TOP 4: Jesenski plodovi za zdravje

Trendi

Jesen nam prinaša tudi številne gozdne plodove, ki v sebi skrivajo pravo zakladnico vitaminov, mineralov in drugih koristnih snovi. Ponujamo vam izbor štirih sadežev, ki jih je priporočljivo uživati v jesenskih dneh.

KOSTANJ

Ta simbol jeseni ima številne hranilne snovi in aktivne sestavine, ki krepijo krvni obtok in nam pomagajo, da se organizem postopoma prilagodi na čedalje hladnejše vreme. Sicer pa kostanj vsebuje veliko ogljikovih hidratov in malo maščob ter številne pomembne vitamine in minerale. V skladu s tradicionalno kitajsko medicino krepi želodec in ledvice. Spodbudno dejstvo je tudi, da kostanj ne vsebuje glutena in je torej primeren za bolnike s celiakijo.

 BUČE

Bučno meso vsebuje beljakovine in balastne snovi, nekatere vitamine in minerale. Dobra lastnost buč je, da razkisajo telo, pomagajo pri razstrupljanju telesa in lajšajo želodčne težave. Ker buče vsebujejo veliko karotenoidov, delujejo močno antioksidativno. Krepijo vse sluznice v telesu, učinkujejo protivnetno in spodbujajo izločanje presnovnih zaostankov. Buče slovijo tudi po svojem diuretskem učinku, zato nam kljub sladkobnemu okusu lahko pomagajo pri hujšanju.

ŽIŽOLE

Žižola ali kitajski datelj sodi med sadeže, ki so polni mineralov in vitaminov. Žižole vsebujejo kar 20-krat več vitamina C kot citrusi. Žižole zaradi vsebnosti B vitaminov blagodejno vplivajo na zdravo kožo, boljše delovanje srca in ožilja ter živčevja. Žižola je tudi plod, ki poživi črevesje in pomaga pri težavah s anemijo. V hladnih dneh predstavlja odlično izbiro kot pomoč pri prehladih.

GOBE

Zdravilna moč gob tradicionalnim medicinam ni skrivnost. Na Kitajskem denimo imajo že večtisočletne izkušnje z uporabo gob v zdravljenju. Nekatere gobe, kot so  šitake in bukovi ostrigarji slovijo po svojih številnih blagodejnih učinkih na zdravje. V gobah je veliko polisaharidov, ki stimulirajo oz. krepijo imunski sistem, poleg tega pa se v gobah skrivajo tudi druge snovi, kot so koristne beljakovine in rudnine. Seveda je pomembno, kje so gobe gojene oziroma nabrane, saj gobe odlično vsrkavajo radioaktivna sevanja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija