ZA VEČJO KAKOVOST BIVANJA: V ZD Izola bo zaživela demenci prijazna točka

Izola

V Zdravstvenem Domu (ZD) Izola, ki se je v želji po izboljšanju kakovosti bivanja oseb z demenco kot konzorcijski partner vključil v projekt 'Za demenci prijazno skupnost', bo v kratkem zaživela demenci prijazna točka. "Ohranjanje dostojanstva in aktivne vloge v skupnosti ter spoštovanje so ključni dejavniki ohranjanja samostojnosti in integritete oseb z demenco, kot tudi zmanjševanja stigme," poudarja direktor ZD Izola Evgenij Komljanec.

Dodatne informacije: 05 66 35 050 (ZD Izola), 05 66 30 823, primorske.spomincice@gmail.com (Društvo za pomoč pri demenci Primorske Spominčice), SOS telefon: 059 305 555 (Spominčica – Alzhaimer Slovenija – Slovensko združenje za pomoč pri demenci)

V okviru oblikovanja demenci prijaznega okolja bodo kot eno od podpornih aktivnosti vzpostavili demenci prijazne točke, s katerimi želijo v ZD Izola "zagotavljati vključenost in opolnomočenje oseb z demenco ter njihovih svojcev", je pojasnila pomočnica direktorja za zdravstveno nego Maja Praček. V ta namen sta se zdravnica Marisa Višnjevec Tuljak in diplomirana medicinska sestra Beti Kovačič decembra vključili v usposabljanje za koordinatorje demenci prijaznih točk.

Namen demenci prijaznih točk je ozaveščati javnost o tej bolezni možganskih celic in pomagati osebam z demenco in njihovim svojcem. Na demenci prijazno točko bodo v prihodnosti lahko prišle po informacije zlasti osebe v zgodnji fazi bolezni, ko so še samostojne in aktivne, njihovi svojci in tudi drugi. Točke bodo nudile tudi pomoč osebam z demenco, saj se pogosto zgodi, da se izgubijo in ne najdejo poti domov, saj ne prepoznajo okolice, v kateri živijo.

V okviru projekta Za demenci prijazno skupnost, ki je sofinanciran s strani ministrstva za zdravje, so v ZD Izola minuli teden v sodelovanju z društvom Spominčica ob velikem zanimanju izvedli dvodnevno usposabljanje za strokovne delavce in sodelavce, predvidoma 20. aprila pa bodo pripravili usposabljanje za vse občane obalnih občin, ki se bodo naučili prepoznati znake demence ter kako ravnati ob njihovem pojavu.

Direktor ZD Izola Evgenij Komljanec

Znaki demence so, denimo, postopna izguba spomina, težave pri govoru (iskanje pravih besed), osebnostne in vedenjske spremembe, upad intelektualnih funkcij, nezmožnost presoje in organizacije, težave pri vsakodnevnih opravilih, neskončno ponavljanje enih in istih vprašanj, … "Vsako pozabljanje še ni demenca! O demenci govorimo takrat, ko so prvi znaki tako pogosti, da motijo posameznikovo vsakdanje življenje," poudarjajo v ZD Izola.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Izolan |  19 .03. 2018 ob  21: 47
Bo treba v zd izola zgraditi se eno nadstropje ce bo slo tako naprej! Bravo komljanec.....
Izolan |  19 .03. 2018 ob  17: 24
Bil sem na izobraževanju pred nekaj dnevi in res je bilo ok. Hvala za vse in še veliko takih predavanj.
demenca |  19 .03. 2018 ob  15: 58
V zdravstvenem domu Izola je prav trudijo s koristnimi vsebinami. Se vidi, da dobro delajo in so dobra ekipa. Predvsem je za pohvalit to glede demence, ker marsikje o tej bolezni nimajo dovolj znanja. In ko se pojavi, je res huda .. tako za bolnika tako njegove svojce.
Tako da samo pohvalno, še tako naprej!
Izolan |  19 .03. 2018 ob  15: 25
Je treba vpisat se sedanje izolske politike na to terapijo!
kako kaj |  19 .03. 2018 ob  15: 18
sem pozabil kje že živim v Izola