Slovenija nima slabih pogojev za podjetništvo

Najboljše pogoje za poslovanje podjetij ima Nova Zelandija, do 10. mesta pa si sledijo Danska, Hong Kong, Singapur, Kanada, Irska, Švedska, Norveška, Finska in Velika Britanija. Slovenija je zasedla 23. mesto, in sicer takoj za Nemčijo in Estonijo, a pred Portugalsko, Ciprom, Avstrijo in Izraelom, je objavila ameriška revija Forbes.

Omenjena revija je v raziskavi glede pogojev poslovanja v letu 2012 zajela 141 držav, upoštevala pa 11 dejavnikov, in sicer inovacije, davčno politiko, spoštovanje lastnine, tehnologijo, birokracijo, raven korupcije, svoboščine (osebno, poslovno, monetarno), zaščito investitorjev in kapitalski trg.

Svoje podatke je revija Forbes črpala iz baze CIE, organizacij Freedom Hosue, Heritage Foundation, Property Rights Alliance, Transparency International, Svetovne banke in Svetovnega gospodarskega foruma.

Slovenija se je najbolje odrezala na področju osebnih svoboščin, kjer je po ocenah Forbsa celo najboljša na svetu, najslabše pa na področju kapitalskega trga, kjer je šele 70. na svetu, in davčnih obremenitev, kjer je zasedla 51. mesto.

Še najboljši smo pri trgovinskih svoboščinah

Glede trgovinskih svoboščin je Slovenija na 11. mestu, glede monetarnih svoboščin na 30 mestu, glede spoštovanja lastnine je na 48. mestu, inovacij na 35. mestu, tehnologije na 34. mestu, birokracije na 26. mestu, zaščite investicij na 17. mestu, korupcije pa na 33. mestu.

Rep držav, kjer je najbolje poslovati zaključujejo Venezuela, Zimbabve, Čad in Gvineja

Med evropskimi državami je Belgija na 13. mestu, sledijo Nizozemska na 14. mestu, Švica na 15. mestu, Luksemburg na 18. mestu, Islandija na 19. mestu in Francija na 20. mestu.

ZDA, ki so bile po omenjenih parametrih še leta 2009 na drugem mestu, so letos na 12. mestu, Japonska je na 30. mestu, Malta na 32. mestu, Španija na 33. mestu, Litva na 35. mestu, Italija na 36. mestu, Poljska na 38. mestu Latvija na 40. mestu, Češka na 41. mestu, Slovaška na 43. mestu, Madžarska na 46. mestu, Bolgarija 49. mestu, Romunija na 60 mestu, Grčija pa na 68. mestu.

Med državami nekdanje Jugoslavije je za Slovenijo najboljše uvrščena Makedonija, in sicer na 37. mestu, Črna gora je na 45. mestu, Hrvaška na 47. mestu, BiH na 85. mestu, Srbija pa na 90. mestu. Od pomembnejših slovenskih gospodarskih partnerjev se je najslabše uvrstila Rusija, in sicer na 105. mesto.

Več iz rubrike gospodarstvo:

Slovensko-hrvaški spor zaradi počitniškega objekta

Žerjav opozarja na blokade

BMW se zanima za investiranje v Sloveniji