SLABA BANKA ZAPRLA OBMOČJE ARGOLINE: "Objekti so nevarni in neprimerni za zadrževanje ljudi"

Izola

Družba Argolina v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) je v torek zaprla območje Argoline v Izoli in začela z gradbenimi deli. Vzrok za zaprtje je po navedbah DUTB predvsem varnost uporabnikov avtonomne cone, ki se je tam oblikovala, saj so objekti neprimerni za zadrževanje oseb in nevarni za izvajanje dejavnosti.

Hkrati bodo zavarovani premoženje in odgovornosti lastnika, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Zapuščeno območje sicer že več let sameva, v njej pa je pred približno letom dni nastala avtonomna cona. Kaj bo z njo, zaenkrat ni jasno. Kot so poročale Primorske novice, se člani avtonomne cone s posegom ne strinjajo. Kot so zapisali na Facebooku, je skupnosti zdaj onemogočen dostop do prostorov in osebnih stvari, v stavbi pa se nahajajo tudi umetnine in ostale vredno stvari, kot so glasbila, pohištvo in orodja. DUTB in varnostna služba, ki je zaprla dostop do območja, pa po njihovem s tem kršijo "posestno pravico skupnosti".

Na DUTB so sicer spomnili, da je bilo območje Argoline že v preteklosti zavarovano in zaprto. V prvi fazi so bila izvedena rušitvena dela za odstranitev dotrajanih poslovno industrijskih objektov, tri med njimi, ki so pod zaščito spomeniškega varstva, pa so z rekonstrukcijskimi posegi zaščitili pred nadaljnjim propadanjem.

Rekonstrukcijski posegi so obsegali čiščenje podrtih in statično nestabilnih delov stavb, zaščito zidov ter zaprtje odprtin, ki pa so jih neznani storilci pozneje večkrat porušili. "Da bi se preprečil vstop v življenjsko nevarne objekte, so bile danes ponovno zazidane poškodovane zazidave odprtin, nameščene opozorilne table, odstranjeni kosovni ter drugi odpadki, ki so jih na območju pustili neznani storilci, in zavarovano širše območje Argoline," so poudarili

Na DUTB predvidevajo, da bodo dela zaključena v tem tednu. Sicer pa bo DUTB na podlagi usmeritev, ki jih bo podala izolska občina, pripravila idejni projekt urbanistično-arhitekturne preverbe območja. Ta bo predvidel možnosti vrst ter obsega gradenj in urbanističnega razvoja tega prostora v prihodnje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
krtko |  11 .01. 2017 ob  11: 11
če bi naš vrli župan dal vsako leto ko gledamo to podrtijo po 50k kazni vsem ki industrikske objekte ne vzdržujejo,bi se hitro našli načini za odprodajo le teh ,ne pa da sedaj popravljajo barke brez osnovnih varnostnih in drugih soglsij.odpadni material in škodljive tekočine pa končajo v morju.
kje je tu inspekcijska služba ,me prav zanima.
Zvezda | danes ob 11:25  |  06 .01. 2017 ob  12: 21
Ma ti si res bolan. Saj DUTB prodaja pod ceno že sedaj. Glej primer pipistrela ki nočejo razkrit kupnine, ker vedo , da je bilo pod ceno. Skvoterji so anti kučan , anti janša, so zunaj političnih iger in delujejo za uničenje trenutnega sistema.
Zvezda |  06 .01. 2017 ob  11: 25
-1
Skvoterji so plačanci Foruma21, njihova naloga je preprečiti prodajo in odgnati privat kapital ter omogočiti da za nizko ceno spet pride v roke Naših. Potem podo pa spet v stilu nacionalnega interesa na to zemljišče pri državnih bankah dobivali kredite ki jih bodo čez 15 let odplačali davkoplačevalci.
Meduza |  06 .01. 2017 ob  11: 16
Pravilno, zdaj pa čimprej prodat da vsaj nekaj pokradenega denarja davkoplačevalci dobimo nazaj!!
nx |  06 .01. 2017 ob  10: 29
Lastninska pravica (v nadaljevanju) lastnina je osrednja pravica civilnega prava, temeljna človekova pravica in ustavna kategorija. V stvarnem pravu se lastnina opredeljuje kot temeljna oblast na stvari.

Lastnina je pravica:

imeti stvar v posesti;
uporabljati in uživati stvar na najobsežnejši način;
razpolagati s stvarjo.

