ORANŽNI ALARM ZA PRIMORSKO: Močna burja, ohladitev in velika požarna ogroženost

Slovenija

Konec tedna bosta zaradi močnega vetra po vsej državi veljali oranžna ali rumena stopnja ogroženosti, pričakovati je tudi ohladitev. V naravi bo visoka požarna ogroženost, nad 1500 metri pa zmerna nevarnost snežnih plazov. Zrak je v nekaterih krajih prekomerno onesnažen z delci PM10, so zabeležili na Arsu.

Pred nami so jasni, mrzli in vetrovni dnevi. Danes bo zapihala močna burja, ki bo na Primorskem dosegala sunke od 100 do 140 kilometrov na uro. Bolj sončno in topleje bo v ponedeljek, ko bodo vremenske razmere podobne kot ta teden.

Ob tem se vrstijo opozorila o požarni ogroženosti, saj je suho in vetrovno vreme kot nalašč za širjenje požarov v naravi. Potem ko so na upravi za zaščito in reševanje v četrtek zabeležili kar dvanajst takih, v katerih je večinoma zagorela suha trava, so za soboto in nedeljo razglasili veliko požarno ogroženost naravnega okolja za širše območje Primorske, od 25. februarja pa bo ta veljala za celotno državo, so sporočili.

V tem času je prepovedano požiganje, odmetavanje gorečih predmetov in snovi, kurjenje in izvajanje ognjemetov. Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta v tem času izvajala poostren nadzor.

V gorah, predvsem nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov, pa bo po podatkih Arsa konec tedna veljala zmerna nevarnost snežnih plazov. Predvsem so nevarna mesta z napihanim snegom na senčnih in strmejših pobočjih nad gozdno mejo. Nižje je zaradi toplega zraka danes še možen kakšen zdrsni plaz na strmih, travnatih pobočjih.

Nova Gorica med najbolj obremenjenimi mesti z delci PM10

Na Arsu te dni ponekod beležijo tudi povečano vrednost delcev PM10. Med najbolj obremenjenimi s trdimi delci je Nova Gorica, kjer so vrednosti zadnji teden dni v posameznih delih dneva vsak dan presegale dnevne mejne vrednosti in dosegle tudi 120 mikrogramov na kubični meter. Dnevna mejna vrednost je postavljena pri 50 mikrogramih na kubični meter.

Z delci, ki so posledica kurjenja, predvsem v zastarelih kurilnih napravah za les, so obremenjeni tudi drugi kraji. Danes med 10. in 11. uro je bila mejna vrednost presežena tudi v Ljubljani, Trbovljah in Zagorju. Četrtkove dnevne koncentracije pa so mejno vrednost presegle še v Mariboru, Celju in Kopru. V koledarskem letu je sicer dovoljenih 35 preseganj mejne vrednosti, a podatki Arsa za leto 2018 kažejo, da so jih v nekaterih krajih zabeležili večkrat v Trbovljah 37, v delu Celja 45, delu Murske Sobote 46, in Zagorju 55.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Prognostik |  22 .02. 2019 ob  14: 29
In salmonela v kababu.