VIKEND V ZNAMENJU SOLINARSKEGA PRAZNIKA: Pridite na Tartinijev trg in opravite 'salinado'

Piran

Običaji, zanimivosti in celo skrivnosti, povezani s pridelavo soli, ki je pri nas stara več kot 700 let, so rdeča nit letošnjega, 16. Solinarskega praznika. Mesto Piran je zraslo na soli, ta je bila stoletja eden pomembnejših virov zaslužka ne le meščanov, pač pa tudi okoliških prebivalcev. Kakšno je bilo nekoč in kakšno je danes življenje in delo solinarjev, kaj vse obsega kulturna in naravna dediščina Krajinskega parka Sečoveljske soline ter kulturni program Solinarskega praznika so na današnji novinarski konferenci predstavili: Vojka Štular, podžupanja občine Piran, direktorica Avditorija Dragica Petrovič in Mojmir Kovač, Klavdij Godnič, direktor Soline Pridelava soli d.o.o., Giorgina Rebol, Skupnost Italijanov  G. Tartini Piran ter Mirela Flego, TD Taperin Sečovlje.

Program Solinarskega praznika v Piranu, na Tartinijevem trgu od 10. do 20. ure: tona soli v kavedinu sredi trga, iz katere si bo vsak obiskovalec  lahko vzel sol brezplačno za spomin; predstavitev solinarskega orodja in pripomočkov – gaver, taperin, karjola…; degustacija štirih različnih vrst soli in salinada – solinarski ritual za srečo, ustvarjalne delavnice za otroke, iskanje skritega zaklada – belega zlata, (kulinarične) delavnice za odrasle (prikaz soljenja rib po tradicionalnih metodah, pečatenje kruha), nastopile bodo folklorne skupine, poslušali bomo mandoliniste, klapsko glasbo, prikazali oblačilno dediščino.

Tu bo še prodajni sejem posvečen soli in darovom narave (ter sejem starin društva Anbot v Župančičevi ulici). Ob 18. uri bo piranski župan Peter Bossman pozdravil obiskovalce in skupaj z ustvarjalci sprejel Solinarsko družino ob njihovem povratku v mesto; Martinu Krpanu bo podaril piransko sol za cesarja na Dunaju; Šavrinke pa bodo v dolini reke Dragonje pridelano zelenjavo zamenjale za sol, ki jo bodo odnesle dožu v Benetke. Zaželjeno je, da bi obiskovalci prišli na prireditev oblečeni v bela oblačila.

Nastopajoči in soustvarjalci programa Solinarskega praznika v Piranu: Folklorna skupina Val Piran, Folklorna skupina KD Mandrač Koper, kuharski mojster Filip Matjaž - Restavracija COB, Klapa Kavedin, Martin Krpan -Turistično društvo Bloke, Mihaela Rupnik - Morje Happy kids, Pomorski muzej Sergej Mašera Piran, Pihalni orkester Piran Solinarska družina/La famea dei salineri, Skupina mandolinistov Serenate, Skupina v zgodovinskih kostumih Al tempo di Tartini - Skupnost Italijanov G. Tartini Piran, Šavrinke, ŠKID Jaz sem najboljši, Športno društvo Piran, Župnik Zorko Bajc, Župnijski mešani pevski zbor Georgios ter Društvo Anbot.

V primeru slabega vremena bo prireditev v Piranu prestavljena na prihodnjo soboto, 1. septembra.

Organizatorja Solinarskega praznika v Piranu sta Občina Piran in Avditorij Portorož-Portorose. Solinarski praznik je delno sofinanciran iz programa Interreg Central Europe, v okviru projekta z akronimom YouInHerit.

Program Solinarskega praznika v Krajinskem parku Sečoveljske soline, Seči in Sečovljah v SOBOTO od 10. ure dalje: dan odprtih vrat, brezplačen vstop v park na Leri in Fontaniggah (za obiskovalce bo na Leri organiziran prevoz z električnim vlakom), tržnica ''Sol in dobrote Slovenije'', otroške delavnice na temo soli in morja, prikaz pridelave soli na solnih poljih, projekcija kratkih filmov o Krajinskem parku Sečoveljske soline, razglasitev in nagraditev najboljših solinarjev sezone 2018, pozdrav direktorja Klavdija Godniča, blagoslov soli, nastop skupine Šavrini in anka Šavrinke Gračišče ter ansambla Tramontana; v Sečovljah bo od 18. ure dalje 17. Solinarska šagra.

Podroben program za petek, soboto in nedeljo je objavljen na spletni strani KPSS in solin www.soline.si.

Deli novico:

cum grano salis |  21 .08. 2018 ob  14: 56
na youtube-u se najde en lep film Sečoveljskih solin in starega Pirana ( 'La ragazza della salina' ) z Marcello-m Mastroiani-jem v glavni vlogi in še dvema slovenskima igralcema ... ( film je seveda v italijanščini ... ).