NOVA PRIPOROČILA ZA CEPLJENJE PREBOLEVNIKOV: Ženske, pozor, tako lahko cepivo vpliva na menstrualni ciklus!

Slovenija

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ priporoča cepljenje osebam, ki so prebolele covid-19, en do šest mesecev po preboleli bolezni. Če je bila oseba pred okužbo s koronavirusom polno cepljena, pa skupina prejem poživitvenega odmerka priporoča tri do šest mesecev po preboleli bolezni, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Ob tem velja dodati podatek oziroma raziskavo, ki so jo objavili v znanstveni reviji Obstetrics & Gynecology in je pomembna predvsem za ženske. Ženske, ki so bile cepljene proti covidu-19, beležijo manjše zamude v menstrualnem ciklu. Gre za raziskavo, ki jo je financirala ameriška vlada. V primerjavi z ženskami, ki niso bile cepljene, gre za zamudo slabega dneva. Na število dni trajanja same menstruacije cepivo ne vpliva.

Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) je na sestanku prejšnjo sredo po besedah Poklukarja izdala tudi priporočilo, da se polno cepljenim, ki hkrati bolezni covid-19 še niso preboleli, prejem poživitvenega odmerka priporoči po treh mesecih od osnovnega cepljenja proti covidu-19.

Skupina je pred tem cepljenje s poživitvenim odmerkom priporočala po šestih mesecih, prejem poživitvenega odmerka pa je bil sicer omogočen že po treh mesecih od polnega cepljenja.

Poklukar: NIJZ bo v naslednjih dneh vzpostavil pravilno izdajanje QR-kode

Glede cepljenja prebolevnikov s poživitvenim odmerkom pa je pred navedeno spremembo skupina menila, da polno cepljeni prebolevniki poživitvenega odmerka ne potrebujejo. Tako stališče so sprejeli na sestanku 23. novembra lani.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje infektologinja Bojana Beović je nato konec lanskega decembra poudarila, da je za prebolevnike zaradi širjenja različice omikron smiselno cepljenje s poživitvenim odmerkom cepiva. Predhodna prebolelost okužbe s koronavirusom slabo ščiti pred ponovno okužbo v primeru koronavirusne različice omikron, je takrat pojasnila in dodala, da je po nekaterih podatkih zaščita le 19-odstotna.

Poklukar je izrazil pričakovanje, da bodo cepilni centri po novem protokolu cepili od začetka nove akcije Dnevi cepljenja, torej od četrtka. "NIJZ pa bo v naslednjih dneh ravno tako vzpostavil pravilno izdajanje QR-kode, da v bodoče ne bo dodatnih težav," je napovedal.

Ob tem je spomnil, da bo veljavnost covidnih potrdil od 1. februarja omejena na 270 dni. Potrdila cepljenih s poživitvenimi odmerki pa bodo veljala neomejeno. Po podatkih ministra nadgradnje informacijskih sistemov, povezanih z uporabo covidnih potrdil, že potekajo.

Vodja raziskave: gre za zelo pomirjujoče izsledke

V zvezi z raziskavo vpliva cepljenja na menstrualni ciklus je vodja raziskave, Alison Edelman, z medicinske fakultete v ameriškem Oregonu poudarila, da so ugotovljeni učinki cepljenja majhni in bodo po pričakovanjih le kratkotrajni, tako da gre za po njenem mnenju "zelo pomirjujoče" izsledke, ki predstavljajo potrditev za ženske, ki so te spremembe same izkusile. Kot je še poudarila, bi lahko raziskava pomagala v boju proti širjenju napačnih informacij proti cepljenju.

Za ugotovljeno spremembo verjetno stoji odziv imunskega sistema na cepivo, saj je po besedah Edelmanove znano, da sta imunski in reproduktivni sistem medsebojno povezana.

Manjše povečanje dolžine menstrualnega cikla pa ni klinično pomembno. Vsaka sprememba, krajša od osmih dni, se klasificira kot normalna s strani Mednarodne federacije za ginekologijo in porodništvo. Menstrualni cikel načeloma traja 28 dni, a točna dolžina se razlikuje od ženske do ženske ter glede na starost posameznice, nanjo pa lahko vplivajo tudi faktorji, kot je npr. stres.

Raziskava je zajela skoraj 4000 žensk, starih od 18 do 45 let, ki ne uporabljajo hormonske kontracepcije. Kakih 2400 jih je bilo cepljenih - dobra polovica s cepivom Pfizer/BioNTech, dobra tretjina s cepivom Moderne in preostale s cepivom Johnson & Johnson, približno 1500 ne.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
manemebasat |  11 .01. 2022 ob  12: 40
Vecina vas bo po tretjem cepljenju razvila AIDS. To je potrdila tudi Nemska vlada.