Nelogična dejstva najkrajšega dneva v letu

Tehnologija

Čez nekaj dni bomo priča solsticiju, a najkrajši sončni zahod v letu je že za nami. Kako je to mogoče?

Vsi, ki živijo v bližini 42. vzporednika – ta povezuje Boston, Rim in Vladivostok, bodo danes izkusili najzgodnejši sončni zahod v letu. Tisti, ki živijo bolj proti severu, bližje vzporedniku, ki povezuje Londonu in Moskvo, lahko pričakujejo, da bo najzgodnejši sončni zahod v četrtek. Tisti, ki pa so doma bolj na jugu, kjer vzporednik povezuje mesti Miami in Mumbaj, so najzgodnejši sončni zahod v letu imeli priložnost videti že pred nekaj dnevi.

Najzgodnejši sončni zahod se res zgodi v prvem tednu decembra in najbolj pozen sončni vzhod se zgodi v začetku januarja. Najkrajši dan v letu pa je 21. december. Zakaj?

Ampak če malo pomislimo. Mar ni do 21. decembra, dneva z najbolj zgodnjim sončnim zahodom, še vedno več kot en teden? In mar ni dan z najpoznejšim sončnim zahodom v letu tudi že minil? Kombinacija teh dveh pa bi morala tvoriti najkrajšo izmerjeno količino dnevne svetlobe, kajne?

To je pravzaprav fantazija. Najzgodnejši sončni zahod se res zgodi v prvem tednu decembra in najbolj pozen sončni vzhod se zgodi v začetku januarja. Najkrajši dan v letu pa je 21. december. Kateri dejavniki astronomije so potemtakem odgovorni za to (na videz) absurdno stanje?

Zemljina orbita je skoraj popoln krog

Skoraj. V povprečju je Zemljina oddaljenost od Sonca približno 92.955.000 kilometrov. Orbitalna ekscentričnost Zemlje (stopnja, do katere orbita odstopa od popolnega kroga) naredi razdaljo v periheliju (točki, ko je Zemlja najbliže Soncu) približno 91.402.000 kilometrov. Prav ta pojav naredi vse razlike v časovnem razporedu najkrajšega sončnega vzhoda.

Deli novico:

palas |  10 .12. 2013 ob  04: 06
V članku navedene razdalje med Zemljo in Soncem so v miljah;
dejanska povprečna razdalja je 149,598,261 km, najbližja pa 147,098,290 km.
blue |  09 .12. 2013 ob  17: 36
in zakaj to spada pod tehnologijo?