PREDSTOJNICA INFEKCIJSKE KLINIKE: "Hodimo po tankem ledu, v cepljenje bomo poskušali prepričati še tiste, ki dvomijo"

Slovenija

V torek so v Sloveniji po vladnih podatkih ob 6579 testih potrdili 2107 koronavirusnih okužb, umrlo je 39 oseb s covidom-19. V bolnišnicah se je zdravilo 1251 covidnih bolnikov, intenzivno nego jih je potrebovalo 211, iz bolnišnic pa so jih odpustili 128.

Delež pozitivnih testov na torkovih testiranjih je bil 32-odstoten, kar je za skoraj pet odstotnih točk več kot v ponedeljek. V ponedeljek so sicer opravili manj testov, in sicer 5634, ob tem pa so potrdili 1524 okužb z novim koronavirusom, kar je 583 manj kot v torek. Je pa v ponedeljek umrlo 44 oseb s covidom-19 oz. pet več kot v torek.

Bolnikov s covidom-19, ki so se zdravili v bolnišnicah, je bilo v torek za 33 manj kot dan prej, intenzivno zdravljenje pa jih je potrebovalo sedem več.

Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb po vladnih podatkih znaša 1477, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je 1006.

Med občinami po številu okužb izstopa Sežana

Kot je na dopoldanski novinarski konferenci navedel vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, je bilo v primerjavi s prejšnjim torkom potrjenih 32 okužb z novim koronavirusom manj. Število potrjenih okužb se po njegovih besedah v primerjavi s prejšnjim tednom znižuje četrti dan zapored, a znižuje se zelo, zelo počasi.

Med občinami, ki so v torek izstopale po številu novih okužb, je omenil Ljubljano (149) Novo mesto (110), Kranj (58), Maribor (57), Celje (46), Sežano (41), Krško (40), Slovenske Konjice (40), Slovensko Bistrico (40) in Mursko Soboto (34).

V domovih za starejše je bila po njegovih navedbah okužba v torek potrjena pri 134 stanovalcih in 56 zaposlenih. Največji porast okužb pri stanovalcih je v domovih upokojencev v Sežani, kjer so okužbo potrdili še pri 24 stanovalcih, ter v Polzeli, kjer je novih okužb med stanovalci 15. Enajst novih okužb pri stanovalcih imajo v domu Senecura v Vojniku. V domovih za starejše so sicer na novo ozdraveli 204 stanovalci in 82 zaposlenih.

Šest regij z višjim povprečjem okužb

Kot je pojasnila namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager, je bilo do 14. decembra v Sloveniji opravljenih blizu 600.000 testov, delež pozitivnih testov pa se v zadnjih tednih občutno ne spreminja. Po podatkih za ponedeljek, ki jih je objavila vlada, sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb znaša 1477, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa je bila na ta dan 1006.

Po besedah Čakš Jagrove je število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v kar nekaj regijah višje od povprečja za državo. Po 7-dnevnem številu potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev je med statističnimi regijami na prvem mestu posavska, ki ji sledijo jugovzhodna, pomurska in savinjska regija. Višje od povprečja za državo sta še podravska in zasavska regija.

Glede najverjetnejše lokacije prenosa okužbe so v odgovorih vprašanih zaznali več navedb, da je do okužbe najverjetneje prišlo v skupnem gospodinjstvu, povečuje pa se tudi delež navedb o druženju, je navedla Čakš Jagrova.

Po podatkih, ki jih je predstavila, je družino oz. skupno gospodinjstvo kot najverjetnejšo lokacijo okužbe v prejšnjih dveh tednih navedlo 26,7 odstotka, delovno mesto 26,5 odstotka. Da je bil najverjetneje vir okužbe na zasebnem druženju je povedalo 3,01 odstotka. Še vedno pa je velik delež tistih, pri katerih najverjetnejša lokacija okužbe ni znana, in sicer 26,7-odstoten.

Sicer pa se po besedah Čakš Jagrove trendi širjenja okužb slabšajo v večini evropskih držav. Število potrjenih primerov je v Evropi preseglo 21 milijonov, še vedno jih je največ v Rusiji, Franciji in Veliki Britaniji. Skupaj je zaradi covida-19 v Evropi umrlo že blizu 480.000 ljudi, med državami pa je po številu smrti na prvem mestu Italija.

Več kot 20 tisoč aktivno okuženih v Sloveniji, največja smrtnost v Italiji

Število okuženih je uspelo znižati Italiji, Madžarski, Grčiji, Poljski, Španiji in Avstriji. Čakš Jagrova je pojasnila, da je analiza o tem, kateri so tisti ukrepi, ki najbolj pripomorejo k izboljšanju stanja, izjemno zahtevna, saj je različnih dejavnikov veliko. Je pa ob tem poudarila, da je "čudežna palička v posamezniku" in zaupanju ljudi, da so sprejeti ukrepi resnično potrebni.

