Tudi pred udarom strele se lahko zaščitite

Koper

Minulo nedeljo je strela udarila v eno od stanovanjskih hiš na Plavjah, kar je družini Jager povzročilo ogromno škode. Nastala je luknja v strehi, požar je "skuril" inštalacije. Ob tem pa se poraja vprašanje, ali sploh obstaja preventiva proti temu naravnemu fenomenu, ki je, sodeč po podatkih zavarovalnic, precej pogost pojav. 

"Ti pojavi so precej pogosti. Nas pokličejo samo, ko zagori, to pa se zgodi nekajkrat na leto, večinoma v vaseh, na izpostavljenih lokacijah. Tudi strele imajo 'svoje lokacije', kamor najraje udarijo," nam je pojasnil vodja koprske gasile brigade Vilij Bržan. Pravi tudi, da je edina zaščita strelovod. Po mestih je nameščenih več strelovodov, ki absorbirajo udarce, v vaseh pa tega ni, zato velikokrat udari v posamezne hiše. Če so te novejše, nastanejo poškodbe predvsem na kritini, če pa so te starejše, z leseno strešno konstrukcijo takoj zagori.

"Treba se je zavedati tudi, da so razne antene, oddajniki in sprejemniki pravi 'magnet' za strele, kar še dodatno poveča nevarnost udara," je še dodal Vilij Bržan (na sliki) in zaključil, "najboljša preventive, ki je tudi edina mogoča, je strelovod."

Veliko zahtevkov na zavarovalnici

Da pojav ni redek, dokazujejo tudi podatki zavarovalnice Adriatic-Slovenica, od koder so nam sporočili, da vsako leto prejmejo približno 1000 zahtevkov za izplačilo škode zaradi tega pojava, tako pri direktnem kot pri indirektnem udaru strele.

Strele gasilcem povzročajo preglavice predvsem v poletnih mesecih, ko pride do t. i. suhih neviht. Tedaj se zelo hitro vname, kar se zelo pogosto dogaja v Obalnem zaledju.

O direktnem udaru strele govorimo takrat, ko strela s svojo toplotno in rušilno močjo poškoduje zavarovane stvari ali povzroči padec predmetov, ki poškodujejo zavarovano stvar, pri čemer morajo biti posledice direktnega udara strele vidne kot poškodbe na stvari ali objektu. O indirektnem udaru strele pa govorimo, ko strela udari v bližini zavarovanega objekta in se v ozračju ustvari statična napetost oziroma indukcija, ki ima za posledico povečan električni tok v električnem omrežju, zaradi katerega pride do poškodb na gospodinjskih aparatih, avdio-video opremi, računalnikih in ostalih hišnih aparatih.

Povprečna škoda za obe kategoriji znaša cca 400 evrov. Če bi šteli samo direktne udare, kar je doživela družina Jager s Plavij, pa je ta številka veliko večja, še poudarjajo na omenjeni zavarovalnici. Za izplačilo škode pri direktnem udaru zadostuje že osnovno zavarovanje, za izplačilo škode pri indirektnem udaru pa je treba imeti dodatne pakete zavarovanj.

Deli novico: