Zmanjšala se je vrednost slovenskih naložb v tujini

Vrednost neposrednih naložb Slovenije v tujini se je lani zmanjšala že četrto leto zapored, tokrat za skoraj deset odstotkov na 5,2 milijarde evrov. To je največji padec doslej, ugotavlja Banka Slovenije, med vzroki pa izpostavlja visoke izgube povezanih podjetij ter primere večjih slabitev naložb oz. prevrednotenj nepremičnin.

Leta 2013 je imelo 532 slovenskih podjetij z večinskim domačim kapitalom večinske deleže v tujih podjetjih. Ta podjetja so imela posredno ali neposredno prevladujoč vpliv na poslovanje 1476 podjetij v tujini, v katerih je bilo zaposlenih 49.911 delavcev, v osnutku poročila o neposrednih naložbah za leto 2013 navaja Banka Slovenije.

Nadzorovana podjetja so se večinoma ukvarjala s trgovino, vzdrževanjem in popravili motornih vozil ter predelovalnimi dejavnostmi. Slovenska podjetja sicer praviloma investirajo v dejavnosti, ki jim tudi sama pripadajo.

Med prvimi petimi največjimi državami gostiteljicami slovenskih neposrednih naložb so bile konec leta 2013 štiri države bivše Jugoslavije s 75,1-odstotnim deležem v celotnih neposrednih naložbah v tujini.

Največ naložb na Hrvaškem

Največ tujih naložb so imeli slovenski vlagatelji konec leta na Hrvaškem, in sicer za 1,4 milijarde evrov, od tega skoraj polovico predstavljajo nepremičnine v lasti slovenskih gospodinjstev. Pravne osebe, ki so vlagale na Hrvaško, pa so se najpogosteje odločile za trgovino na drobno, finančne storitve, proizvodnjo farmacevtskih surovin ter skladiščenje in spremljajoče prometne dejavnosti.

Druga največja prejemnica slovenskih neposrednih naložb je Srbija (1,2 milijarde evrov), sledijo BiH (476,4 milijona evrov), Makedonija (400,9 milijona evrov) in Rusija (359,9 milijona evrov).

Če naložbe razvrstimo po sektorjih, imajo največ neposrednih naložb v tujini nefinančne družbe, in sicer 73,7 odstotka. Sledijo gospodinjstva z naložbami v nepremičnine s 15-odstotnim deležem, finančne družbe pa imajo 11,2-odstoten delež v celotnih neposrednih naložbah v tujini.

Podjetja v tujini s slovenskimi so/lastniki že vse od leta 2009 dalje ustvarjajo izgubo, leta 2013 je bila s 445,1 milijona evrov za več kot sto milijonov evrov višja kot leto prej in najvišja doslej. Največjo skupno izgubo so utrpeli slovenski vlagatelji v Srbiji, medtem ko se z najvišjimi dobički lahko pohvalijo tisti, ki imajo naložbe v Makedoniji.

Deli novico: