VLADNO POROČILO KRITIČNO DO ŠARCA: Kupil premalo zaščitne opreme in po višji ceni, zamujal z zapiranjem meje z Italijo

Slovenija

Vlada je v poročilu o zaščitni opremi za epidemijo covida-19 kritična do ravnanj vlade Marjana Šarca, ki da ni pravočasno zagotovila potrebnih zalog opreme niti je ni naročila. Ugotavljajo še, da so v tistem času opremo kupovali po višjih povprečnih cenah, kot v času vlade Janeza Janše, čeprav so v času največje krize kupovali ne glede na ceno.

Vlada v poročilu, ki obsega več kot 80 strani, med drugim ugotavlja, da so se maske FFP2 v času Šarčeve vlade kupovale po 4,64 evra za kos, v času Janševe vlade pa po 3,40 evra za kos. Povprečna cena dobavljenega ventilatorja v času Šarčeve vlade je bila 49.154,55 evra, v času Janševe vlade pa 33.880,44 evra.

V državnem logističnem centru Rojah je bilo 16. marca na razpolago 93.500 kirurških mask, 2000 mask FFP1, 1000 mask FFP2, 3400 mask FFP3, 1,5 milijona lateks rokavic, 8649 zaščitnih kombinezonov in 374 zaščitnih očal, kar ni bilo dovolj niti za en dan glede na ocenjene potrebe v Sloveniji, z izjemno lateks rokavic, kjer so zaloge glede na ocenjene potrebe zadostovale za štiri dni.

Iz poročila izhaja, da je bil na trgu nabave mask ob začetku pandemije popoln kaos, marca pa so se razmere še dodatno zaostrile in se spreminjale iz ure v uro. Centralna nabava zaščitne opreme prek zavoda za blagovne rezerve je bila uvedena 14. marca, pod Janševo vlado.

A ker je bil zavod kadrovsko podhranjen in niso bili ustrezno strokovno usposobljeni, njihovo delo pa je dodatno ohromila okužba s koronavirusom, je Janševa vlada 24. marca ustanovila medresorsko delovno skupino za sprejem, pregled in vrednotenje ponudb zaščitne opreme. Ta je do 14. aprila prejela 2069 elektronskih sporočil slovenskih in tujih dobaviteljev, od tega so pregledali 1081 sporočil.

Zavod za blagovne rezerve je do 10. aprila kratkoročno zagotovil dovolj zaščitne opreme, do takrat je zavod v času največje krize in pomanjkanja sklepal pogodbe za dobavo opreme ne glede na ceno. Dobavljena zaščitna oprema do 14. aprila pa zavodu omogoča v prihodnosti več manevrskega prostora pri pogajanjih o ceni.

Zavod blagovne rezerve naj se za še nerealizirane pogodbe za dobavo zaščitne opreme začne pogajanja z dobavitelji za korekcijo cen navzdol in skrajšanje dobavnih rokov, še piše v poročilu. Vlada bo v letošnjem proračunu zagotovila milijon evrov za razvoj in začetek proizvodnje ventilatorjev v Sloveniji ter dodaten milijon za proizvodnjo zaščitnih mask tipa FFP2 in FFP3.

Vlada predlaga računskemu sodišču revizijo pravilnosti in smotrnosti poslovanja za prve štiri mesece v letošnjem letu zavoda za blagovne rezerve. Prav tako predlagajo revizijo vseh postopkov nakupa, najema in vzdrževanja ventilatorjev v vseh slovenskih bolnišnicah v zadnjih petih letih.

V poročilu je Janševa vlada kritična do predsednika prejšnje vlade Marjana Šarca. "Že površen pregled osnovnih dejstev in zaporedje dogajanj v svetu, EU in v Sloveniji v februarju in marcu 2020 kaže, da Marjan Šarec kot predsednik 13. vlade očitno ni vestno ravnal v službi. Najbolj sporna je odločitev, da se za potencialno okužene povratnike iz žarišča v Italiji ne odredi karantena in da se pravočasno ne zapre oziroma zdravstveno nadzoruje meje z Italijo," pišejo.

DALEČ STRAN, NA POČITNICE: Daleč stran, kjer se začne življenje

Minevajo dnevi, tedni, meseci, ... Zimske plašče smo medtem zamenjali za kratke rokave, že en mesec se sprehajamo v natikačih. Na vrtu je iz sadik zrasla ogromna solata. Edini znani obraz zadnjega meseca je sosedov. Edina znana roka pa je cev hišnega sesalca. Želimo si skočiti v vodo in ležernih poletnih dni.

Dodajajo, da je Slovenija epidemijo razglasila šele dan za tem, ko je WHO razglasila pandemijo in 14 dni pozneje, kot so to storile nekatere od Italije mnogo bolj oddaljene Baltske države. Iz korespondence tedanjega ministra za zdravje Aleša Šabedra izhaja, da mu takratni premier Marjan Šarec hitrejšega ukrepanja v posamičnih primerih prej ni dovolil oziroma ga je celo aktivno preprečeval.

Opozarjajo še na to, da je Šarčeva vlada februarja, ko so se v sosednji Italiji okužbe naglo širile, slovenskim podjetjem poslala poziv k donaciji opreme za Kitajsko kot uradno humanitarno pomoč Slovenije. Za donacijo 1,2 milijona mask slovenske podružnice KPG je uprava za zaščito in reševanje organizirala prevoz na Dunaj, od koder je bil organiziran let do Wuhana.

Nadalje je Šarčeva vlada 27. februarja sprejela sklep, da se iz blagovnih rezerv sprostijo razpoložljiva zaščitna sredstva, ki so zadostovala kvečjemu za nekaj dni, zavodu za blagovne rezerve pa je naročila, naj izdana sredstva nadomesti do konca letošnjega leta. Medtem pa je Šarčeva vlada dan pred razglasitvijo epidemije ministrstvu za zdravje naložila, naj pridobi nujno potrebno zaščitno opremo.

Na poročilo se je prek Twitterja že odzval Šarec, ki je zapisal, da je poročilo pričakovano, v stilu 'mi smo super, odlični, če je pa karkoli spornega, je kriv LMŠ'. "Manipulativno, zavajajoče in nevredno papirja, na katerem bo natisnjeno. Nič o korupciji in vojnem dobičkarstvu," je še zapisal.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ZigaZois |  06 .05. 2020 ob  18: 52
-2
Še dobro, da niso obtožili Kučana !
Tiramola  |  06 .05. 2020 ob  18: 42
Šarec je povedal štos o kokoših.
Bravo. Plačan da bruha štose. Demokrat ali animalist.
Si ne zasluži plače.