Omejitve uporabe, uživanja in razpolaganja lahko določi samo zakon.

V ustavnopravnem smislu se lastnina razume kot splošna pravica posameznika do pridobivanja premoženja.

Opredelitev lastnine v SPZ poudarja posamezna lastninska upravičenja. Lastnina je pravni temelj za posedovanje stvari in lastnika upravičuje, da stvar uporablja in uživa.

Pravica uživanja je pridobivanje plodov in koristi, ki jih daje stvar.

Pri pravici razpolaganja se pojavlja vprašanje, ali gre za razpolaganje s stvarjo ali pravico. Tu sta možna dva teoretična pristopa:

starejša teorija govori o razpolaganju s stvarjo;
sodobna teorija pravi, da je razpolaganje atribut same pravice = razpolaganje je lastnost, vezana na samo pravico in ne na stvar. Lastnost vsake premoženjske pravice je razpolaganje s pravico.

Glede razpolaganja s pravico je nemška stvarnopravna teorija izoblikovala poseben institut = razpolagalna sposobnost kot lastnost imetnika prenosljive premoženjske pravice, da svojo pravico prenese na drugega imetnika oz. z njo drugače razpolaga (omeji s pravico drugega). Razpolaganje ni vezano na stvar in ni pravo lastninsko upravičenje, ampak je razpolaga vezana na lastnino kot pravico. SPZ nima opredelitve razpolagalne sposobnosti. Razpolaganje se kaže kot:

prenos pravice; in
omejitev pravice.

Pogojna lastnina ne obstaja. Lastnina ne more biti vezana niti na pogoj niti na rok, razen če tako določa zakon. Gre za trajno razmerje, pri katerem časovna omejenost ni možna.

Omejevanje lastninske pravice

1 - Zakonsko omejevanje

Lastnikova upravičenja in predmet razpolaganja so lahko predmet omejevanja z zakonom. Zakonsko omejevanje mora biti v skladu z ustavo določeno s ciljem zagotavljanja ekonomske, ekološke in socialne funkcije lastnine.

2 - Voljno omejevanje

Lastnik lahko sam po svoji volji omeji lastnino za vsak namen, ki ni prepovedan. Prosto-voljno omejevanje lastnine ima pravne posledice le, če temelji na pravnem poslu obligacijskega prava, katerega vsebina je zaveza lastnika v dobro druge pogodbene stranke, da bo opustil določeno ravnanje, ki bi ga kot lastnik lahko storil. Glede voljnega omejevanja, ki učinkuje erga omnes, poznamo:

(1) voljno omejevanje lastnine, ki se vpisuje v zemljiško knjigo:

prepoved razpolaganja = prepoved odtujitve in obremenitve.

Takšen dogovor učinkuje le med strankama in se ne prenaša na pravne naslednike lastnika, ki je prevzel takšno obveznost. Če lastnik krši prepoved in z lastnino razpolaga, to ne učinkuje na veljavnost pravnega posla, vendar posledice kršilca zadeejo na odškodninskem področju – zaradi kršitve obveznosti odgovarja za škodo, ki nastane drugi pogodbeni stranki.

Vknjižba prepovedi razpolaganja v zemljiško knjigo učinke razširja erga omnes – pravni posel, ki prepovedi nasprotuje, je neveljaven. Prepoved se lahko vknjiži le, če je določena med:

zakoncema;
zunajzakonskima partnerjema;
starši in otroki;
posvojitelji in posvojenci.

odkupna pravica = lastnik se s pravnim poslom zaveže, da bo drugi pogodbeni stranki pod dogovorjenimi pogoji na njeno zahtevo prodal določeno stvar. Je osebna pravica, ki se ne more prenesti in ugasne s smrtjo njenega imetnika.

Odkupna pravica ima učinke proti 3. osebam, če je vpisana v zemljiško knjigo.

V praksi je odkupna pravica pomembna kot samostojen opcijski posel ali kot del kompleksnih pogodb o leasingu.

