Podjetnik leta postal direktor Duola Dušan Olaj

Revija Podjetnik je nocoj v Ljubljani že 23. leto zapored podelila priznanje podjetnik leta. Letos je priznanje prejel direktor podjetja Duol Dušan Olaj, in sicer za svoje delo in inovativni poslovni model. Duol je z baloni za pokrivanje objektov začel osvajati trge nekdanje Sovjetske zveze, trenutno veliko delajo tudi v skandinavskih državah.

Duol je imel balon za pokrivanje športnih površin, ki ni bil primeren za rusko zimo, a jih to ni ustavilo. Izbrali so močnejši material, dodali še eno membrano in izboljšali izolacijske sposobnosti ter tako dobili proizvod, ki je bil konkurenčen fiksnim objektom, hkrati pa nekajkrat cenejši. In imeli so še eno prednost - ko ga naročnik ni več potreboval, ga je brez težav zložil in prenesel na drugo lokacijo, so sporočili iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS).

Tako je Duol začel osvajati trge nekdanje Sovjetske zveze. Prvi objekt, ki so ga zgradili, je bilo pokrito teniško igrišče za predsednika Belorusije.

Dejalo po celem svetu

"Danes smo eno od dveh ali treh podjetij, ki obvladujejo to področje. Imamo se za tržnega, predvsem pa za tehnološkega vodjo v tem segmentu trga," je pojasnil Olaj, čigar formula za uspeh je "Imej cilj in vztrajaj na poti".

Duol si s 15.000 kvadratnimi metri pokrite površine lasti tudi primat dobavitelja drugega največjega balona na svetu. Ta stoji v Kazahstanu in pokriva celoten nogometni štadion z atletsko stezo.

Še ena tržna niša so naselja pod baloni, ki so zanimiva predvsem za območja z ekstremnim vremenom, kot sta skrajni sever Zemlje ali puščave. Na Kamčatki, kjer zimska temperatura lahko doseže -40 stopinj Celzija in lahko v eni noči zapade meter in pol snega, so pokrili športni objekt, na Islandiji z balonom pokrita športna dvorana kljubuje vetru hitrosti do 200 kilometrov na uro.

V Savdski Arabiji so postavili balon za tamkajšnjo vojsko, v Iranu pokrili večnamenski objekt, zdaj gredo z nogometnimi baloni v Katar. Duol je po Olajevih pojasnilih znan po tem, da dela projekte tam, kjer drugi ne zmorejo ali ne znajo ali odpovedo.

Dobiček v razvoj

Olaj trenutno veliko dela v skandinavskih državah, v sodelovanju z Američani pa so razvili aplikacijo aerogelne izolacije, nov nanotehnološki izolacijski material, kjer se lahko s centimetrom takega materiala dobi enak učinek, kot ga ima 15 centimeter klasične izolacije.

Duol večino dobička vlaga v razvoj, kar je po Olajevih besedah najboljši način za plemenitenje denarja. Kriza jih ni obšla, s se ji z razpršitvijo trgov in ohranjanjem relativno nizkega deleža vezanosti na posamezen trg uspešno izogibajo.

Med nominiranci za podjetnika leta 2013 sta bila sicer še Boštjan Gaberc in Tone Stanovnik.

OZS je ob tej priložnosti podelila posebno priznanje direktorju Instituta Jožef Stefan Jadranu Lenarčiču, in sicer za zasluge pri krepitvi dobrih odnosov med inštitutom kot znanstveno ustanovo in OZS.