VODNO-OGNJENA GROZA V IZOLI: Za las preprečili katastrofo, kam se lahko obrnejo prizadeti? (FOTO, VIDEO)

Izola

Voda, ki je v nedeljo zaradi močnega neurja s točo poplavljala center Izole in polovico Livad ter San Simon, je pustila kar precejšnje razdejanje, je povedala predstavnica občine Martina Miklavčič Šumanski. Poplavljenih je bilo 84 objektov, sprožili so se tudi trije plazovi. Komunala in gasilci so celo noč odpravljali posledice močnega neurja. Posredovali so izolski prostovoljni gasilci ter pripadniki Gasilske brigade Koper, ki so se hkrati spopadli tudi z dvema večjima požaroma, prvim v kampusu Livade in drugim v Hrvatinih. Kot nam je dejal vodja intervencije v kampusu Peter Ocepek, so gasilci preprečili katastrofo.

Ko so bili gasilci polno zasedeni s prečrpavanjem vode iz stanovanj in kleti – na GB Koper so zabeležili skupno 30 intervencij – so ob 19.21 prejeli še klic, da gori v kampusu Livade. Gorelo je v jašku z elektroinštalacijami, ki se je razširil po vertikali, nam je pojasnil Ocepek. Kot je dejal, so imeli srečo v nesreči, ker je bilo veliko gasilcev že na terenu, na pomoč pa so prihiteli prostovoljni gasilci iz Izole, Kort in Pirana, skupno jih je na kampusu posredovalo med 30 in 40.

"Zgradba brez električnih instalacij je neuporabna. Študentje in zaposleni ga ne morejo uporabljati do nadaljnjega, zato se bodo predavanja in vaje izvajale na drugih lokacijah. Kje točno, bo znano v kratkem," so pojasnili na UP. Pričakujemo še odziv Znanstveno raziskovalnega središča Koper, ki ima prav tako prostore  v kampusu.

Uspelo jim je preprečiti katastrofo, saj je v tamkajšnjih laboratorijih "ogromno kemikalij, veliko nevarnih snovi", med drugim po Ocepkovih besedah tudi vodikove jeklenke. "Klic smo prejeli ob 19.21, klical pa je tuji študent, ki je s težavo opisal, kje gori, tako da smo imeli probleme z lociranjem požara," nam je povedal Ocepek. Med posredovanjem so bili gasilci v nevarnosti, saj so morali izklopiti električno napeljavo, medtem ko se je požar širil po jašku. Zajel je tudi klet, na srečo pa so ga uspeli ukrotiti, preden bi zagoreli laboratoriji z nevarnimi snovmi. Ko so pogasili ogenj in prezračili prostore, je bila ura že krepko čez polnoč. 

Vzrok požara še ni znan, škoda pa je ogromna, kar so danes potrdili tudi na Univerzi na Primorskem (UP). V stavbi v času požara na srečo ni bilo študentov"Materialna škoda je precejšnja. Objekt ni varen za uporabo. V tem trenutku poteka forenzična preiskava o vzrokih požara," je zapisal glavni tajnik Univerze na Primorskem Danijel Božič.

Včerajšnje neurje in požar sta povzročila veliko škodo tudi v akreditiranem Laboratoriju Inštituta za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča Koper (ZRS Koper), ki od vsega začetka deluje v prostorih Kampusa Livade. V požaru je bil poškodovan tudi večji del opreme laboratorija, je pojasnil direktor Rado Pišot: "Nesreča nas je zelo prizadela in to ravno v času, ko smo vzpostavili nemoteno delovanje Centra mediteranskih kultur ter pridobili akreditacijo laboratorija na tej lokaciji. Podatkov o nastali škodi še nimamo, saj še čakamo na izsledke in rezultate preiskave. Vodstvo ZRS Koper si prizadeva vzpostaviti čimprejšnje normalno delovanje laboratorija, tako da bo zagotovljeno opravljanje najnujnejših analiz."

Neurje s točo zalilo Izolo

Kot je pojasnila Miklavčič Šumanski, je bila voda zelo deroča, saj je odnašala vse pred seboj. V središču mesta je voda odnašala zemljo z gredic ter zalivala kleti. Kanalizacijski odtoki toliko vode niso uspeli požirati, poleg tega so se napolnili z zemljo in listjem. Naplavine in ostale posledice poplavljanja po ulicah mesta še čistijo, saj je bilo škode preveč, da bi uspeli vse sanirati v eni noči.