(2) voljno omejevanje, ki se ne vpisuje v zemljiško knjigo:

najemna pogodba = pravica obligacijskega prava, ki po Obligacijskem zakoniku predstavlja omejitev erga omnes. Če je bila stvar že izročena najemniku, dobi najem erga omnes učinek. Sprememba lastnine pomeni le, da novi lastnik stopi v položaj najemodajalca.

etažna pogodba (pogodba o ureditvi medsebojnih razmerij) = obvezna pogodba med etažnimi lastniki o upravljanju etažne lastnine in ureditvi medsebojnih pravnih razmerij. Učinkuje zoper vse pravne naslednike lastnika, ki jo je sklenil.

burek |  06 .01. 2017 ob  09: 38
Lastninska pravica je sestavljena iz lastniške posesti, uporabe (ali zlorabe) stvari, uživanja koristi in pridobivanje plodov, ki jih daje stvar in razpolaganjem s stvarjo (odtujitev ali omejitev lastninske pravice). Lastninske pravice ni moč pridobiti pod pogojem, niti je ni moč omejiti z rokom. Način, kako je lahko njen konec pogojen ali pod rokom od določenega trenutka dalje določa zakon - priposestvovanje.

Poleg varstva, ki ga omogoča sama posest, so lastniku na voljo 3 lastninske tožbe:

vrnitvena tožba - (actio rei vindicatio)
vrnitveni zahtevek domnevnega lastnika - (actio Publiciana)
zahtevek iz zaščite pred vznemirjanjem - (actio negatoria)

Lastninska pravica je ustavnopravno omejena s svojo funkcijo v družbi in le tako lahko lastninsko pravico omejuje zakon.

Lastnik pa lahko sam omeji po svoji volji lastninsko pravico za vsak namen dopusten namen, a omejitev ima pravne posledice le v obligaciji, da bo opustil ravnanje, ki bi ga kot lastnik lahko storil v dobro sopogodbenika ali tretje osebe.
burek | danes ob 22:58  |  05 .01. 2017 ob  23: 11
-1
Kaj lahko prebereš komentarje oz. se pozanimaš o stvari preden pišeš. Je bilo stokrat napisano de je objekt last države, torej ni privatna lastnina. Primer ki si ga navedel nima veze z dejanskim stanjem. Džava se požvižga na propadajoče objekte last DUTBja in na vse kraje ki se vršijo v DUTBju.
burek |  05 .01. 2017 ob  22: 58
objekt je privatna lastnina in naj lastnik počne z njo kar hoče. žalostno je to da v sloveniji je zasebna lastnina premalo zaščitena. tale zadeva v argu me spominja na podnajemnike ki ne plačujejo najemnine in stroškov pa ga ne moreš vreči ven iz lastne hiše. očitno se ta država požvižga na svoje državljane in na lastnino, i to ne na svojo kot ne na privatno
Gledate prst a ne slona |  05 .01. 2017 ob  15: 17
A se nobeden ne vpraša, zakaj zaščiteno stavbo pustijo propadat desetletje? Morda čakajo, da se sama zruši in da se naredi nov občinski prostorski načrt, kajti sedanji prepoveduje grajenje hotelov in poslovnih prostorov. Torej bomo čakali, da zaščiten spomenik na izolsko kulturno identiteto propade, ker bo nekdo iz lj in lokalni lopovi zaslužil na hotelu od katerega bomo imeli izolani mogoče par slabo plačanih sezonskih delovnih mest kot natakar in kuhar?
Pojasnila 2.0 | danes ob 14:44  |  05 .01. 2017 ob  14: 53
1. V prvi polovici 2016 je bilo že zasedeno
2. spontano zbiranje ljudi
7. Zaščitili pred propadanjem. Kar ni naredil nobeden v 15ih letih. Vprašanje, če sedanji poseg Dutbja ima soglasje zavoda.
muffa |  05 .01. 2017 ob  14: 53
zdaj, ko so zazidali vhode, prostori niso več nevarni!!!! Logika oblasti: ko bomo zaprli vse svobodomislene ljudi, bo slovenija varna država!!!
@legalist |  05 .01. 2017 ob  14: 45
pendreki in solzivec bodo tudi tebe enkrat doleteli, ker nekomu iz vrha države ne boš všeč. Sicer je na regionalu brez veze komentirat, ker ljudje ne razumete, kaj je svoboda !!!!! Lepše vam bo, ko ne boste smeli niti iz lastne hiše, ker bo na ulici stražil sosedov varnostnik.....država je že itak obdana z žico, razprodana in pokradena. Raja pa obsoja miroljubne ljudi in se naslaja ob tem, ko jih tepejo in zapirajo !!!!! Proti oblasti, ki nas ponižuje, izkorišča, nam laže in nas krade ne protestirate !!!!
1