TOKRAT JE ŠLO ZA LAS: Tigri le še zmago oddaljeni od naslova državnega prvaka (VIDEO)

Košarkarji Sixt Primorske so v drugi tekmi finala lige Nova KBM premagali Petrol Olimpijo s 76:75 (22:18, 41:32, 58:55).

Košarkarji Sixt Primorske so le še zmago oddaljeni od naslova državnega prvaka. V drugi tekmi finala lige Nova KBM so v Stožicah po dramatični končnici premagali Petrol Olimpijo s 76:75 in v seriji na tri zmage povedli z 2:0. Koprčani si lahko prvi naslov v zgodovini kluba zagotovijo v petek, ko se bo v dvorani Bonifika ob 18.45 začela tretja tekma.

Sixt Primorska nadaljuje zmagoviti niz - zabeležila je svojo 21. zaporedno zmago, hkrati je prekinila urok Stožic, kjer v triletni zgodovini kluba še ni zmagala, tako da bo imela čez tri dni priložnost, da postane peti slovenski klub z lovoriko državnega prvaka. Sedemnajstkrat je bila to Olimpija, sedemkrat Krka, dvakrat Helios in enkrat Tajfun.

Za Sixt Primorsko bi bil naslov državnega prvaka četrta osvojena lovorika v sezoni 2018/19 po slovenskem superpokalu, pokalu Spar in ligi Aba 2. To je svojevrsten rekord, ne samo v Sloveniji, temveč tudi v Evropi. Po podatkih, ki jih je izbrskal novinar MMC Slavko Jerič, je to doslej uspelo le sedmim evropskim ekipam - Real Madridu, Barceloni, Jugoplastiki, CSKA Moskvi, Lietuvos Rytasu, Maccabi Tel Avivu ter Smeltu Olimpiji v sezoni 1993/94.

V sedemindvajsetih sezonah v Sloveniji je bil državni prvak devetkrat znan po treh tekmah, nazadnje pred desetimi leti (Union Olimpija - Helios). Največkrat do zdaj pa so bile potrebne štiri. Če bodo Ljubljančani v petek prekinil niz zmag Sixt Primorske, bo četrta tekma v Stožicah 26. maja, morebitna peta pa 28. maja v Kopru.

Za razliko od prve tekme, ki so jo Koprčani dobili z osemnajstimi točkami razlike, je bila druga veliko bolj izenačena. Ljubljančani so se dvakrat vrnili iz zaostanka desetih točk, po uvodnih 17:7 in po 65:55 na začetku zadnje četrtine.

Dve minuti in pol pred koncem so se približali na 67:69, po košu Roka Badžima 38 sekund pred iztekom časa pa na 74:76. Sixt Primorska je krenila v napad - Lance Harris je zgrešil met na koš - in domači so imeli zadnji napad za zmago ali izenačenje. 3,4 sekunde pred koncem je bil na najboljšim posameznikom na tekmi, Rokom Badžimom, storjen prekršek za dva prosta meta.

Redko videna sodniška odločitev

Badžim, ki je na parketu prebil kar 38:27 minute, je prvega zgrešil, tik pred izvajanjem drugega pa je do njega pristopil sodnik Sašo Petek in ga zaradi krvavitve na komolcu poslal na klop. Redko videna sodniška odločitev v tako ključnem trenutku je pomenila, da je moral drugi prosti met izvesti nekdo iz klopi, ki je v igro vstopil povsem neogret. Trener Jure Zdovc je izbral Dražena Bubnića, ki pa je podlegel pritisku in zgrešil.

Roko Badžim je v solzah pričakal konec tekme

Dosegel je 25 točk (met 7:15) in bil večji del tekme odločilen dejavnik, da je Petrol Olimpija držala ravnotežje. Trinajst jih je za domače dosegel Aleksandar Lazić, enajst Domen Lorbek in deset Marvin Jones. Pri zmagovalcih je bil prvi strelec Marko Jagodić Kuridža s 17 točkami (10 skokov), po trinajst pa sta jih prispevala Ivan Marinković in Alen Hodžić.

Prenos 2. tekme finala Lige Nova KBM

V ljubljanskih Stožicah je na sporedu druga finalna tekma Lige Nova KBM. Obračun s Petrol Olimpija Ljubljana lahko v živo spremljaš na Šport TV 1 ali v spodnjem spletnem prenosu. Gremo! ???? #dejmotigri

Posted by KK Sixt Primorska on Tuesday, May 21, 2019

Jure Zdovc, trener Petrol Olimpije: "Čestitke Sixt Primorski za zmago. Če želimo premagati naše tekmece, vemo, da potrebujemo vse može, ki oblečejo dres Petrol Olimpije. Glavni cilj je bil, da zaigramo z enako energijo kot na prvi tekmi v Kopru, kjer je bila naša energija res prava. Zavedam se, da je to nemogoče ponovit v seriji tekem, poznalo pa se je tudi, da nismo bili pravi. Tu govorim o igri v obrambi, v napadu pa bi zagotovo lahko zadeli več odprtih metov. Sixt Primorska vedno kaznuje vsako tvojo napako. Igrati moramo pametno in potrpežljivo ter sprejemati pametne odločitve. V drugem polčasu smo raven igre dvignili, a poznala se je vsaka menjava igralcev. Imeli smo nalet, pa so ga Koprčani ustavili. Na žalost so tudi pravila igre očitno takšna in žal mi je, da si te situacije nismo ogledali v posnetku, da je bila namerna osebna napaka Sixt Primorski piskana šele po posredovanju glavnega trenerja in ne prej. Takšne stvari me motijo. Evidentno je, da nas je premalo. Roko Badžim je odigral fantastično tekmo, toda na parketu je preživel 38 minut in sprejel tudi nekaj napačnih odločitev. Nimamo nekoga, ki bi na igrišču organiziral našo igro. Na koncu smo zaigrali tudi s štirimi nizkimi košarkarji, prišli do situacije, kjer bi lahko zabeležili zmago, a nam je malo zmanjkalo. Fantom ne zamerim nič. Borijo se in borili se bomo še naprej."

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske: "Čestitke fantom za zmago. Zahvaliti se moram številnim našim navijačem, ki so nas prišli podpret v Ljubljano. Pozitivno so nas presenetili! Na tekmi v napadu nismo bili razpoloženi tako kot običajno. Tekmece smo uspeli omejiti pri njihovem skoku v napadu, sami pa na drugi strani ujeli 14 žog. Zmagali smo po zaslugi velike želje."

* Dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Pukl, Petek, Vučković (vsi Maribor).
* Petrol Olimpija: Jones 10, Bubnić 7 (2:3), Lazić 13 (1:2), Lorbek 11 (0:1), Lapornik 4 (1:2), Badžim 25 (7:8), Kastrati 5 (1:2).
* Sixt Primorska: Ferme 6, Harris 4 (2:4), Čakarun 8, Marinković 13 (5:7), Hodžić 13 (2:2), Jagodić Kuridža 17 (5:6), Vujasinović 2, Šiško 9, Vončina 4 (4:4).
* Prosti meti: Petrol Olimpija 12:18, Sixt Primorska 18:23.
* Met za tri točke: Petrol Olimpija 11:30 (Badžim 4, Lorbek 3, Lazić 2, Lapornik, Bubnić), Sixt Primorska 8:18 (Hodžić 3, Ferme 2, Kuridža 2, Šiško).
* Osebne napake: Petrol Olimpija 23, Sixt Primorska 21.
* Pet osebnih: Lazić (40.).