POJASNILO MINISTRSTVA IN ZZZS PO POVZROČENI NEJEVOLJI V IZOLI: Je rešitev še več pacientov na zdravnika?

Izola

Poročali smo že o težavah nekaterih pacientov v Izoli, ki so po upokojitvi svojega družinskega zdravnika praktično ostali brez zdravnika, saj so se prosta mesta pri nadomestni zdravnici takoj zapolnila, drugi družinski zdravniki pa novih pacientov ne sprejemajo več. Zanimalo nas je, kakšen je pravzaprav postopek, ko zdravnik odide v pokoj oziroma kdo je pristojen za obveščanje pacientov o tem. Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da je to v domeni Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da pa se problematike dostopnosti do osebnih zdravnikov zavedajo, a je "žal ni mogoče takoj rešiti".

Na ZZZS so nam pojasnili, da so do decembra 2017 izvajalci (zdravstveni domovi oziroma zdravniki zasebniki s koncesijo) sami obveščali zavarovane osebe o prenehanju opravljanja dejavnosti izbranega osebnega zdravnika. Od decembra 2017 pa je to obveščanje samoiniciativno prevzel ZZZS, "ker je bilo ugotovljeno, da izvajalci tega obveščanja niso vedno izvajali korektno".  Vse zavarovane osebe ob trajnih prekinitvah dela njihovega izbranega osebnega zdravnika tako pisno individualno obvestijo s standardiziranim dopisom in jih seznanijo tudi s podatkom o nadomestnem zdravniku oz. izvajalcu, ki bo program prevzel (če je ta ob prenehanju delovanja zdravnika že znan) ter od kdaj naprej bo dejavnost izvajal. Podatek o prenehanju dejavnosti določenega zdravnika in kdo ga bo nadomestil ZZZS posreduje izvajalec zdravstvene dejavnosti.

Osebnega zdravnika si zavarovana oseba izbere po svoji lastni presoji med zdravniki v zdravstvenem domu ali med zasebnimi zdravniki, ki opravljajo osnovno zdravstveno dejavnost na podlagi pogodbe z ZZZS. Več informacij o izbiri osebnega zdravnika in podatki o aktivnih zdravnikih s številom opredeljenih zavarovanih oseb je dostopnih na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. V pomoč pri iskanju osebnega zdravnika je trenutno lahko tudi ažuriran seznam osebnih zdravnikov, ki sprejemajo paciente.

Na Obali lahko zdravnika izberete le v Kopru in Luciji

A že hiter pogled na grafični prikaz nam pokaže, da je v Sloveniji kar nekaj krajev, ki se soočajo s popolno zasedenostjo družinskih zdravnikov. Osebni zdravniki, ki trenutno sprejemajo nove paciente, so tako v Slovenski Istri le v Kopru in v Luciji.

Grafični prikaz razpoložljivosti družinskih zdravnikov, ki je dostopen tukaj.

"Zdravnika, ki bo prevzel zavarovane osebe, ki so ostale brez zdravnika zaradi upokojitve, prenehanja delovnega razmerja itd., je dolžan zagotoviti izvajalec (zdravstveni dom), ki za izvajanje te dejavnosti prejema sredstva od ZZZS," ob tem pravijo na zavodu.

"Kljub temu da pacient nima izbranega osebnega zdravnika, mu v zdravstvenem domu morajo zagotavljati potrebne (neobhodne) zdravstvene storitve (izdaja napotnice, recepta ali npr. bolniškega lista). Nujna zdravniška pomoč v urgentnih centrih je zagotovljena vsem pacientom," dodajajo tudi na ministrstvu za zdravje, kjer pravijo, da so pripravili ukrepe, s katerimi bi dostopnost izboljšali tako kratkoročno kot dolgoročno s ciljem, da bo dovolj osebnih zdravnikov za prebivalce Slovenije in da bodo tudi razporejeni glede na potrebe.

BONUS VIDEO: Posebnosti istrskega narečja; veste kaj je železnica in kaj so hlače?

Še več pacientov na zdravnika?

Za leto 2021 in 2022 so tako omogočili povečanja števila mreže osebnih zdravnikov ter spremenili način financiranja timov osebnih zdravnikov, ki vzpodbuja, da opredelijo več pacientov. Dodatno so okrepili time z administrativnim kadrom, da bi bili zdravniki manj obremenjeni z administracijo in več časa posvetili pacientu.

"Prvi korak pa je vzpodbuditev zanimanja zdravnikov za specializacijo iz družinske medicine, da bo v sistemu več družinskih zdravnikov," še ugotavljajo na ministrstvu. V ta namen so povečali število specializacij za družinskega zdravnika, uvedli dodatek k osnovni plači za mlade zdravnike, ki so se odločili za specializacijo družinske medicine ter dodali zahtevo, da mora zdravnik sekundarij tri meseca izbirnega dela sekundariata opraviti na področju družinske ali urgentne medicine.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
nylarazgotra |  22 .04. 2022 ob  09: 25
Sklepam da v roku dveh let, bomo doplačevali od pregledov, do laboratorja itd.Mogoče nam bodo omogočeni paketi, in odvisno bo katerega si posameznik izbere. Raje kot ta agonija naj ministrstvo razjasni takoj kako stvari stojijo, da gremo dalje , kot da posameznik ne pride več do svojega zdravnika kaj šele tisti ki nehumamo so ostali brez.To je postalo že absurdno.