V DRUGO OBČINO LE Z APLIKACIJO: Če je ne boste imeli, lahko dobite kazen!

Slovenija

Od torka bo prebivalcem osrednjeslovenske, goriške, obalno-kraške in gorenjske statistične regije dovoljeno gibanje znotraj statistične regije, če uporabljajo aplikacijo #Ostanizdrav. Kot je na novinarski konferenci povedal notranji minister Aleš Hojs, bodo policisti lahko kaznovali občane, če bodo zunaj občine prebivališča brez aplikacije.

Ukrep bo veljal od torka do vključno 23. decembra. Kot je na novinarski konferenci o aktualnih razmerah glede covida-19 napovedal Hojs, bo vlada tudi ta ukrep presojala na sedem dni, prvič bi lahko o tem odločala že v četrtek. Občan bo moral ob prehodu občinske meje policistu na telefonu pokazati nameščeno aplikacijo, je napovedal minister. Če aplikacije ne bo imel nameščene, mu policist prehoda meje občine ne bo dovolil. Občan se bo tako moral vrniti domov. V odloku je predvidena tudi kazen za občana, ki ga bo policist ustavil v občini, ki ni občina njegovega prebivališča, in ne bo imel nameščene aplikacije.

Na notranjem ministrstvu so pojasnili, da policija ne bo nadzorovala uporabe aplikacije, temveč bo nadzirala gibanje med občinami v okviru rednih in naključnih nadzorov. Oseba, ki bo ob prehodu občinske meje želela uveljaviti to izjemo za prehod občine, bo policistu pokazala, da uporablja aplikacijo. Uporaba aplikacije je prostovoljna, so poudarili. "Če oseba aplikacije ne uporablja, ali je ne želi pokazati, šteje, da izjema zanjo ne velja - podobno kot to velja za osebe, ki prehajajo meje občine in ne izkažejo ene izmed 13 trenutno veljavnih izjem," so zapisali. Občan, ki krši odlok, ki omejuje gibanje med občinami, in ne uspe dokazati ene od izjem, se lahko kaznuje z globo med 400 in 4.000 evri.

"Ne gre za pregledovanje elektronskih naprav," je poudaril minister. Dodal je, da če so prebivalci lahko poleti, v času omejitve prehajanja meje s Hrvaško, lahko pokazali policistu na meji med Hrvaško in Slovenijo sms sporočilo kot dokaz, kdaj so mejo prestopili, to tudi zdaj ni sporno. Kontrole prehajanja meja občin in uporabe aplikacije bodo po njegovih besedah potekale naključno. "V Sloveniji ne razpolagamo s tako velikim številom policistov, da bi lahko na vsaki občinski meji postavili patruljo," je dejal.

Kot je pojasnil minister, se o prehodu meje za tiste skupine prebivalcev, ki nimajo pametnega telefona oziroma njihov telefon ne omogoča namestitve aplikacije #Ostanizdrav, zaenkrat niso pogovarjali. V to skupino sodijo predvsem starejši. "Glede na dobro znano epidemiološko stanje in kategorizacijo vseh rizičnih skupin, kjer so posebej rizični starejši, zaenkrat nismo ocenili, da bi bilo nujno potrebno to vprašanje postaviti na mizo," je povedal. S sproščanjem, tako Hojs, omogočajo predvsem tistim, ki aplikacijo imajo, da prečkajo občinsko mejo.

Na vprašanje, ali pri prehodu občinske meje ostaja izjema pri prebivalcih manjših občin, ki v svoji občin nimajo na voljo vseh nujnih storitev in so se do sedaj po te zadeve lahko odpravili v sosednje občine, je povedal, da ta zadeva tudi do zdaj ni bila zapisana v odloku. Na primeru zaposlenega, ki prihaja na delo v eno od omenjenih štirih regij iz preostalih regij, kjer sproščanje ukrepov še ne velja, pa je Hojs pojasnil, da lahko ta oseba v regiji le dela, ne more pa na primer nakupovati.

Glede morebitnega sproščanja prehodov med občinami v preostalih statističnih regijah je pojasnil, da se bo odločalo na podlagi načrta za sproščanje ukrepov.

Sicer je Hojs pojasnil, da so na nedeljski seji obravnavali predvsem ukrepe, sprejete v Nemčiji. "Kot veste se v Nemčiji zadeve relativno strogo zapirajo. Omejitve v času božičnih in novoletnih praznikov bodo precej večje, kot so bile do sedaj. Pogledali bomo, kaj počnejo Nemci, in verjetno po njihovem vzoru podobne omejitve ali sprostitve pripravili tudi za naše praznike," je napovedal in dodal, da bodo pripravili tudi osnutke odlokov, ki bodo veljali od 24. decembra do konca novoletnih praznikov.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
joe jaxson |  14 .12. 2020 ob  23: 14
navadni aplikativni vladni lažljivci
vseved |  14 .12. 2020 ob  20: 18
Od 24.12.2020 naprej bo popolna prepoved zbiranja, vse razen trgovin z hrano bo zaprto in uvedena bo policijska ura !
kokodek |  14 .12. 2020 ob  16: 21
14
aplikacija bi morala biti obvezna za oblast, da vidimo, kod hodijo in kaj počnejo
Obala1 |  14 .12. 2020 ob  16: 14
13
Banda lopovska...kradejo, ustrahujejo, lažejo, manipulirajo razne liki kot je ta karikatura od Hojsa, ali JJ, ali pseudo strokovnjaki kot Gantar, Pretnar, Krek i ostali ....pa kaj sploh delajo ustavna sodišča? Čakajo da nekdo ustreli koga in naredi tem terorju in kontroli konec...niti v času Tita ni bilo tega
magik |  14 .12. 2020 ob  16: 05
11
Sramota! Obratovanje smučišč in trgovin pred odprtjem šol in sprejemanjem pacientov na preglede!
Očitno so si samooklicani vladni izvoljenci zamislili svoj božično-novoletni oddih na smučiščih.

Le kdo bo izvajal nadzor nad upoštevanjem ukrepov? Tudi če se bo upoštevalo ukrepe in priporočila glede razdalje, mask, razkuževanja rok,..., se lahko vprašamo kje so ukrepi glede množične uporabe prostorov kamor gre tudi cesar peš.
Heretik |  14 .12. 2020 ob  15: 00
20
Na kraj pameti mi ne pade, da bi si naložil janšistično aplikacijo za sledenje. Bom raje počakal, da svoje pove ustavno sodišče, potem pa bom šel na izlet v drugo občino.
Ištrijan |  14 .12. 2020 ob  14: 03
25
Zidar Hojs si pravo spet razlaga po zidarsko...! On bi kar z odloki posegal v kazensko zakondajo in celo ustavo,.....ja seveda!

Upam, da čimprej kdo to pošlje na ustavno sodišče! Ker po novem moram imet "pametni telefon", z naloženimi aplikacijami, ki mi jih predpiše zidar Hojs, sicer se mi zna zgoditi, da bom za nedoločen časa ujetnik v lastni občini?!