NOBENA SOSEDNJA DRŽAVA NIMA TAKO SLABE EPIDEMIOLOŠKE SLIKE KOT SLOVENIJA: Kaj je razlog?

Slovenija

V sosednjih državah je epidemiološka slika trenutno nekoliko boljša kot v Sloveniji - pri nas je bilo v zadnjih 14 dneh potrjenih 345 primerov na 100.000 prebivalcev, v Avstriji, Italiji, na Hrvaškem in Madžarskem manj kot 200. Čeprav vse uvajajo nove ukrepe za zamejitve širjenja okužb, so ti pri sosedah zato zaenkrat manj strogi kot pri nas.

V Sloveniji smo glede na ponedeljkove podatke Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) v zadnjih 14 dneh potrdili 345,3 okužbe na 100.000 prebivalcev, skupno že 13.683. V enakem obdobju je umrl en človek na 100.000 prebivalcev, skupno doslej 161.

Glede na število novih primerov Sloveniji sledi Hrvaška, kjer delež na 100.000 prebivalcev znaša 194,3. Skupaj so doslej virus potrdili pri 25.580 ljudeh. Smrtnost je nekoliko višja kot pri nas in je v zadnjih dveh tednih znašala 1,6 smrti na 100.000 prebivalcev. Skupno je umrlo že 363 ljudi.

Le nekaj manj primerov kot na Hrvaškem so v zajetem obdobju našteli v Avstriji, in sicer 191,2 na 100.000 prebivalcev, skupno pa doslej že 65.557. Smrtnost je glede na zadnja dva tedna skoraj enaka kot v Sloveniji, in znaša 1,1 primer na omenjeno število prebivalcev. Vsega skupaj je covid-19 doslej v naši severni sosedi terjal 910 življenj.

Glede na število novo odkritih primerov s 166,7 na 100.000 prebivalcev sledi Madžarska, kjer so skupno potrdili 47.768 okužb. Je pa v naši vzhodni sosedi glede na ostale v zadnjih 14 dneh bistveno višji delež smrtnosti - zaznali so kar 3,5 smrti na 100.000 prebivalcev. Skupno je doslej v epidemiji umrlo že 1173 ljudi.

Širjenje okužb je zaenkrat najpočasnejše v Italiji, ki je bila sicer v prvem valu ena najhuje prizadetih evropskih držav. 14-dnevna incidenca primerov znaša 147,3, delež smrtnosti pa 0,9 na 100.000 prebivalcev. So pa doslej potrdili že 414.241 okužb, umrlo je kar 36.543 obolelih s covidom-19.

Kljub določenim razlikam sicer prav v vseh sosednjih državah beležijo porast okužb in zato tudi uvajajo nove ukrepe za zamejitev širjenja. Na nacionalnih ravneh so ti večinoma manj strogi kot pri nas, v primeru lokalnih žarišč pa ponekod - denimo v salzburški občini Kuchl - že blizu popolne karantene.

V Sloveniji, kjer je že razglašena epidemija, od danes velja prepoved gibanja med 21. in 6. uro, s polnočjo začne veljati tudi omejitev druženja na največ šest ljudi, prehajanje med regijami ni mogoče. Že od začetka tedna se starejši šolarji in dijaki šolajo na daljavo, gostinska dejavnost v lokalih je prepovedana, maske so obvezne tudi na prostem.

Na Hrvaškem zaenkrat ne razmišljajo o uvedbi t. i. policijske ure in priznavajo, da so tam veljavni ukrepi trenutno milejši kot v ostalih članicah EU s podobnimi trendi. Ukrepe so nazadnje poostrili minuli teden, ko so uvedli obvezno nošenje mask v vseh zaprtih prostorih, v katerih ni možno zagotoviti ustrezne razdalje. Gostinski lokali so ob nekaterih drugih omejitvah lahko odprti le med 6. in 24. uro.

Z novimi ukrepi na zaostrovanje epidemije odgovarja tudi Avstrija, ki omejuje zlasti množične dogodke. Od petka bodo profesionalni dogodki, od na primer nogometnih tekem do opernih predstav, omejeni na največ 1500 udeležencev na prostem in 1000 v zaprtih prostorih. Uporaba mask na njih bo obvezna, hrane in pijače ne bodo več stregli. Maske so že sicer obvezne v trgovinah, javnih poslopjih in na javnem prevozu.

Na Madžarskem vsaj do konca oktobra ostajajo zaprte meje za tuje državljane z nekaterimi izjemami. V državi so maske obvezne v trgovinah, na javnem prevozu, v kinematografih, gledališčih, zdravstvenih in socialnih institucijah, javnih uradih ter v klubih in diskotekah. Slednji so sicer lahko odprti le do 23. ure. Obiski v bolnišnicah so prepovedani, otrokom pred vstopom v šolo merijo telesno temperaturo.

Ukrepe na državni ravni zaostruje tudi Italija. V restavracijah in barih je za isto mizo lahko do šest gostov, gostinski lokali brez sedišč pa se morajo zapreti ob 18. uri. Veljajo tudi omejitve za rekreativne športne dejavnosti.

Na ravni dežel so sprejeti tudi nekateri ostrejši ukrepi - v Kampaniji so zaradi naraščanja okužb do konca meseca zaprli šole, v Lombardiji pa s četrtkom ustavljajo vse nenujne gospodarske dejavnosti in uvajajo policijsko uro med 23. in 5. uro.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
vseved |  20 .10. 2020 ob  18: 29
Poglavitni razlog je egoizem .