STE VEGANI, KER ŽELITE BITI ZDRAVI? Najverjetneje ste v zmoti

Slovenija

Vegansko naj bi se prehranjeval manj kot odstotek prebivalstva. Študije kažejo, da ima med 40 in 80 odstotkov veganov pomanjkanje vitamina B12 celo do take mere, ko lahko pride do nepopravljivih nevroloških motenj, opozarja Janez Salobir z Biotehniške fakultete. Dokazov, da bi bil veganski način prehranjevanja bolj zdrav od mešane prehrane, pa ni.

Veganstvo je prehranjevanje, ki izključuje vsa živila živalskega izvora, torej meso, ribe, mleko, jajca, med in izdelke iz njih. A kot je v pogovoru za STA opozoril profesor na ljubljanski Biotehniški fakulteti Salobir, je le z rastlinsko hrano na naraven način nemogoče pokriti vse raznolike prehranske potrebe. Zato v naravi ni ljudstev, ki bi se prehranjevala vegansko. Evolucijsko oz. ko smo bili lovci nabiralci, smo skozi štiri milijone let vedno uživali živalsko in rastlinsko hrano in smo se razvili v vsejede. V naravi smo obvezno vsejedi in ne moremo preživeti brez živalske hrane," je pojasnil.

"Živalska živila so bogat vir dobro izkoristljivih beljakovin in esencialnih aminokislin, dolgoverižnih večkrat nenasičenih maščobnih kislin (DHA), vitaminov B12, riboflavina in D, kalcija, železa, selena, joda, cinka ... Teh hranil v rastlinski hrani ni, jih je malo ali so bistveno slabše izkoristljiva. To so tudi najbolj kritična hranila v prehrani veganov, ki se jih drugače kot z veliko znanja ter uživanjem prehranskih dopolnil in obogatenih živil ne da dobiti," opozarja Salobir.

Več kot polovica veganov trpi zaradi pomanjkanja vitamina B12

V zadnjih desetletjih je sicer mogoče ta kritična hranila dobiti s prehranskimi dopolnili. "Vitamina B12 vegani ne morejo dobiti drugače, kot da gredo v lekarno. Drugi viri vitamina B12, kot so alge, so nezanesljivi, lahko celo škodljivi," pravi.

Kljub vsem prehranskim dopolnilom in znanju imajo vegani zelo pogosto pomanjkanja mnogih hranil. Tako ima med 40 in 80 odstotkov veganov pomanjkanje vitamina B12, celo do take mere, ko lahko pride do nepopravljivih nevroloških motenj. Ta vitamin je namreč razen za tvorbo rdečih krvničk neobhoden za delovanje živčevja. Ob pomanjkanju B12 pride do nepopravljivih nevroloških motenj, ki se kažejo v utrujenosti in slabosti, izgubi apetita, težavah s spominom, razsodnostjo, živčnostjo, depresijo, demenco, ob hudem pomanjkanju smrti, pravi Salobir.

Najbolj kritična skupina so nosečnice, doječe matere in dojenčki

Najbolj kritične so nosečnice, doječe matere in dojenčki. Vitamin B12 je nujno potreben za normalen razvoj živčevja pri plodu in dojenčku, kar pomeni, da se potrebe nosečnice in doječe matere po tem vitaminu zelo povečajo. Če matere zalog B12 nimajo, ga ne uživajo, potem ga ne dobi dovolj niti plod, niti ga ni v mleku, kar je za otroka smrtno nevarno.

Veganska prehrana se ne priporoča oz. odsvetuje za nosečnice, doječe matere, dojenčke, otroke in mladostnike ter starejše. "Slovenski pediatri pa prepovedujejo vegansko prehrano za dojenčke, saj smo v Sloveniji imeli tudi nekaj smrtnih primerov," je dodal.

Veliko se govori, a dejansko veganstvo prakticira manj kot odstotek prebivalstva

Zato se vsem, ki se nameravajo ali se že prehranjujejo vegansko, priporoča, da se o svoji prehrani posvetujejo s kvalificiranimi svetovalci, ki imajo univerzitetno diplomo iz prehrane, živilstva ali dietetike, in naj ne verjamejo "instant svetovalcem s papirji iz interneta". Poleg tega je treba redno preverjati status vsebnost kritičnih hranil v telesu, za kar naj se obrnejo na zdravnika.

Kljub temu da se o veganstvu v zadnjih letih ali desetletjih veliko govori, je po oceni Salobirja le navidezno popularno, saj ga prakticira manj kot odstotek prebivalstva. "Pri tem ne gre za prehrano, pač pa za način odnosa do sveta oz. življenja," je dejal.

Deli novico: