PROBLEM NAJBOLJ PERSPEKTIVNE PANOGE: Delavci gostinstva in turizma med najslabše plačanimi

Ankaran

Čeprav je turizem med najbolj perspektivnimi panogami, so delavci gostinstva in turizma med najslabše plačanimi, poleg tega oddelajo veliko število nadur, kar vodi v pomanjkanje delovne sile. Zato v sindikatu gostinstva in turizma poudarjajo, da je treba dvigniti plače, pošteno plačati presežne ure in tudi urediti delovni čas.

Kot je na novinarski konferenci pred začetkom turistične sezone, ki je sovpadala s tradicionalnim srečanjem članov sindikata, včeraj v Ankaranu poudarila generalna sekretarka sindikata Karmen Leban, je v kolektivni pogodbi dejavnosti, ki se izteče v letošnjem letu, ohranjenih več pravic, od minulega dela in prevoza na delo do nekaterih dodatkov za neugoden delovni čas, čas in regres za malico ter regres za letni dopust.

"Žal pa nismo uspeli zadržati padanja plač," je ugotavljala Lebanova in dodala, da te v marsikaterem podjetju ne zagotavljajo več socialne varnosti zaposlenih. Tako so kuharji, natakarji, receptorji in drugi nepogrešljivi delavci v gostinstvu in turizmu "med najslabše plačanimi poklici v najbolj perspektivni panogi slovenskega gospodarstva".

Pomanjkanje delovne sile

Povprečna plača v panogi tako znaša 1118 evrov bruto oz. 770 neto, in to ob povprečno 210 oddelanih urah mesečno. K temu je treba prišteti še skoraj 500.000 evidentiranih presežnih ur, ki so se nabrale do zdaj, torej še pred začetkom glavnem turistične sezone. Obenem se v panogi soočajo s katastrofalnim pomanjkanjem delovne sile, je navedla Lebanova.

Kot primer pomanjkanja delavcev in posledične preobremenjenosti je predsednica sindikata Term Maribor Irena Žibert navedla, da so v prvih petih mesecih letos zabeležili več kot 11.600 presežnih ur, pa se sezona sploh še ni začela.

Rešitev, s katero privabiti mlade, da se bodo odločali za poklice v gostinstvu in turizmu, Lebanova vidi v preprostem receptu: "Treba je bistveno povečati plače, pošteno plačati vse presežne ure in urediti delovni čas."

Prihodnji teden se bodo začela pogajanja o regresu za letni dopust, pri čemer v sindikatu glede na uspešne rezultate v panogi pričakujejo, da bodo delodajalci preučili in sprejeli njihov predlog o izplačilu vsaj 1000 evrov regresa, je pojasnila sekretarka sindikata za območje Štajerske Breda Črnčec. Primorska sindikalistka Irena Valenti pa je ob tem pozvala delodajalce, naj nagrajujejo in spremljajo kadre in jih tudi stalno zaposlijo.

Tudi po mnenju predsednika sindikata Zdravilišča Radenci Borisa Borkoviča se bodo morali delodajalci bolj zavedati pomena boljših plač in ustreznih pogojev za počitek, če bodo hoteli privabiti mlade.

Deli novico:

a je res |  17 .06. 2017 ob  08: 39
da ankaranska občina ni odvedla 25% akontacije dohodnine za izplačila delavcem, ki so delali v njenih gostinskih obratih. Vsi, ki imate resnične podatke napišite kratko in jedrnato resnico. Potem bomo uporabili trik, ki se ga državni uradniki najbolj bojijo. Najbolj bomo uspešni, če se zbojijo za svoje riti. Napiši resnico!
točno |  15 .06. 2017 ob  16: 20
tako,sindikat je zrihtal da delavci večinoma zgubijo na plačah(kriza,bla,bla),ko pa je čas da se povrne tisto izgubljeno ali da ljudje dobijo malo več od minimalca ne bo šlo ,ker ko ti enkrat znižajo plačo za radi bla,bla,bla,teško prideš nazaj ali na neko normalo,ker mafijo treba nahranit
ma daj? |  15 .06. 2017 ob  13: 16
nadaljujem....ne stojte mi nakladat da so delavci krivi (itak da so za vse) ampak to so današnje posledice da se omejujem v delu če ne me skuti totalno pol lahko samo v idrijo
ma daj? |  15 .06. 2017 ob  13: 14
sindikat se lahko skrije, za nas zaposlene so zjebali v minimalno nam štejejo vse dodatke, nadure neizplačane, delo ob petkih in svetkih...nezadovoljstvo ogromno, morala na psu, pričakujejo pa da narediš 300% kot lahko (neizpopolnjevanje tega sledi javna žalitev) nobeden pa nič ne ukrepa....sramota od države
Na obali zivimo od TURIZMA in LUKE |  15 .06. 2017 ob  12: 50
Povprecen clovek nima nic, ne od enga ne drugega: od turizma visje cene in guzvo, od Luke pa onesnazenvanje.

Zaposlen v teh dveh panogah pa je SUZENJ!!!

pi pi |  15 .06. 2017 ob  12: 49
Vladoiu, bogi gostinski kader s takim direktorjem, ki so mu samo prioritete lastno ugodje, udobje, ...lepo v pisarni in nič se ne potiš. Pejt delat pa plače jim zvišaj, če pa ne moreš pa avto prodaj bo bo đe za plače za eno sezono. Sramota, kaj vam je pomembno v življenju...luksuz. Tudi vi boste nekega dne brez tega luksuza. Pa sej noben noče za vas delat ko vejo kakšni ste, izkoriščevalski, višek neplačanih ur, niti pokoristit jih ne morejo, ker jim ostane dopust,...Kam greš pa ti letos na dopust ....avto boš verjetno doma pustil in greš z letalom first class?
Vladoiu |  15 .06. 2017 ob  11: 19
Pi pi, glede na to da vozim Q7 imam raje keš p....! Da samo vidiš kako se lepijo.
Vladoiu |  15 .06. 2017 ob  09: 02
-2
Dajte no, še preveč dobijo. Itak samo šetajo gor pa dol po terasah, mi pa čakamo po pol ure da naročimo. Da ne govorimo kavice pa cigaretki, pa mobi. Kaj šele napitnine ki jih dobivajo, ker pri nas čisto vsak slovencelj pusti minimalno deset procentov manče. Pol bi pa še radi večje plače. Ma nemoj. Kako bom jaz, espejevc, plačal lizing za moj Q7. Halo!
antena |  15 .06. 2017 ob  08: 37
Boh, dokler bo veljavno in legalno študentsko delo, bodo plače take kot so!
Ker pa imamo tako strašansko zapleteno urejanje delovnih razmerij, se bojim, da še dolgo ne bo nič iz pravičnosti.
V Franciji naprimer, če kdrokoli dela samo en dan, delodajalec izpolni obrazec in tisti dan se sleherniku piše kot delovna doba! Naj bo to študent ali nekdo brez službe...
HOTEL |  15 .06. 2017 ob  08: 07
Skoraj vsi hoteli so v državni lasti ,zato politiki nameščajo svoje direktorje in nato podjetja uporabljajo kot svoj bankomat , seveda za plače ne ostane dosti.
Sobarica |  15 .06. 2017 ob  07: 35
Direktorji imajo pa dobre plače, nč ne jamrajo. Hotelirstvo temelji na direktorjih, pa v pisarnah ko sedijo...ostalo se samo naredi.