Spomin na teroristične napade 11. septembra 2001 še živi

Svet

Američani se bodo danes ponovno spomnili najhujših terorističnih napadov na domačih tleh, ko so teroristi Al Kaide leta 2001 z ugrabljenimi potniškimi letali pobili skoraj 3000 ljudi v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji, kar je sprožilo svetovno vojno proti terorizmu, ki še vedno traja in ne kaže znamenj konca.

Obletnica 11. septembra je v ZDA proglašena za nacionalni dan služenja in spomina. Spominske slovesnosti bodo potekale pred Svetovnim trgovinskim centrom (WTC) v New Yorku, kjer je bilo v zrušenju stolpnic dvojčkov WTC največ žrtev, v Pentagonu pri Washingtonu in na travniku v pensilvanskem Shanksvillu, kjer se je po uporu ugrabljenih potnikov in članov posadke zrušilo letalo United Airlines.

Z oddaljenostjo tragedije so slovesnosti izgubile velik politični naboj, ki so ga imele v uvodnih obletnicah. Predsednik ZDA Barack Obama, ki želi, da se izraz vojna proti terorizmu zamenja z izrazom vojna proti teroristom, bo zjutraj skupaj s prvo damo Michelle Obama, podpredsednikom Josephom Bidenom in osebjem Bele hiše na južni trati počastil spomin na umrle z minuto molka, nato pa kot ponavadi sodeloval na spominski slovesnosti v Pentagonu.

Minute molka ob času, ko sta ugrabljeni letali treščili v obe stolpnici, in ob času, ko sta se podrli, bodo tudi v New Yorku, kjer se vsako leto žrtev tradicionalno spomnijo s prebiranjem njihovih imen. Ob somraku se bosta prižgala tudi dva reflektorja, ki bosta na nočnem nebu izrisala spomin na porušeni stolpnici. Na ruševinah je že skoraj dokončana nova stolpnica WTC, ki bo najvišja zgradba v ZDA, pod zemljo pa se dokončuje muzej.

Na tokratno 12. obletnico bo slovesno tudi v Shanksvillu in drugje po ZDA. Ljudje bodo darovali kri, izobešali ameriške zastave, hodili na verske obrede, obiskovali gasilce in podobno.

Ameriška vlada nima nobenih posebnih groženj o terorističnih napadih na obletnico, vendar jih ni imela niti lani, ko so v napadu na konzulat v libijskem Bengaziju umrli štirje Američani na čelu z veleposlanikom. Leta 2001 je imela vlada natančno grožnjo, vendar ni ukrepala. Tokrat posebnih groženj ni na radarju kljub pripravam ZDA za napad na Sirijo.

Nekdanji demokratski kongresnik iz Indiane Lee Hamilton, ki je bil sopredsednik komisije za preiskavo napadov 11. septembra pravi, da so grožnje danes bolj razpršene in je težje odkriti vsakega posameznika, ki naklepa kaj smrtonosnega.

Al Kaida je ohromljena zaradi smrti voditelja Osame bin Ladna in pobijanja njenih pripadnikov z brezpilotnimi letali praktično vsak dan in skoraj vsepovsod po svetu, vendar pa se teroristične grožnje z napadi v ZDA niso nehale in niti prerokovalci usode ne morejo povedati, ali se kdaj sploh bodo.

buš |  11 .09. 2013 ob  08: 54
kajda
dfg |  11 .09. 2013 ob  07: 41
ma kakšna al kaida, sami so to izvedli.