Italijanski vrtec L'Aquilone in osnovna šola Dante Alighieri bosta do nadaljnjega zaprta, poleg tega tudi nekatere igralnice v enoti Školjka vrtca Mavrica, in sicer vsaj dokler ne bodo uspeli za silo sanirati nastale škode.

Deroča voda je močno prizadela tudi avtokamp Jadranka. Po besedah vodje kampa Mira Kolenšiča je bilo v času neurja "kar hudo". Voda je drla z višjih delov in cest proti morju ter odnašala vse pred seboj, med drugim je po kampu nosilo tudi prometno signalizacijo z bližnje ceste ter cvetlična korita. Meteorni kanali namreč tolikšne vode niso uspeli zadrževati.

V samem kampu je bilo ponekod tudi do 40 centimetrov vode, tako da je prišla tudi v posamezne avtoprikolice. Poplavilo je tudi recepcijo in restavracijo kampa. Neurje je poškodovalo tudi strešno kritino, zato je voda puščala tudi s strehe. Posledice bodo odpravljali še kar nekaj časa, je ocenil Kolenšič.

V hotelu Haliaetum v San Simonu pa so za STA povedali, da je poplavilo celotno kletno etažo, garderobe, pralnico, dvorane in bazen. Danes po vsej verjetnosti tudi ne bodo imeli tople vode. Posledice še vedno odpravljajo.

V hotelu Marina je voda zajela recepcijo in pritlične prostore, namočilo je tudi nekatere sobe. Še pred prihodom gasilcev so uspeli sami odstraniti vodo iz prostorov. Je pa bilo po besedah vodje hotela Ivice Evačić "vse skupaj kar stresno".

V intervencijah na območju celotne Izole je sodelovalo več kot 90 profesionalnih in prostovoljnih gasilcev, poleg Gasilske brigade Koper še prostovoljci iz Izole, Kort, Nove vasi, Sečovelj, Pirana, Hrvatinov, Dekanov, Pobegov – Čežarjev in Babičev, ki so tudi tokrat izkazali nesebično pomoč kolegom. Na terenu so bile do jutranjih ur prisotne tudi okrepljene ekipe Komunale Izola, ki so še pozno v noč reševale številne manjše usade, čistile večje naplavine ter ostale javne površine.

Poleg gasilcev in delavcev komunalnega podjetja so izredno pripravljenost pri odpravljanju posledic neurja izkazali zaposleni v javnih zavodih in drugih ustanovah ter številni občani, ki so priskočili na pomoč sosedom. Vse sodelujočim, ki so odpravljali posledice neurja, se župan Igor Kolenc zahvaljuje za hiter odziv in sodelovanje v akciji, je dodala Miklavčič Šumanski.

Iz Komunale Izola so sporočili, da bodo zabojnike za kosovne odpadke in zeleni rez prioritetno nudili prizadetim v včerajšnjem neurju. Prioriteto imajo vzgojno izobraževalni zavodi in uporabniki, ki so utrpeli škodo v stanovanjih. Zabojnike lahko naročite na telefonskih št. 05/ 66 34 950, 66 34 936, 66 34 971 in 66 34 972 ali pišete po e-pošti: odvozi@komunala-izola.si

"O škodi na infrastrukturi je še prezgodaj govoriti," je povedal izolski župan Igor Kolenc, ki priznava, da so imeli srečo, da so pred enim mesecem očistili odtoke. "Če odtoki ne bi bili očiščeni, bi bile težave še večje. Še dodatno srečo pa smo imeli, ker ni bilo plime," je prepričan. Po županovem mnenju je takšnemu izrednemu stanju botrovala kombinacija velike količine padavin, toče, ki je oklestila vejevje, in pa visečega terena.

V Hrvatinih zgoreli vozili in kmetijska mehanizacija

Ob 22.00 je v Hrvatinih zagorelo osebno vozilo. Zaradi močnega vetra se je požar hitro širil, posredovali pa so gasilci GB Koper, so zapisali na spletni strani uprave za zaščito in reševanje. Zgorel je tudi garažni nadstrešek, dve osebni vozili in nekaj kmetijskih strojev.