Po podatkih Sledilnika za covid-19 je skupno število potrjenih primerov v Sloveniji preseglo 100.000, in znaša 100.389, aktivnih primerov okužbe pa je 20.785. Novo spletno stran s podatki, povezanimi s širjenjem novega koronavirusa, so sicer v teh dneh vzpostavili tudi na NIJZ.

Lejko Zupanc: hodimo po tankem ledu

Na ljubljanski infekcijski kliniki v zadnjih dneh ocenjujejo, da se razmere "mikroskopsko umirjajo". Niso zelo optimistični, a žarek svetlobe je po besedah predstojnice klinike Tatjane Lejko Zupanc posijal, ker imajo vsako jutro prosto vsaj še kakšno posteljo za bolnike s covidom-19. Ob tem je opozorila, da hodijo po tankem ledu.

Bojijo s tudi izgorelosti pri zaposlenih. "Osebje je precej utrujeno. Praktično od začetka septembra, ko so začele rasti številke, nekateri niso imeli kaj dosti oddiha. Delajo v zaščitni varovalni opremi, bližajo se prazniki, ko večina njih ne bo mogla biti prosta, marsikdo ima še celo lanski dopust," je opisala na današnji vladni novinarski konferenci.

Po njeni oceni so zdravstveni delavci in sodelavci v kliničnem centru pozitivno razpoloženi in opravljajo svoje delo s predanostjo. Veselijo se obeta cepiva proti covidu-19 in tega, da bodo tudi zdravstveni delavci med prvimi skupinami, ki bodo prejeli cepivo.

Lejko Zupanc: da se bodo cepili, bomo poskušali prepričati tudi tiste, ki v to dvomijo

Na poizvedovanja, kdo bi se želel cepiti, se je po besedah Lejko Zupančeve do sedaj javilo okoli 3000 zaposlenih (v UKC je zaposlenih okoli 8000 ljudi). Želijo si, da bi se v čim večjem številu javile predvsem tiste poklicne skupine, ki so najbolj izpostavljene, kot so medicinske sestre, zdravstveni tehniki, zdravniki, pa tudi oskrbovalno osebje, ki čisti sobe in transportira bolnike. Napovedala je, da bodo aktivno delali na tem, da bodo poskušali prepričati še tisti, ki v to dvomijo.

"Če bo šlo vse tako, kot naj bi šlo po urniku, sem prepričana, da bomo prvo skupino zdravstvenih delavcev cepili že pred novim letom," je ocenila. Vse pa je odvisno od tega, ali bo Evropska agencija za zdravila dala zeleno luč cepivu. "UKC je tako rekoč že v pozoru in če bi cepivo prišlo, bi takoj lahko začeli cepiti," je dejala.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je sicer trenutno hospitaliziranih 332 bolnikov s covidom-19. Med njimi je tudi nekaj porodnic in zelo majhno število otrok.

Tatjana Lejko Zupanc

Do minulega ponedeljka je bilo zaradi covida-19 skupno hospitaliziranih 2348 oseb, od katerih je intenzivno zdravljenje potrebovalo 336 bolnikov oz. 15 odstotkov. Ta delež se po njenih besedah v zadnjem času precej povečuje. Umrlo je 298 bolnikov s covidom-19 oz. 13 odstotkov v Ljubljani hospitaliziranih bolnikov. Smrtnost se po besedah Lejko Zupančeve bistveno ne razlikuje med prvim in drugim valom.

Skoraj polovica sprejetih bolnikov je starejših od 75 let. Povprečna starost bolnikov v drugem valu je višja, kot je bila v prvem, ko je znašla 65 let, zdaj pa je 70.

Trend obolelosti s koronavirusom v Sloveniji na dan 15. 12. 2020 (00:00-24:00): - Št. testiranj: 6579 - Št....

Objavil/a Vlada Republike Slovenije dne Sreda, 16. december 2020

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  16 .12. 2020 ob  17: 26
@ magik, ne se bat od 23.12. bo vse zaprto !
magik |  16 .12. 2020 ob  15: 32
Saj ni res, pa je!
Frizure, rože, pedikura, smučanje, pranje avtomobilov... je pomembnejše od izobraževanja, skrbi za starejše, umiranja zapuščenih in osamljenih, čakalnih vrst v zdravstvu!
Celo vladna strokovna zdravstvena elita je dala prednost frizuram, smučanju in avtomobilom pred skrbjo za po njihovih nedavnih besedah izmučeno zdravstveno osebje, ki naj bi bilo na koncu moči in dihalo na škrge!

Dr. Beović, dr. Rozman, dr. Krek, dr. Lejko Zupanc, kaj se z vami dogaja? Ste mar spoznali, da so tisti, ki vam grozijo v resnici tisti, ki bi vas morali zaščititi?

damian |  16 .12. 2020 ob  11: 50
lubi? kvajQuery1123010517336132152666_1608115218873 a greva mal na obalo, na vikend? ne lubi bi sla mal v Kranjsko Goro na smuk ? ma lubi pa bolje da greva k sosedom dol v nas vikend, s 5 otroki, imajo plac...