Nelson Mandela bo dopolnil 95 let

Svet

Ikona boja proti apartheidu Nelson Mandela bo danes dopolnil 95 let. Visoko obletnico je dočakal ob hudih zdravstvenih težavah, zaradi katerih je že več kot mesec dni priklenjen na bolniško posteljo. Na njegov dolgoletni boj bodo v Združenih narodih spomnili na dogodku ob mednarodnem dnevu, posvečenem Mandeli.

Združeni narodi so rojstni dan Nobelovega nagrajenca za mir za mednarodni dan Nelsona Mandele razglasili leta 2009. Na ta dan ljudi po vsem svetu pozovejo, naj 67 minut - po eno za vsako leto Mandelinega služenja Južnoafriški republiki - posvetijo dobrodelnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Generalna skupščina ZN bo tokrat njegov rojstni dan obeležila z dogodkom, na katerem bo sodeloval tudi 87-letni Andrew Mlangeni, ki je bil skupaj z Mandelo v ječi. Poleg njega bodo kot govorniki nastopili še nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton, borec za človekove pravice Jesse Jackson in družbeni aktivist Harry Belafonte.

Z dogodkom želijo obeležiti prispevek Mandele k demokraciji, rasni pravičnosti in spravi, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili v New Yorku.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je sicer spomnil, da tokratni mednarodni dan prihaja v občutljivem obdobju za Mandelo in njegovo družino. "Medtem ko jim pošiljamo najboljše želje, lahko damo večji pomen svojim občutkom, tako da ukrepamo za druge," je v izjavi sporočil Ban.

"To je najboljši poklon, ki ga lahko namenimo izrednemu človeku, ki še naprej navdihuje svet s svojim zgledom poguma, sočutja in predanosti pravičnosti za vse," je še dejal.

Mandela je zaradi boja proti apartheidu in za človekove pravice temnopolte večine v JAR v zaporu preživel 27 let. Po izpustitvi leta 1990 je postal prvi temnopolti južnoafriški predsednik. Predsedniški stolček je zasedal samo en petletni mandat, leta 1993 pa je prejel Nobelovo nagrado za mir. Iz politike in javnega življenja se je umaknil leta 2004.

V začetku junija so ga sprejeli v bolnišnico zaradi ponavljajoče pljučnice. Njegove težave s pljuči naj bi bile povezane z nezadostno zdravljeno tuberkulozo, za katero je zbolel v zaporu.

V kritičnem stanju je še vedno priklenjen na bolniško posteljo, njegova družina in celotna Južnoafriška republika pa sta že več kot mesec dni na trnih in nestrpno pričakujejo novih novic o njegovem zdravstvenem stanju.