SUPERVIZOR V ZATONU?: Aplikacija še vedno brez nekaterih podatkov

Slovenija

Aplikacija Supervizor slab mesec po zapletu z gostovanjem in posledično selitvijo na infrastrukturo MJU še vedno ne prikazuje nekaterih podatkov, npr. o ustanoviteljih in družbenikih podjetij in o davčnih dolžnikih. V Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) pravijo, da bodo prikazovanje ponovno omogočili v "najkrajšem možnem času".

Supervizor po selitvi na infrastrukturo ministrstva za javno upravo oziroma v t. i. državni računalniški oblak ne prikazuje najnovejših podatkov o davčnih dolžnikih, ki so hkrati prejemniki javnih sredstev. V KPK pojasnjujejo, da se ti podatki še ne osvežujejo avtomatsko, saj jih je pred selitvijo ročno osveževal zunanji sodelavec komisije. "Trenutno je v pripravi programska rešitev, ki bo omogočala avtomatski uvoz podatkov," so odgovorili na vprašanje STA. Podobno je s podatki o transakcijah v strojno berljivi obliki, ki se po selitvi prav tako ne osvežujejo. Ti bodo po navedbah KPK ponovno na voljo v naslednjih tednih. "Do težav ne prihaja, podatke v strojno berljivi obliki se osvežuje ročno in bodo osveženi v najkrajšem možnem času," so pojasnili.

Prav tako še vedno ni na voljo podatkov o družbenikih, ustanoviteljih, poslovodjih in nadzornikih posameznih podjetij. Slednje so iz aplikacije umaknili nekaj dni pred selitvijo, in sicer zaradi odločbe informacijske pooblaščenke. Ta je KPK naložila, da spletnim iskalnikom onemogoči indeksiranje teh podatkov. Tudi tu KPK na rešitev računa v najkrajšem možnem času. "Priprava takšne programske rešitve bo trajala nekaj časa, natančnega roka ta trenutek ne moremo oceniti," so odgovorili.

ZAGOTAVLJAJO: Aplikacija ni na poti v zaton

Ob tem zavračajo namigovanja v javnosti, da je aplikacija, ki je prejela številna priznanja na področju transparentnosti javnih sredstev, na poti v zaton. Kot poudarjajo, so oblikovali skupino zaposlenih z različnimi znanji, ki se bo v prihodnje ukvarjala z vzdrževanjem in nadgrajevanjem aplikacije Supervizor. "Komisija stoji za projektom in načrtuje njegovo širitev in dopolnjevanje," so zapisali.

Kratkoročno želijo popraviti avtomatsko osveževanje nekaterih virov podatkov, v teku pa so tudi postopki za sklenitev dogovorov za pridobivanje novih virov podatkov, npr. e-računov. "Dolgoročno ima komisija namen aplikacijo vzdrževati in dopolnjevati. Danes je v aplikaciji na voljo več podatkov kot kadarkoli prej, ta trend pa želimo nadaljevati," so zapisali. Ob tem dodajajo, da že vseskozi zagovarjajo zakonito ravnanje, tudi naprej pa bodo vztrajali na proaktivni transparentnosti porabe javnih sredstev. "Komisija bo to stališče zagovarjala vedno, tudi če bo morda naletela na nasprotovanje posameznikov, ki jim transparentnost ni v interesu," so še poudarili.

Deli novico: