TAKO JE OBČINA HRPELJE-KOZINA IZGUBILA KUPLJENO IN PLAČANO STANOVANJE: Jih bo rešila tožba?

Slovenija

Občina Hrpelje-Kozina je izgubila stanovanje na Istrski cesti 16, ki ga je kupila leta 2008. Kupnina je poravnala v celoti, ni se pa vpisala v zemljiško knjigo kot novi lastnik, ker prodajalec ni izdal zemljiškoknjižnega dovolila. Ker običajno kupo-prodajne pogodbe že vsebujejo zemljiškoknjižno dovolilo, lahko pa ga prodajalec izstavi kasneje, ko kupec izpolni določene pogoje, ki izhajajo iz vsebine pogodbe, smo se za več pojasnil obrnili na občino. Zanimalo nas je, če se je omenjeno zgodilo tudi v njihovem primeru, katerih pogojev iz pogodbe občina ni izpolnila oz. zakaj prodajalec ni izdal dovolila.

Na hrpeljski občini pravijo, da so si vse od začetka stečajnega postopka nad investitorjem Stavbenikom prizadevali urediti lastniško stanje za stanovanje na Istrski ulici 16, ki so ga kupili decembra 2008. "Investitor je bil ob prevzemu stanovanja (leta 2009) opozorjen, da je dolžan izročiti zemljiškoknjižno dovolilo za vknjižbo lastninske pravice na kupca, torej Občino Hrpelje-Kozina in izdajo pobotnice. Ker ni šlo za potrošniško pogodbo, je bilo stanovanje prevzeto," razlagajo na občini.

Ob tem dodajajo, da so pravočasno izpolnili vse obveznosti, ki so izhajale iz pogodbe. Zemljiškoknjižno dovolilo pa jim ob prevzemu stanovanja ni bilo izdano, ker "etažna lastnina še ni bila nastavljena". Investitor naj bi se zavezal, da bodo po tem dobili izbrisno pobotnico, vendar se to ni zgodilo.

Občina: prevzema stanovanja nismo mogli zavrniti

"Ker prodajna pogodba med občino in investitorjem ni kategorizirana kot potrošniška pogodba, prevzema stanovanja občina zaradi navedenega ni mogla zavrniti in ga je prevzela z zahtevo za izdajo zemljiškoknjižnega dovolila in izbrisne pobotnice," poudarjajo.

Občina za nakup stanovanja ni najela kredita. "Hipoteka je bila vknjižena, ker je investitor za gradnjo najel kredit, banka pa je za poplačilo navedenega kredita zahtevala zavarovanje svoje terjatve z vknjižbo hipoteke. Investitor je dolžan po sklenitvi kupoprodajne pogodbe kupcu po poplačilu kupnine izročiti tako zemljiškoknjižno dovolilo kot izbrisno pobotnico, kar omogoča bremen prosti prenos lastninske pravice na nepremičnini," dodajajo.

Sodišče na ponovni obravnavi ni izdalo soglasja

Hrpeljska občina je svoje pravice nato uveljavljala v stečajnem postopku investitorja oziroma Stavbenika in sklenila izvensodno poravnavo. Ta je vključevala lastniški prenos stanovanja z zemljiškoknjižnim dovolilom, saj je bil kupnina plačana. Vendar se je ločitveni upnik v stečajnem postopku pritožil, zadeva je bila vrnjena v ponovno obravnavo, sodišče pa tokrat ni izdalo soglasja za izvensodno poravnavo.

Občina zdaj zahteva povračilo škode, zato so vložili tožbo, s katero zahtevajo povračilo zneska kupnine skupaj z zamudnimi obrestmi od decembra 2008. Za kolikšen znesek gre, na hrpeljski občini niso razkrili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija