SMO TIK PRED ZLOMOM: Bodo zdravniki morali izbirati, komu nuditi intenzivno pomoč?

Slovenija

Zdravstveni sistem je tik pred tem, da pade, po včerajšnji seji ocenjujejo v koordinaciji zdravniških organizacij. Menijo sicer, da se v zdravstvu trenutno dela vse, kar je možno, a so kapacitete, predvsem kadrovske, zelo omejene. Prebivalce ob tem pozivajo, naj naredijo vse, da nujne oskrbe v prihodnjem mesecu ali dveh ne bodo potrebovali. Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je za STA povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je na včerajšnji novinarski konferenci po seji koordinacije zdravniških organizacij izpostavil, da trenutno bolnikom določenih stvari, ki so jim bile na voljo pred tako velikimi obremenitvami zdravstvenega sistema, ne morejo več nuditi.

Poleg tega v prihodnjem tednu pričakujejo razmere, v katerih bodo zdravniki na kritičnih točkah v sistemu hkrati obravnavali dva bolnika, ki bosta pri zdravljenju nujno potrebovala ventilator, pa ne bodo imeli kadra, ki zna takim pacientom pomagati, ali ustrezne postelje, na katero bi takega bolnika dal ležati, je opozoril Dovnik.

Bodo morali zdravniki kmalu izbirati, kateri bolnik bo dobil posteljo na intenzivni?

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović tako ne more izključiti možnosti, da bi morali izbirati, kdo bo potreboval intenzivno pomoč. Spomnila je, da se je to že zgodilo v drugih državah v podobnih situacijah. "To je nekaj, kar je za zdravnika neznansko breme. Če se zdravnik znajde v taki situaciji, ga bo to spremljajo vse življenje. To so najtežje stvari, ki se zdravnikom lahko zgodijo," je dejala.

Sicer pa je opozorila na hudo kadrovsko stisko v zdravstvenem sistemu. Po njenih besedah je trenutno mobiliziran ves kader za to, da ga zagotovijo tam, kjer je najbolj nujno potreben. Gre predvsem za oddelke za intenzivno zdravljenje, kjer potrebujejo zelo kvalificiran kader.

Po oceni koordinacije zdravniških organizacij sicer v zdravstvu trenutno delajo vse, kar je možno, da bi zagotovili ustrezno obravnavno, a so, kot pravi Beovićeva, kapacitete na zgornji meji"Gre za alarmantno stanje, ki ga lahko obvladamo z maksimalno solidarnostjo vseh zdravstvenih delavcev na eni strani in na drugi strani s solidarnostjo ljudi, ki bodo situacijo razumeli in pripomogli, da bodo razmere vsaj za silo obvladljive," je opozorila.

Kot je izpostavila, je "življenje odprto, dogajajo se prometne nesreče, delovne nesreče, druge okužbe". "Delovno breme je večje, kot je bilo v lanskem letu v času zapore države. Če želimo živeti normalno, torej obdržati odprte šole, gospodarstvo, se moramo zavedati, da ima to svojo ceno. Vse dejavnosti moramo izvajati na tak način, da ta cena ne bo previsoka," je pozvala.

V koordinaciji zdravniških organizacij, v katero sta vključena še Slovensko zdravniško društvo in zdravniški sindikat Fides, prebivalcem zato sporočajo, da so razmere take, da mora vsak storiti prav vse, kar je v njegovi moči, da nujne oskrbe v prihodnjem mesecu ali dveh ne po potreboval.

"To pomeni, da skrbi za svojo kronično bolezen, da se ne bo poslabšala, da iz svojih ravnanj in početja odstrani vse tisto, kar bi bilo tvegano in bi pripeljalo do poškodbe. To so razni športi, divja vožnja, karkoli, kjer se lahko poškoduje. Izogibajmo se tveganim stikom in ne tvegajmo, da bi dobili katerokoli okužbo, ne samo koronavirusne," je poudaril Dovnik.

Vse, ki se še niso cepili proti covidu-19, je pozval, da to storijo, prav tako priporoča cepljenje proti gripi. "Ne verjamem, da bi lahko dve leti zapored imeli tako srečo, da bi se nas gripa še letos enkrat izognila," je dodal.

