nje in z njo povezanih kriptografskih rešitev različnih vprašanj komunikacijske učinkovitosti in varnosti danes ne bi bilo bančnega e-poslovanja, pametnih telefonov in vsakdanje uporabe svetovnega spleta.

Foto: STA

Pri vsem tem imajo ključno vlogo simetrične kombinatorične strukture, ki se najbolj približajo pogojem varnega in učinkovitega komuniciranja ter poslovanja. Prav simetrija kombinatoričnih struktur je vprašanje, ki ga v okviru algebraične teorije grafov obravnava dr. István Kovács. Pri tem uporablja raznovrstna orodja z drugih področij matematike, na primer iz končnih geometrij, konfiguracij, asociativnih shem, Schurovih kolobarjev, teorije permutacijskih grup in teorije karakterjev.

Raziskovalno delo, ki ga izvaja v okviru številnih domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, pomembno prispeva k razvoju vseh omenjenih področij matematike. Iz zadnjega časa gre izpostaviti zlasti njegov izjemen prispevek k reševanju enega najpomembnejših odprtih problemov v algebraični teoriji grafov, tj. problema Cayleyjevega izomorfizma. Je avtor rešitev, ki ponujajo pomembne usmeritve pri iskanju končne rešitve tega problema.

Izr. prof. dr. Vita Poštuvan je mednarodno priznana raziskovalka na področju psihologije, suicidologije in duševnega zdravja. Zaposlena je kot raziskovalka in namestnica vodje Slovenskega centra za raziskovanje samomora pri Inštitutu Andrej Marušič na UP ter predstavnica Slovenije pri Mednarodni zvezi za preprečevanje samomora (IASP).

Je (so)avtorica številnih člankov v uglednih znanstvenih revijah in poglavij v znanstvenih monografijah ter spada med najbolj citirane slovenske strokovnjake. Gostovala je na uglednih institucijah in mednarodnih konferencah v tujini. Njeno delo vključuje preučevanje dejavnikov, povezanih z duševnim zdravjem in samomorilnim vedenjem različnih skupin prebivalstva, preprečevanje samomorilnega vedenja z razvijanjem psiholoških in javnozdravstvenih intervencij ter preučevanje žalovanja in reintegracije po smrti bližnjega.

Foto: STA

Prav tako se intenzivno ukvarja z razvijanjem kompetenc in stališč strokovnjakov na področju duševnega zdravja, z etiko in strokovnim razvojem v psihologiji in z metodološkimi pristopi v raziskovanju. Njena spoznanja pomembno prispevajo k razvoju znanosti in stroke v Sloveniji in tujini.

Med letošnjimi prejemniki priznanj in nagrad na UP izpostavljajo tudi prof. dr. Stanislava Gobca, prejemnika Zoisove nagrada za vrhunske dosežke na področju osnovnih in uporabnih raziskav v farmaciji, vodjo temeljnega projekta ARRS, pri katerem sodelujejo raziskovalci UP FAMNIT.

Seznam vseh nagrajenk in nagrajencev je objavljen na tej povezavi.