Deli novico:

škovacin |  23 .10. 2017 ob  20: 13
Odlično, zdaj ste varni naslednjih 50 let. Vsaj v teoriji :)
Optimist |  23 .10. 2017 ob  19: 15
V Izoli smo bili včeraj priča 50 letnim padavinam pri čemer je padlo preko 100 litrov vode/m2 v uri in pol, kar je več od dvomesečnega povprečja padavin.
Jaz mislim da je za to kriv zagotovo župan, morda pa tudi priseljenci iz Kosova, lahko celo komunala, če pa ne kakšen politik ali stric iz ozadja. Zelo zanimivi komentarji, predvsem konstruktivni in objektivni.
škovacin |  23 .10. 2017 ob  16: 36
Padavinska kanalizacija se dimenzionira glede na maksimalen pričakovan naliv povratnega obdobja (2 leti, 5 let, 10 let... 100 let...). V primeru 2 letne povratne dobe (uporablja se za večino kanalizacij) se bo voda (v povprečju) izlila vsake dve leti 1-x. Tako se optimizirajo stroški izgradnje in vzdrževanje, pri čemer je vračunana škoda ki jo povzroči samo izlitje. Včerajšnjo dogajanje je del gradbene prakse (coast-benefit analize...) in ne bi smeli bit presenečeni.
komunalc |  23 .10. 2017 ob  15: 05
Ne serjem po ljudeh le določene kritike sem dal na komunalo in neodgovorne vrtičkarje....če pa misliš da serjem po ljudeh se pa močno motiš ...tvoja interpretacija je slaba...
@komunalc |  23 .10. 2017 ob  15: 01
Če si ti res pompjer, bi drugače pisal, ne pa da serješ po pridnih ljudeh. Si mogu ti spit vso vodo, pa bi blo.
Bale |  23 .10. 2017 ob  14: 40
Pune bale imam tega neurja čistim že cel dan voda je odtekla blato pa ostalo in klinčevo lubje od občine ulica v kateri živim je skoraj neprehodna grm si malo odpočit potem pa naprej hvala vsem sosedom za pomoč.
@komunalc |  23 .10. 2017 ob  14: 27
Mirne duše ti napišem, da so tvoje teorije do neke mere pravilne, kaj več od te mere pa ne pije vode..
Ja, sigurno bi lahko bilo marsikje boljše očiščeno, kakor povsod, ampak tu pa se tvoj prav konča.

Ogromne količine vode naredijo svoje, dodaj še veter, ki je listje in iglice pometal iz drevja ter naredil kupe pa smo kjer smo bili včeraj.
Edina rešitev bi torej bila popolna odstranitev drevja, povečanje števila kanalizacij ter premera cevi le teh.
Pa še potem bi se našle smeti, ki bi jih premetavalo in odpihalo iz polnih zabojnikov ipd..

Poglej malo po FB in boš videl kako na Šaredu voda dere po koronah kakor, da bi tam tekla ogromna reka.
komunalc |  23 .10. 2017 ob  14: 03
ne bosta verjela da sem gasilec in sem včeraj nesebično pomagal to so le ugotovitve iz prve linije
@komunalc |  23 .10. 2017 ob  13: 39
Ni kaj je jesen in bo držalo ja, Komunala bi morala dnevno trest vsa drevesa in grmovje, od Šareda dol, da bi odpadlo listje in nebi mašilo odtokov. @komunalc pa bi to listje preštel, da bi lahko modroval pri dementni sosedi. Res si šturlo.
Kaj ti ni jasno, da ljudje ne pomnijo takega naliva s točo in vetrom.HALOOOOO!!!! Svašta pič.. rodi.
@KOMUNALC |  23 .10. 2017 ob  13: 31
@ Komunalc. Ma ti si ena navadna mon.. in žališ Izolane.
Če ne bi padala toča, ki je klestla listje in veje če nebi pihalo kot za stavo , bi bilo vse kul. Padlo je toliko dežja v eni uri kot v treh deževnih mesecih. In kam bi ti vso to vodo spravil? Glej kaj se dogaja ob podobnih nalivih po svetu. Stotine milijonov škode in mrtvi.
Si mogu ti vzet v roke kramp, lopato in metlo kot sem jaz, pa bi bilo bolje. ne pa da serješ po ljudeh, ki so delali tudi takrat, ko si se tretjič obrnil v postelji.
Lonka |  23 .10. 2017 ob  13: 18
Izolo je zamašilo lubje in cvetje iz promenade pred občino
Livade pa neočiščeni hudourniki in potoki iz trt
KOMUNALC |  23 .10. 2017 ob  13: 11
SPOŠTOVANI SOVAŠČANI
če bi komunala izola korektno opravila svoje delo listja nebi bilo toliko posledično bi kanalizacija bolje pila vodo poplavam bi se izognili....Tukaj dodajam v isti koš še vrle izolske vrtičkarje ki imajo neurejene vrtove tudi oni so pripomogli k potopitvi Izole.......
1