VAM PONUJAJO DRAG TELEFON ZA SAMO 2 EVRA? Gre za prevaro!

Slovenija

V lažnih nagradnih igrah je največkrat glavni namen zvabiti uporabnike v plačljivi SMS klub, tokrat pa se je pojavila nova oblika goljufije, katere namen je uporabnika naročiti na trivialno storitev in od njega pobirati naročnino. Ste dobili ponudbo za vrhunski pametni telefon po smešno nizki ceni? Ne nasedajte! Gre za goljufijo.  

Goljufi pozornost uporabnikov pritegnejo z opozorilom "Vaša naprava vsebuje viruse!", ki se pojavi ob obisku določenih splenih strani, ali pa s SMS sporočilom z vsebino "Čaka te 1 fotografija" in povezavo. Dogaja se tudi, da se pozornost uporabnika pritegne z lažnimi novicami ali elektronskim sporočilom Pošte Slovenije o čakajočem paketu. Klik na povezavo pelje na novo spletno stran, ki uporabnika skuša zavesti, da je ali bo brezplačno prejel drag telefon. Obstajajo pa tudi primeri, ko je pot do 'ponudbe za telefona' vodila prek t. i. lažnih novic, objavljenih na Facebooku.

Sledi trivialen kviz, ki ne glede na odgovore ponudi vedno isti končni rezultat – neverjetno ponudbo za telefon višjega cenovnega razreda (Samsung ali iPhone) za dva evra. Cena variira tudi glede na geografski izvor uporabnika, a gre vedno za smešno nizek znesek. Odvisno od države izvora, so na koncu vidne tudi očitno lažne Facebook objave srečnih nagrajencev, ki naj bi nas prepričale, da gre za legitimno ponudbo, opozarjajo na spletnem portalu Varni na internetu.

V naslednjem koraku pride do bistvenega preobrata. Na spletni strani, kjer uporabnik vpisuje svoje podatke in ki je videti v skladu z grafično podobo proizvajalca aparatov, se skriva drobni tisk, ki obvešča, da s plačilom v višini dveh evrov ne dobiš telefona, ampak le pravico do sodelovanja v nagradni igri, istočasno pa bo to veljalo kot preizkusna 'naročnina', ki se bo po šestih dneh spremenila v mesečni obrok, ki velja do preklica. Znesek naročnine za storitev se giblje med 80 in 100 evrov na mesec. Zadnji korak je vnos številke kreditne kartice in tukaj je tudi prvič v drobnem tisku navedeno ime storitve, na katero se uporabnik dejansko naroča.

Nasedli ste, kako ukrepati?

Če prejmete tovrstne reklame, jih enostavno ignorirajte! Ne klikajte na povezave in ne izpolnjujte obrazcev za prejem telefonov v nagradnih igrah ali anketah. Prav tako omejite možnost oz. izklopite sporočanje (ang. notifications) za spletne strani, za katere niste prepričani, da so legitimne oz. so vam neznane.

Če pa ste že vnesli podatke kreditne kartice, najprej poskušajte prek portala odjaviti naročnino. Če boste neuspešni, se obrnite na banko in podajte finančno reklamacijo (t. i. chargeback zahtevek) oz. v skrajnem primeru prekličite kreditno kartico.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija