VOLITVE ŽUPANOV IN OBČINSKIH SVETNIKOV: Preberite navodila, ponekod je možen preferenčni glas

Slovenija

V 212 slovenskih občinah bodo v nedeljo izbirali nova vodstva. Na približno 3200 voliščih se bo lahko dobrih 1,7 milijona volilnih upravičencev izreklo o novih županih in občinskih svetnikih. V občinah, ki imajo ustanovljene ožje dele, pa bodo potekale tudi volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.

V nedeljo bo glasovanje potekalo na približno 3200 voliščih, ki bodo odprta med 7. in 19. uro. Volivci morajo s seboj prinesti osebni dokument, če bodo imeli s seboj tudi obvestilo, ki so ga prejeli po pošti, pa bo imel volilni odbor lažje delo pri iskanju po volilnem imeniku. Preden bo odbor volivcu izročil glasovnice, se bo moral ta podpisati v volilni imenik.

Volivcem v roke najmanj dve glasovnici

Volivec bo ob prihodu na volišče prejel najmanj dve glasovnici - za volitve župana in člane občinskega sveta. V občinah, ki imajo ustanovljene ožje dele in bodo potekale tudi volitve v svete krajevnih, vaških ter četrtnih skupnosti, pa bodo dobili posebno glasovnico še za te volitve.

Pred glasovanjem je pomembno prebrati navodila

Kot poudarjajo na ministrstvu za javno upravo, je pomembno, da volivec pred obkrožanjem številke pred kandidatom ali kandidatno listo prebere navodilo na glasovnici.

Volitve v občinske svete namreč v večjih občinah potekajo po proporcionalnem, v manjših pa po večinskem volilnem sistemu. Pri proporcionalnih volitvah se glasuje o listah kandidatov, volivec pa lahko na glasovnici pri listi, za katero je glasoval, označi kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi (preferenčni glas). V občinah, kjer občinske svete volijo po večinskem načelu, pa se glasuje o posameznih kandidatih.

V nedeljo zvečer že jasna slika o novih vodstvih občin

V nedeljo bodo že čez dan znani podatki o volilni udeležbi do 11. in do 16. ure, po začetku štetja glasovnic pa bodo volilne komisije sproti objavljale rezultate. Prvi delni izidi glasovanja bodo tako znani po 19.30, ko bo slika o novoizvoljenih vodstvih 212 občin že bolj ali manj jasna.

V občinah, v katerih v nedeljo nihče izmed županskih kandidatov ne bo dobil večinske podpore, se bosta najuspešnejša kandidata pomerila v drugem krogu volitev. Ta je predviden za 2. december.

V občinah, kjer prebivajo pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti ter romske skupnosti, bodo v občinski svet volili tudi predstavnike teh skupnosti. Za ta mesta se poteguje 60 kandidatov, med njimi 17 žensk.

Tokratne lokalne volitve so sedme po vrsti. Prvič smo v samostojni Sloveniji v organe občin volili decembra 1994, ko je bilo občin precej manj. V naslednjem dobrem desetletju se je število občin z začetnih 147 povečalo na 210, pozneje pa sta bili ustanovljeni še dve. Najmlajša je občina Ankaran.

Deli novico:

Oblika |  16 .11. 2018 ob  20: 58
A vi veste kaj pomeni bit župan celotne občine in ne samo mesta?
NOVO LETO |  16 .11. 2018 ob  19: 04
dans je v kpru novo leto , ognjemet pa to. amerose in ruse smo prhiteli v čaščenju kapitalizma in populizma. kjer v glavah ni nič se še floskule primejo.
Stotka najmanj |  16 .11. 2018 ob  14: 52
moj glas 100 e
Zrihtam 5 glasov 500e hocem
Brane |  16 .11. 2018 ob  13: 14
-3
Popovičevi podporniki smo z njim, ker je dokazal z dejanji kaj zmore dober župan.
Toni |  16 .11. 2018 ob  11: 20
Popovič je največji car! Borisa za župana.