Sedež Nata se je danes preobrazil v živahen dobrodelni bazar

Na sedežu zveze Nato v Bruslju je bilo danes živahneje in bolj pisano kot običajno, saj je prostore zasedel tradicionalni dobrodelni bazar. Tudi Slovenija se je predstavila s svojo stojnico. Lani so skupaj zbrali skoraj 200.000 evrov, letos upajo, da jih bodo še več, je povedal slovenski veleposlanik pri Natu Andrej Benedejčič.

Ta bazar je tradicionalen dogodek, ki se pripravlja od leta 1968. Včasih se je imenoval bazar žena Nata, ker je pri pripravi sodelovalo toliko soprog predstavnikov Nata, zdaj pa se imenuje Natov dobrodelni bazar, je pojasnil veleposlanik Benedejčič.

Vsi prihodki za vnaprej izbrane dobrodelne organizacije

Vsi prihodki so namenjeni dobrodelnim organizacijam, ki so na podlagi strogih meril skrbno izbrane vnaprej, so pojasnili organizatorji. Za letos so izbrali sedemnajst mednarodnih, med katerimi je tudi afganistanska, in šest belgijskih dobrodelnih organizacij.

Poudarek je na tem, da gre denar za projekte s takojšnjim učinkom. O porabi denarja se poroča izvedbenemu odboru Nata, ki ga sestavljajo visoki predstavniki zavezništva. Častna pokroviteljica bazarja je letos soproga generalnega sekretarja Anne-Mette Rasmussen.

Slovenija vsako leto zbere okrog 4000 evrov

"Lani smo uspeli zbrati že skorajda 200.000 evrov in nadejamo se, da bo letos tega še več," je povedal Benedejčič. Slovenija vsako leto zbere okoli 4000 evrov, so pojasnili na slovenski stojnici, kjer je bilo med drugim mogoče kupiti izdelke s solin in čipke.

Dogajanje ob slovenski stojnici je letos popestril mlad belgijski harmonikar Laurent Africano, ki je, oblečen v slovensko narodno nošo, igral slovenske viže. Belgijec je imel namreč slovenskega učitelja harmonike, ki ga je navdušil nad slovensko narodno-zabavno glasbo. Ponosno je povedal, da je bil že desetkrat v Sloveniji ter da se je že srečal s Slavkom Avsenikom in z Lojzetom Slakom.

Slovenija na Natovem bazarju sodeluje od leta 1997, sprva še kot partnerska država, od leta 2004 pa kot zaveznica, je pojasnil Benedejčič. Današnjega bazarja sta se sicer udeležila tudi veleposlanik Slovenije pri EU Rado Genorio in slovenski veleposlanik v Belgiji Matjaž Šinkovec s soprogama.

Vsaka država prodaja svoje značilne proizvode

Vsaka država ima na bazarju svojo stojnico, na kateri prodaja svoje značilne proizvode. V mednarodni restavraciji strežejo tradicionalno hrano in pijačo posameznih držav; v kotičku BiH so na primer nudili čevapčiče. Del bazarja je tudi tombola.

Od leta 2005 je Natov dobrodelni bazar doniral več kot milijon evrov 200 belgijskim in mednarodnim dobrodelnim organizacijam. Lani so donirali 188.000 evrov 26 dobrodelnim organizacijam.

"Dogodek je vsako leto večji. Na njem vedno sodelujejo vse zavezniške države, torej vseh 28 zaveznic, letos pa tudi še 12 partnerskih držav. Tako da na njem dejansko dobite občutek, da je Nato ena velika družina," je sklenil slovenski veleposlanik pri Natu Benedejčič.

Deli novico: