Pomoč pri razumevanju samomora preko spletne strani

Koper

V prazničnem in predprazničnem času se lahko stiske ranljivih ljudi povečajo. Pomoč jim lahko ponudi nova spletna stran Slovenskega centra za raziskovanje samomora Živ? Živ! na naslovu www.zivziv.si. Nasvet bodo našli tudi tisti, ki želijo pomagati ljudem z mislimi na samomor, in tisti, ki žalujejo zaradi izgube bližnjega, ki je storil samomor.

"Spletna stran je predstavljena kot postaja, saj si tudi samomorilno vedenje lahko predstavljamo kot eno od postaj v življenju in ne kot končno, brezizhodno situacijo," pojasnjuje urednica in namestnica vodje Slovenskega centra za raziskovanje samomora Vita Poštuvan. "Besedna igra v imenu Živ? Živ! nakazuje, da lahko posameznik s postaje najde pot naprej," njene besede navajajo v centru v sporočilu za javnost.

Tudi za bližnje je lahko po besedah Poštuvanove žalovanje ena od življenjskih postaj, zato logotip spominja na znak za postajo. Hkrati pa ima v ozadju simbol markacije, "torej simbol, ki kaže, da smo na pravi poti", pravi.

Na spletni strani o samomoru pišejo tako strokovnjaki kot ljudje z osebnimi izkušnjam

Nekateri ljudje se v prazničnem in predprazničnem času počutijo tesnobno, odrinjeno, osamljeno in depresivno, opozarjajo v centru, ki ga je ustanovil Inštitut Andrej Marušič Univerze na Primorskem. Na omenjeni spletni strani o duševnem zdravju in samomoru pišejo tako strokovnjaki kot ljudje z osebnimi izkušnjami. Predstavlja stičišče informacij, raziskav in preventivnih programov.

Večina ljudi, ki razmišlja o samomoru, skuša svojo stisko premagati. Vendar sami težko najdejo izhod, saj nevede pozabijo na konstruktivne načine za reševanje težav. Stvari, ki se jim zgodijo, navadno vidijo pristransko in zelo negativno. "Zato je pomembno, da je okolica v pomoč in oporo osebi v stiski," svetujejo v centru.

Deli novico: