Na sojenju Časarju in Prijatelju v ospredju upravičenost naložbe

Kronika

Na nadaljevanju glavne obravnave v sojenju Robertu Časarju, Srečku Prijatelju in Marjanu Mikužu zaradi nepremičninskih poslov z Luko Koper sta kot priči nastopila tudi nekdanja izvršna direktorja v Luki Mojca Černe Pucer in Milan Pučko. Černetova je povedala, da elaborata o ekonomski upravičenosti naložbe pri Sežani v njeni službi niso naredili.

Mojca Černe Pucer, ki je bila v času sklepanja poslov med Luko in Mikuževim podjetjem v Luki zaposlena kot izvršna direktorica za ekonomiko in finance, je pojasnila, da s konkretnimi posli glede odkupa zemljišč na Orleški gmajni in objekta Luna ni bila neposredno seznanjena. Pogodbe je po njenih besedah parafirala Lukina pravna služba, sama pa ni vedela povedati, ali se je preverjalo vrednost oziroma ponujeno ceno.

Do njenega prihoda v letu 2007 v Luki tudi ni bila praksa, da bi izdelovali elaborate ekonomske upravičenosti posameznih poslov, glede zemljišč pri Sežani pa je pojasnila, da takšen elaborat pri njih ni bil narejen. Na vprašanje Časarjevega odvetnika Danijela Planišca je sicer priznala, da ne ve, ali je tovrstni elaborat izdelala kakšna druga služba znotraj Luke.

Na vprašanje Mikuževega odvetnika Romana Sevška pa je Černetova pojasnila, da zaradi izplačil Mikuževemu podjetju Premik net vsaj v letu 2007 denarni tok družbe ni bistveno trpel.

Nekdanji izvršni direktor za trženje in razvoj pri Luki Milan Pučko se prav tako ni neposredno ukvarjal s konkretnim poslom za nakup zemljišč in objekta Luna, postopke v zvezi s slednjim pa je po njegovih besedah vodil nekdanji član uprave Marjan Babič. Glede investicije v zaledni terminal na tisti lokaciji pa so opravili več parcialnih študij in elaboratov, je še navedel Pučko, ki je poudaril strateški pomen terminala prav na območju Sežane.

Nastopila je tudi ena od solastnic sedmih parcel na Orleški gmajni Jasna Mozetič. Časarjev odvetnik Planinšec je pojasnil, da je realna, tržna cena, ki jo je dosegla Mozetičeva, bila bistveno višja od tiste, po kateri je parcele za Luko Koper odkupoval Mikužev Premik net.

Oglasil se je tudi sam Mikuž, ki je povedal, da so se že pol leta, preden se je Mozetičeva začela samostojno pogajati z Luko, pogovarjali z vsemi 16 solastniki. Tako so pripravili tudi predpogodbo, ki pa je edino Mozetičeva ni podpisala, zaradi česar je dogovor padel v vodo. Kot je pojasnil, je bila prav parcela v njeni lasti ključna z vidika zaokrožitve zemljišč.

Glavna obravnava  15. oktobra

Nekdanjega poslanca SNS Srečka Prijatelja, ki trenutno prestaja štiriletno zaporno kazen, obtožnica bremeni napeljevanja h kaznivemu dejanju nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril. Časar je obtožen zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril, Mikuž pa je obtožen nedovoljenega dajanja daril ter pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenem sprejemanju daril.

Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb za nakup nepremičnin, v katerih je kupec Luka Koper, posrednik pri prodaji pa Mikuževo podjetje Premik net, ki je bilo deležno štiriodstotne provizije. Pri tem naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od 742.000 evrov, kolikor naj bi Luka Koper plačala Premik netu.

Deli novico: