Želijo združiti zobozdravstveni in splošni zdravstveni dom

Zdravje

V Novi Gorici imajo še edini v Sloveniji dva javna zavoda na primarni ravni - zobozdravstveni in splošni zdravstveni dom. Zaradi prihrankov in boljšega delovanja si na Goriškem prizadevajo, da bi oba javna zavoda združili v enega. Štirje ob šestih občinskih svetov so to zamisel tudi že podprli, čakajo le še na odločitev svetnikov v dveh občinah.

Novogoriški župan Matej Arčon je za STA povedal, da bo procedura za pripravo in sprejetje odloka v šestih občinah - poleg novogoriške mestne občine še v občinah Šempeter - Vrtojba, Renče - Vogrsko, Kanal ob Soči, Brda in Miren - Kostanjevica - dolgotrajna. Prva poizvedovanja med svetniki, ki so se o predlogu združitve seznanili tudi z analizo, ki sta jo pripravila direktor Zdravstvenega doma Nova Gorica Marjan Pintar in Zobozdravstvenega varstva Darko Tomšič, je pokazala, da so svetniki šestih goriških občin naklonjeni združevanju.

"Če bi postopek izvedli zelo hitro, bi združeni zdravstveni dom lahko zaživel ob začetku prihodnjega leta. Vendar je to dokaj optimistična varianta, prej se lahko zgodi, da bi do združitve prišlo šele prihodnje leto," je dejal Arčon.

Zaradi združitve ne bi odpustili nobenega zaposlenega

V zdravstvenem domu Nova Gorica je trenutno zaposlenih 233 delavcev, na zobozdravstvenem varstvu pa 76. Direktor Zdravstvenega doma Nova Gorica Marjan Pintar je za STA povedal, da zaradi združitve ne bi odpustili nobenega zaposlenega, nekatere iz administracije bi le premestili na druga delovna mesta, v petih letih pa naj bi se nekateri upokojili in teh nato ne bi nadomeščali.

Prihranili bi 150 tisoč evrov

"Ocenjujemo, da bi letno lahko prihranili najmanj 150.000 evrov, te denar pa bi lahko namenili za oblikovanje nove zdravniške ali zobozdravniške ekipe, kar bi bilo do uporabnikov bolj prijazno," je še prepričan Pintar, ki take prihranke enotnega zdravstvenega doma napoveduje v naslednjih treh do petih letih. Največji del prihranka bi tu pomenili stroški za plače, ki bi se zmanjšali za vsaj 117.000 evrov.

Javna zdravstvena zavoda bi ohranila organizacijsko samostojnost

Oba sedaj samostojna javna zdravstvena zavoda bi kljub združitvi v prihodnje ohranila organizacijsko samostojnost na strokovnem področju tako, da bi ohranili dva strokovna sveta in dva strokovna vodja. Strokovne odločitve naj bi sprejemali s potrjevanjem na obeh strokovnih svetih, da ne bi prišlo do preglasovanja pri pomembnih strokovnih odločitvah.

Pintar je med prednostmi združenega javnega zavoda omenil predvsem nižje stroške poslovanja, boljšo organizacijo dela, donosnost poslovanja, izkoriščenost prostorov ter večjo fleksibilnost v odnosu do trga; slabosti pa vidi v manjšem vplivu posameznih področij dela, manjši fleksibilnosti ter težjem obvladovanju posameznih področij dela. "Vendar smo lahko, sedaj ko so nam poznane vse prednosti in slabosti skupnega zavoda, nanje pripravljeni in se na spremembe hitro odzovemo," je zaključil Pintar.

Deli novico: