POČIVALŠEK IN CAPPELLI STA IZDELALA NAČRT: Na Hrvaško najprej slovenski lastniki nepremičnin, nato še ostali

Svet

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za turizem Gari Cappelli sta se danes v Zagrebu pogovarjala o ukrepih in načrtih za delovanje turizma v času izbruha novega koronavirusa. Strinjala sta se s faznim pristopom - najprej bi bil obisk dovoljen slovenskim lastnikom nepremičnin na Hrvaškem, kasneje pa tudi vsem ostalim.

Gari Cappelli (levo) in Zdravko Počivalšek (desno)

Na Hrvaškem je približno 110.000 zasebnih nepremičnin in plovil v lasti slovenskih državljanov. Spodobi se, da bi jim dovolili obiskati njihova poletna bivališča, je po navedbah hrvaškega ministrstva za turizem dejal Počivalšek. Kasneje je v izjavi novinarjem Počivalšek pojasnil, da imata Slovenija in Hrvaška dobro epidemiološko situacijo, ki omogoča razmišljanje o postopnem odpiranju turizma.

S hrvaškim kolegom sta se tako strinjala, da odpiranje meja in oživljanje turizma poteka v dveh fazah: v prvi, ki bi lahko stekla nekje do konca maja, bi recipročno sprostili prehod meja za lastnike nepremičnin in plovil v drugi državi, v drugi fazi, ki bi lahko stekla junija oz. bolj verjetno v drugi polovici junija, pa bi sprostili tudi ostala turistična potovanja. To bosta predlagala tudi v sprejem obema vladama.

Počivalšek sicer poudarja, da je o konkretnih datumih še prezgodaj ugibati, odpiranje meja mora namreč sloneti na epidemioloških kriterijih. Pred tem bo treba narediti protokol prehoda meje ter prihoda in bivanja na turistično destinacijo, za kar bosta zadolžena oba centra za javno zdravje.

"Dogovor s hrvaškim ministrom bom že danes popoldne predstavil koordinaciji, ki skrbi za nadaljnje sproščanje ukrepov v Sloveniji, in prenesel nalogo, da Nacionalni inštitut za javno zdravje v prihodnjem tednu stopi v kontakt s hrvaškim centrom in da se naredi ta protokol, brez katerega prehod meje ne bo mogoč," je pojasnil minister, ki pa o podrobnostih ne želi špekulirati, saj morajo protokole doreči pristojni.

Hrvaška in Slovenija kot primer dobre prakse

Slovenski gosti so eni najbolj zvestih in številnih na Hrvaškem, državi pa na področju turizma odlično sodelujeta, je poudaril tudi Cappelli. Na Hrvaškem je bilo lani skoraj 1,6 milijona slovenskih obiskov in nekaj manj kot 11 milijonov slovenskih nočitev.

Pristojni se po njegovih besedah pogovarjajo o možnostih za odpiranje meja ter o načinih za zagotovitev vseh potrebnih ukrepov in procesov, da bi slovenski državljani lahko preživeli poletne počitnice na Hrvaškem.

Slovenski in hrvaški minister ocenjujeta, da je tak dogovor lahko primer dobre prakse v EU, saj je treba po Počivalškovih besedah na ravni celotne unije razviti poseben koronski standard. Hrvaška kot predsedujoča Svetu EU bo dala tudi pobudo za podobno rešitev na ravni celotne EU, saj je smiselno imeli čim bolj poenotene standarde. O tem je sicer beseda tekla že na ponedeljkovi videokonferenci ministrov EU, pristojnih za turizem.

Tudi v Zagrebu sta ministra danes izpostavila pomen krepitve položaja turizma, posebej v luči dostopnosti finančnih sredstev za turistični sektor v prihodnjih finančnih okvirih EU. Obravnavala sta tudi trenutno stanje ter možnosti za ohranjanje stabilnosti podjetij in delovnih mest v turističnem sektorju.

Dogovorila sta se tudi, da se obe nacionalni turistični organizaciji skupaj pripravita na prihodnje obdobje. "Da bomo v času, ko bo spet revitaliziran letalski promet po svetu, na daljnih trgih delali skupno promocijo za ta del Evrope," je še pojasnil Počivalšek.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  03 .05. 2020 ob  07: 38
bogati za bogate