V Portorožu se je začela letošnja konferenca Energija13

V Portorožu se je dopoldne začela že deveta mednarodna konferenca o distribuciji, prenosu in trgu električne energije Energija13. Na konferenci, ki daje poudarek območju jugovzhodne Evrope, bodo med drugim razpravljali o aktualnih problemih v času obsežne tranzicije energetskega sektorja, do katere po besedah Tomaža Orešiča prihaja ta čas.

Kot je ob uvodu v dvodnevno konferenco izpostavil njen voditelj Tomaž Orešič, se pred našimi očmi odvija obsežna tranzicija energetskega sektorja, pri tem pa le tisti, ki bodo sposobni svoje strategije prilagoditi novim razmeram, lahko računajo na obstoj in nadaljnji razvoj.

Vlagatelji bi po njegovih besedah potrebovali enovite energetske strategije, dejansko pa vzpostavljanje nacionalnih trgov kapacitet po posameznih državah postavlja različne investicijske pogoje, kar pa gotovo ni v skladu s cilji evropske energetske politike o skupnem energetskem trgu. Vlagatelji pa posledično čakajo na prihodnje korake in tako zaustavljajo svoje investicijske dejavnosti, je ugotavljal Orešič.

Poudarek na jugozahodni Evropi

Na konferenci se bodo lotili vseh omenjenih vprašanj s poudarkom na jugovzhodni Evropi, kjer je stanje zaradi negotovosti financiranja projektov toliko bolj negotova, je ocenil Orešnik. Med drugim je poudaril, da je konkuriranje subvencionirane energetske proizvodnje tradicionalni proizvodnji na dolgi rok nesmiselna.

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je v svojem nagovoru izpostavil pomen sodelovanja na področju novih energetskih politik na energetskem trgu jugovzhodne Evrope, katere del je tudi Slovenija. "Slovenija pozorno spremlja razvoj energetskega polja v regiji in pozdravlja vsak razvoj v smeri standardov EU v širši regiji," je dodal.

Prihodnost v združevanju trgov JV Evrope in EU

Po ministrovem prepričanju je prihodnost na dolgi rok v združevanju trgov JV Evrope in EU, Slovenija pa pri tem zasleduje sodelovanje, ki bo omogočilo vzpostavitev dobro delujočih trgov v regiji. Prav tako Slovenija podpira tudi vključitev tretjega energetskega paketa v regiji, je dodal.

Omerzel je spomnil, da je Slovenija imela določena težave na področju shem za spodbujanje rabe obnovljivih virov. "V preteklosti smo naredili določene napake in paziti bomo morali, da ne bomo upočasnili razvoja obnovljivih virov v prihodnosti," je napovedal.

Predlogi Evropske komisije na področju energetike so za Slovenijo zelo pomembni, je menil Omerzel. Glede smernic in predlogov komisije v novem komunikacijskem paketu, kjer se komisija loteva mehanizmov za zagotavljanje kompatibilnosti produkcije energije, se Slovenija po njegovih besedah pridružuje večini članic EU pri stališču, da je treba zadeve zelo natančno definirati. Samo na ta način bo namreč moč zagotoviti, da se ne bodo pojavljale nepotrebne distorzije na trgu električne energije, ki je vse bolj integriran in soodvisen.