ZA ZAKLJUČEK PORAZ V KOPRU: Kljub temu gremo na svetovno prvenstvo! (FOTO)

Koper

Košarkarji Slovenije so v 12. krogu kvalifikacij za SP (skupina J) v Kopru izgubili z Izraelom z 79:87 (16:22, 38:42, 63:55).

Pomlajeni #mojtim je kljub veliki borbi in želji izgubil zadnjo tekmo kvalifikacij za FIBA Basketball World Cup proti ????????...

Posted by Košarkarska zveza Slovenije on Monday, February 27, 2023

Slovenska košarkarska reprezentanca bo ne glede na dva poraza v zaključnem februarskem ciklusu kvalifikacij avgusta letos nastopila na 19. svetovnem prvenstvu v Aziji. Včeraj je morala v Kopru priznati premoč Izraelu, ki je slavil s 87:79.

Slovenija je zasedla tretje mesto v skupini s sedmimi zmagami in petimi porazi. Kot ena od dvanajstih evropskih reprezentanc bo nastopila na turnirju 32 najboljših ekip na svetu, ki ga bodo od 25. avgusta do 10. septembra gostile Japonska, Filipini in Indonezija. Žreb skupin bo 29. aprila.

Slovenija, ki je v kvalifikacijah igrala brez zvezdnikov iz lige NBA in evrolige, na zadnjih dveh tekmah pa tudi brez najboljših iz Cedevite Olimpije, je po dvakrat premagala Hrvaško in Švedsko, po eno zmago je vpisala proti Nemčiji, Estoniji in Izraelu, s Finsko pa je dvakrat izgubila.

Pomlajena zasedba Aleksandra Sekulića v Kopru ni pokazala svojega potenciala. Imela je sicer nekaj dobrih minut, v tretji četrtini je blestel Gregor Glas, ki je bil s 26 točkami tudi prvi strelec srečanja, kaj več pa približno 1500 gledalcev v Bonifiki ni videlo. Delno gre opravičilo iskati v trebušnih težavah, ki so zdelale okostje ekipe po vrnitvi iz Estonije, kjer je Slovenija v petek pokleknila v zadnjih sekundah.

Tekmo je Slovenija izgubila v zadnji četrtini, ki jo je začela z osmimi točkami prednosti. Izrael je takoj naredil delni izid 10:0 in v nadaljevanju izkoristil medlo obrambo Slovenije ter nerazpoloženost strelcev v napadu. Dve minuti in pol pred koncem je povedel z 78:71.

Najbolj pozitivna stvar popoldneva v Kopru je bila predstava 21-letnega Glasa, člana Cedevite Olimpije, ki kot posojen igralec nastopa za črnogorski Mornar. Krčan (197 cm) je v dobrih 21 minutah na parketu dosegel 26 točk (met 8:20), od tega 14 v tretji četrtini.

Aleksej Nikolić je zbral 12 točk (6 podaj), po enajst pa sta jih prispevala Blaž Mahkovic (met 2:3) in Žiga Samar (met 5:10).

* Dvorana Bonifika, gledalcev 1500, sodniki: Zaščuk (Ukrajina), Tomaševič (Slovaška), Mačiulis (Litva).
* Slovenija: Klavžar 6 (2:2), Samar 11 (0:2), Nikolić 12 (2:2), Radović 4, Mahkovic 11 (6:6), Ciani 6 (2:4), Glas 26 (4:6), Macura 2, Stergar 1 (1:2).
* Izrael: Segev 1 (1:2), Timor 18 (4:4), Huber 2, Blayzer 11, Zalmansson 9 (2:6), Levi 20 (1:1), Yaacov 18 (7:9), Ginat 8 (3:6).
* Prosti meti: Slovenija 19:25, Izrael 18:28.
* Met za dve točki: Slovenija 18:34, Izrael 15:33.
* Met za tri točke: Slovenija 8:26 (Glas 4, Nikolić 2, Samar, Mahkovic), Izrael 13:27 (Levi 5, Timor 4, Blayzer, Zalmansson, Yacov, Ginat).
* Skoki: Slovenija 34 (25 + 9), Izrael 38 (26 + 12).
* Osebne napake: Slovenija 28, Izrael 23.
* Pet osebnih: Mahkovic (40.).