Po skoraj desetih letih prijeli posiljevalca

Kronika

Španske oblasti so Sloveniji izročile Romunskega državljana, ki je leta 2003 na Obali brutalno posilil in pretepel takrat 20-letno dekle.

Policisti na napačnih sledeh

Do posilstva je prišlo 27. novembra 2003, vse kar so policisti uspeli takrat izvedeti pa je bilo, da je dekle napadel moški, ki je govoril srbo-hrvaško, po dejanju naj bi zbežal peš. Koprski kriminalisti so že drugi dan prijeli bosanskega državljana, ki naj bi ustrezal opisu. Slednji je zelo dobro poznal dinamiko dogajanja, po večurnem zaslišanju je dejanje priznal. Biološke sledi, ki so jih kriminalisti odvzeli osumljenemu in tiste, ki so jih dobili na kraju izvršitve kaznivega dejanja, pa se niso ujemale, DNK test je namreč pokazal, da bosanski državljan ni zagrešil omenjenega kaznivega dejanja.

Do zadetka pri primerjavi DNK profilov je prišlo na podlagi Prümske pogodbe, ki jo je Slovenija podpisala leta 2007 in omogoča hitro izmenjavo podatkov med različnimi državami pri DNK bazah.

Neverjetno naključje

Potem, ko so kriminalisti izpustili bosanskega državljana so poizkušali slediti drugim indicom, a so jih vsi peljali v slepo ulico. “Naslednja prelomnica se je zgodila leta 2006, ko nas je Center za forenzične preiskave obvestil, da je od Interpola iz Lyona prejel obvestilo, da je DNK profil storilca posilstva v Kopru leta 2003 identičen profilu neznanega storilca, ki je leta 2000 v Lizboni na Portugalskem izvršil povsem enako kaznivo dejanje” je pojasnil Dean Jurič, vodja koprskih kriminalistov.

Kriminalisti so takoj posumili, da bi lahko omenjeni dejanji zagrešil pomorščak. Pregledali so promet ladij v času, ko je prišlo do kazivega dejanja in ugotovili, da je tovorna ladja z devetimi pomorščaki (vsi so bili Hrvati) bila v Lisboni in Kopru ravno v času omenjenih kaznjivih dejanj. Tako so kriminalisti z vsemi pomorščaki opravili DNK test, ta pa je pokazal, da nihče ne ustreza profilu posiljevalca.

Koprski kriminalisti so v preiskavi preverili alibije 500 oseb, 288 s področja Slovenije.

Nova prelomnica pa je zgodila leta 2010. Aprila je Center za forenzične preiskave ugotovil, da je prišlo do zadetka med DNK profilom koprskega posiljevalca in romunskim državljanom, ki ga ima Interpol v bazi. Španski organi pregona so Romuna prijeli 23. marca letos. Jurič je ob tem dodal, da je “omenjeni Romun bil v več državah obravnavan zaradi številnih kaznivih dejanj, doma je bil obsojen na 29 let zaporne kazni, med tem, ko je taval po Evropi, pa je spretno spreminjal svojo identiteto in se vedno predstavljal z lažnimi podatki.”

Do izročitve brez težav

Slovenija je takoj po prejetju obvestila, da so španski organi prijeli posiljevalca, nemudoma prosila za izročitev, postopek je stekel, izročen je bil 10. aprila. Sedaj ga čaka sojenje pri nas (grozi mu do 15 let zaporne kazni), potem, ko bo pri nas odslužil svojo kazen, pa lahko izročitev zahteva še Portugalska ter mu sodi za posilstvo v Lizboni.

Deli novico: