V tržaški Rižarni je včeraj potekala osrednja slovesnost na Tržaškem ob 68. obletnici osvoboditve Italije izpod fašizma in nacizma. Osrednja govornika na slovesnosti sta bila tržaški župan Roberto Cosolini in župan občine Zgonik pri Trstu Mirko Sardoč.
Nekdanjo čistilnico riža, ki je v obdobju 1943-1945 delovala kot nacistično koncentracijsko taborišče, v katerem je umrlo več tisoč zapornikov, povečini slovenskih in hrvaških protifašistov in partizanov, je napolnila množica ljudi. Med njimi so bili številni predstavniki združenj protifašističnih borcev, bivših internirancev in političnih preganjancev, predstavniki civilnih, vojaških in verskih oblasti ter številni politiki. Slovesnost je potekala v znamenju polaganja vencev, pričevanj, verskih obredov in koncerta Tržaškega partizanskega pevskega zbora Pinko Tomažič.
Osrednja govornika sta bila letos tržaški župan Roberto Cosolini in župan občine Zgonik pri Trstu Mirko Sardoč, oba govora pa sta bila prebrana tako v slovenščini kot v italijanščini. Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, je Cosolini opozoril, kako danes v Italiji stvari izgledajo drugačne od sloge, duha preporoda, ljubezni do ponovno pridobljene svobode in namena izgradnje pravične in solidarne družbe.
Tržaški župan je posvaril pred nevarnostjo, ki jo diskreditiranje politike in njenih predstavnikov predstavlja za demokratične institucije, ki jih je treba stalno ščititi. Po njegovih besedah je treba vrednote svobode, demokracije in pravičnosti ponovno poudariti in posredovati, da bi se tudi danes, tako kot v preteklosti, ne zgodilo, da nelagodje, nemir in jeza, ki jih povzroča huda gospodarska in družbena kriza krepili sovraštvo do tistega, ki je drugačen zaradi barve kože, veroizpovedi ali jezika.
Cosolini je tudi spomnil, da so bili v Rižarni mučeni in zverinsko umorjeni člani odporniškega gibanja italijanske, slovenske, hrvaške in drugih narodnosti, prav tako so v tem taborišču svoje zadnje dni prebili ali pa preko njega šli Judje, ki so jih peljali v nacistična uničevalna taborišča v srednji Evropi. Tudi v Rižarni se torej po besedah tržaškega župana Trst predstavlja kot stičišče med Sredozemljem in osrčjem Evrope oziroma med Italijo in Evropo.
Po poročanju Radia Trst A in spletnega portala Slomedia pa je Sardoč poudaril, da je treba dosledno postavljati v ospredje načela in vrednote, ki jih nosi sleherna demokratična in razvita družba. Zahvaljujoč se številnim ljudem dobre volje, pripadnikom različnih kultur in narodnosti, ki so postavili na prvo mesto vrednote sožitja v duhu medsebojnega spoštovanja, so na Tržaškem pod okriljem združene Evrope premostili marsikatero težavo in konflikt, je dejal zgoniški župan.
Poudaril je tudi, da je vrednote treba postavljati vedno premočrtno, saj je bila tudi pred drugo svetovno vojno huda gospodarska kriza, ki je privedla do vojne. Javni upravitelji se morajo tega zavedati in se truditi za ljudi ter za to, da politika ponovno pridobi nekdanji ugled.
Sorodne vsebine:
Postopek za morski terminal v Tržaškem zalivu ustavljen