Zdravniki o Renejevi nogici; starša na sestanek nista bila povabljena

Slovenija

Sodelujoči na današnjem sestanku pri predsedniku zdravniške zbornice Andreju Možini na temo zdravljenja dveletnega dečka, ki se je rodil z deformacijo stopala, predlagajo, da se pred končno odločitvijo o zdravljenju dečka pridobi drugo mnenje na dunajski kliniki za otroško ortopedijo Speising, je po sestanku pojasnil Možina.

Na sestanku so sodelovali generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin s sodelavci ter predstavniki ortopedske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Fakin: Če avstrijski ortopedi potrdijo smiselnost rekonstrukcije, bomo krili stroške

Fakin je v izjavi medijem po sestanku dejal, da ZZZS zagovarja izbiro vrste operacije in mesta operacije v priznanih referenčnih klinikah, ki so navedene v priznani strokovni literaturi, kar avstrijska klinika nedvomno je. Slovenskim bolnikom namreč želijo zagotoviti tudi kakovost zdravstvenih storitev. Tako je odgovoril na vprašanje, ali bodo v primeru, da bo mnenje avstrijskih ortopedov, da za dečka pride v poštev tudi rekonstrukcija in ne le amputacija okrnjenega stopala, dečku krili tudi stroške operacije pri ameriškem kirurgu Droru Paleyju, ki ga je izbrala dečkova mama.

Možina je poudaril, da je primer dveletnega Reneja strokovno zelo zahteven in da se v takih primerih večina ortopedov v svetu odloča za odstranitev dela nepopolnega stopala. Nekateri pa v skladu s svojo vestjo izvajajo tudi ohranitvene postopke. "Dolžnost vsakega zdravnika, ki se za njih odloči, je, da starše na njim razumljiv način seznani z uspešnostjo zdravljenja po obeh metodah," je poudaril predsednik zdravniške zbornice.

Starša nista bila povabljena

Starše bodo po besedah Možine v nadaljevanju te zgodbe vključili v odločanje, na današnji sestanek pa jih ni povabil, saj je šlo za sestanek znotraj stroke.

Ob tem je opozoril, da tokratni primer kaže, da bo treba reformirati slovensko zdravstveno zakonodajo, ki je zastarela. Zdravstvo v Sloveniji je namreč vse bolj vpeto v mednarodni prostor.

Predstojnik ortopedske klinike Vane Antolič je spomnil, da je mama dečka na pregledu pri dečkovem ortopedu Janezu Breclju slednjega seznanila z dejstvom, da je že opravila pregled pri ameriškem zdravniku, ki predlaga ohranitveno metodo. Zato jo je Brecelj le seznanil z mnenjem slovenske ortopedije, ki predlaga delno odstranitev nepopolnega stopala z ohranitvijo pete v prvih dveh letih starosti otroka, ker se s tem dosežejo najboljši rezultati pri tej bolezni.

Antolič je pojasnil, da imajo tudi na ljubljanski ortopedski kliniki bolnike, pri katerih so ohranili stopalo. A v Renejevem primeru ne želijo uporabiti take metode, ker menijo, da je dolgoročni rezultat za otroka boljši, če najprej odstranijo del nepopolnega stopala.

Deli novico:

klldmoll |  16 .05. 2014 ob  16: 29
novinar Steinbuch je na financah dobro napisal :

>> Zgodba, ki se je zaradi človeške dobrote srečno razpletla, ima dva vozla. Prvega predstavlja zdravniški konzilij, drugega pa ZZZS, ki dečku ni odobril zdravljenja v tujini - strošek bi znašal 180 tisoč evrov - in se je pri tem skliceval na strokovno mnenje konzilija ortopedov, ki ne priznavajo tistega, česar ne poznajo, ne izvajajo oziroma s čemer nimajo izkušenj. <<

naTanko tako ! ...
klldmoll |  16 .05. 2014 ob  15: 57
-1
@baroso - naTanko tako !! ...
klldmoll |  16 .05. 2014 ob  15: 54
-1
sicko.si
baroso |  16 .05. 2014 ob  15: 40
treba je najprej reformirat pamet od breclja in podobnih. saj je dobr reku dr. paley ''closeminded and a bit ignorant''.. s tem je pojasnil vse