ZADKOVIĆEVA EKIPA ASFALTIRA PIRAN: Ne ena, kar dve lokaciji brez soglasja ZVKDS

Piran

Na piranski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) opozarjajo na primera slabe prakse na Savudrijski ulici in na trgu pred cerkvijo Marije Zdravja, kjer je prišlo do asfaltiranja brez soglasij. Na občini trdijo, da so pred cerkvijo vzpostavili prvotno stanje, na Savudrijski ulici pa je šlo za dogovor z lastnico lokala.

Na Savudrijski ulici v Piranu je prišlo do vzdrževalnega posega, ki je bil izveden brez kulturnovarstvenih pogojev in soglasja ter mimo zakonskih in drugih predpisov na javni površini mesta, ki je varovana kot del kulturnega spomenika historičnega mesta Piran, so ocenili na ZVKDS. Primerljiv problem je po njihovem tudi asfaltiranje trga pred cerkvijo Marije Zdravja na piranski Punti, za katerega niso izdali kulturnovarstvenega soglasja, o čemer je bila seznanjena tudi občina. Ker je bilo asfaltiranje izvedeno kot začasen poseg, je občina tlakovanje omenjenega javnega mestnega prostora uvrstila na seznam projektov v letu 2021.

"Kljub temu da je javna mestna površina asfaltirana in je tako poseg nesprejemljiv glede na varovane vrednote srednjeveškega mestnega jedra, so bila predhodno izvedena vsa potrebna arheološka sondiranja in ni prišlo do uničenja naselbinskih struktur pod zemljo," so ob tem priznali na ZVKDS.

Ko so pred cerkvijo Marije Zdravja položili asfalt, je na družbenih omrežjih završalo, o čemer smo že poročali. Očitki in kritike so leteli na piransko občino, saj je kar nekaj Pirančanov menilo, da je takšno početje 'barbarsko' in že takrat so opozarjali, da je to proti smernicam varovanja kulturne dediščine.

Gre za začasno rešitev?

Na Občini Piran so sedaj znova spomnili, da je bila površina pred cerkvijo pred tem tri leta razkopana in neurejena. "Občina Piran je s tem vzpostavila prvotno stanje, kakršno bi moralo biti vzpostavljeno po zaključku arheoloških del, ki jih je naročilo prejšnje vodstvo občine," so poudarili. Pri asfaltiranju je šlo za vzpostavitev prvotnega stanja, kakršno je bilo pred začetkom arheoloških raziskav, za katera je bila tudi izdana odločba. Na občini so ob tem dodali, da so občani in številni turisti zadnja leta opozarjali, da je treba to območje nemudoma urediti, prav tako poseg pozdravlja velika večina prebivalcev.

V prihodnosti si bodo na občini sicer prizadevali, da se omenjeno površino uredi v neke vrste manjši mestni trg, ki bo tlakovan. Vendar bi s tlakovanjem trga izgubili vsaj 20 parkirnih mest, zato bo potrebno pred tem zagotoviti dodatna parkirišča na drugi lokaciji oz. ko bodo zgradili novo garažno hišo. Da gre za začasno rešitev, po trditvah občine dokazuje med drugim debelina asfalta, ki meri le tri centimetre.

Glede asfaltiranja na delu Savudrijske in delu Tomažičeve ulice pred gostinskim lokalom Stara gostilna v letošnjem januarju pa so na občini navedli, da je moral izvajalec del, ki je pri sanaciji vodovoda prekopal ulico, skladno z občinskim odlokom površino povrniti v prvotno stanje. Ob tem je bila zakonita zastopnica lokala pripravljena v celoti z lastnimi sredstvi financirati asfaltiranje celotnega območja okoli njene gostilne, saj je bil asfalt v zadnjih 25 letih zaradi sanacij in vgradnje različne komunalne infrastrukture večkrat prekopan, ponovno asfaltiran, nekje samo pobetoniran in dotrajan. Na piranski občini so se prepričali o stanju dotrajanega asfalta in s pobudo soglašali. Pri odstranjevanju starega asfalta je izvajalec del pod asfaltom odkril del starega kamnitega tlaka površine okoli desetih kvadratnih metrov.

Ker je šlo za redna vzdrževalna dela, se kamnitega tlaka ni odstranilo, temveč se je območje ponovno asfaltiralo v celoti, tudi čez ta kamniti tlak. V primeru, da bi želeli kamniti tlak ohraniti, bi namreč morali na celotnem območju izvesti rekonstrukcijo vseh obstoječih komunalnih jaškov in pokrovov, kar bi predstavljalo precej večjo in nenačrtovano investicijo. Če se bodo na občini v prihodnje odločili za celovito, vsebinsko in trajno ureditev območja, napovedujejo, da bodo naročili ustrezno investicijsko dokumentacijo, pridobili projektne pogoje ZVKDS ter kamniti tlak celovito vklopili v ureditev območja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Istriano |  13 .02. 2021 ob  23: 26
-2
Kaj se lahko pričakuje od primitivca? Primitivna dejanja.
Cazzimperio  |  13 .02. 2021 ob  19: 13
Za Piran ni rešitve.
Tudi za Portorož, Lucijo, Strunjan, Sečovlje in podeželje ni rešitve.
Uzurpatorji plenijo to občino In javni denar. Zavod za kulturno dediščino sladko spančka. Plača je dobra.
Župani popolnoma vdani uzurpatorjem.
L
Ištrijan |  13 .02. 2021 ob  18: 14
Nisem pirancan ampak asfalt sredi takega bisera je res kulturno krajinski zlocin!!

Kaj res ni nikogar blizu piranskega vodstva, ki bi jih poducil, da v tak kraj sodi samo in edino kamen!!!!!
Pjero Panin |  13 .02. 2021 ob  16: 43
-2
Bom izrazu svoje mnenje v obliki komentarja ki itak nima nobene teze.
Pozna kdo pravilo najlazje in najkrajse poti?
Najsibo obcina naredi plocnik ali stezo za kolesarje in ce je razdalja med tocko A in B krajsa po travi bo tam v 90% nastala pot,najsibo al je blato al trava ni pomembno.
Tako pravilo se tudi pokaze na drugih podrocjih,zakaj bi kupu literaturo o popravilu avtomobila ce je krajsa pot ga peljat do mehanika,in kar je razvidno po fotografiji zakaj bi naredili tlakovce in dali neko podobo mestu ce je krajsa pot naredit asfalt
Marko |  13 .02. 2021 ob  15: 57
11
Če bi imeli župana iz "ta" prave stranke, potem ne rabi nobenega soglasja, pa tudi škandala ne bi bilo. Saj parkirišče zraven, je tudi asfaltirano pa se nikoli ni nihče zgražal.
Mojcaa2 |  13 .02. 2021 ob  15: 39
A mu to svetuje direktor obcine, ki ne more ZUP narediti? Sej postopkov itak ne pozna, ce je pa toliko krat padel.

Res škoda za Piran.