Dovnik: "Potreben je vsak, ki zmore dodatne obremenitve"

Po Dovnikovih besedah so se z ministrstvom za zdravje za pripravo regijskih seznamov dogovorili na prvem koordinacijskem sestanku. "Prav tako bomo poskušali zbrati podatke o kompetencah posameznika in terminih, kdaj bi posameznik lahko dodatno delal. Gre za kompleksno usklajevanje zbiranja podatkov in nato razporejanje po posameznih deloviščih. Potreben je vsak, ki zmore dodatne obremenitve," je dodal in napovedal, da bo odziv zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov znan kmalu.

"Obremenitve nas, ki smo del javne zdravstvene mreže na primarju (splošni in družinski zdravniki, pediatri, ginekologi) so v tem času enormne," je ob tem opomnil Dovnik. Kot je pojasnil, sam v primarni ambulanti deluje 20 let in česa podobnega letošnji pojavnosti akutnih bolezni še ni videl. Ob tem svari, da mora delo na primarnem nivoju teči in ga ni mogoče zaustaviti, zato ocenjuje, da bo odziva na prošnjo ministrstva morda manj, kot bi si ga želel sam.

Dovnik opozarja tudi, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v preteklem letu "ni imel razumevanja ob težavah z realizacijo pogodbenih obveznosti". "Če nehamo delati, storitve ne bodo opravljene. In neopravljenega dela ZZZS ne plača, kot ne plača, če ga opravimo več, kot je zapisano v pogodbi," pojasnjuje Dovnik. Je pa to po njegovi oceni problem, ki se ga da premagati.

Na ministrstvu za zdravje so v petek za STA sporočili nove zmogljivosti covidnih oddelkov v bolnišnicah. Maksimalno kapaciteto intenzivnih postelj so povečali na 300, navadnih pa na 1200. Z namenom zagotavljanja zdravstvenega kadra so tudi koncesionarje na regijskih nivojih pozvali, naj svoj kader napotijo v covidne bolnišnice.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
magik |  10 .11. 2021 ob  17: 30
@ alfa...kako bi se odločil v primeru, da je v intenzivni enoti na voljo samo še ena postelja in imaš dve osebi, ki sta obe za nujno premestitev v intenzivno enoto.
Od teh dveh:
- eden ima 30 let, ni cepljen, okužen se je s ponarejenim potrdilom udeležil prireditve in ob tem okužil več oseb...po desetih dneh je bil pod nujno prepeljan v bolnišnico
- drugi je moški, ima nekaj čez 50 let, cepljen, oče treh otrok, okužil se je preko sina, ki je bil cepljen in se s potrdilom o cepljenju udeležil taiste prireditve in se tam okužil.

Kateri od njiju naj bi imel prednost za sprejem v intenzivno enoto?
Možen je samo en odgovor... PRVI ali DRUGI!
Martin Kacur |  10 .11. 2021 ob  16: 58
Še dobo, da proticepilci in nevirusniki ne gredo v bolnico. Ne za to ker ne zbolevajo ampak ker so načelni in vstrajajo do konca.
alfa |  10 .11. 2021 ob  14: 21
-7
MAGIC,VSEVED..dokler vestno plačujemo davke, dokler vestno redno plačujemo vsiljeno dodatno zdravstveno zavarovanje . nimate pravice to naredit ...v nasprotnem primeru vrnite naš denar,ki je šel za dodatno zdr. zavarovanje za vsa ta leta, pa si bomo sami marsikaj plačali.
vseved |  10 .11. 2021 ob  10: 22
@ magic, popolnoma se strinjam.Ampak necepljeni in goreči nasprotniki cepljenja bodo spet najbolj glasni pri kokodakanju o svojih pravicah!
magik |  10 .11. 2021 ob  10: 20
V kolikor bolnišnice ne bodo mogle sprejemati novih covidnih bolnikov, naj imajo cepljeni prednost za sprejem v bolnišnico in prednost v intenzivnih enotah!
Za necepljene (izjema so tisti, ki se zaradi zdr. razlogov ne smejo cepiti) naj tako ali drugače poskrbi njihov opevani imunski sistem, če jih bo pustil na cedilu, pa naj pri sv. Petru obračunajo z njim.