Na potep po slovenski Istri s pomočjo aplikacije

Tehnologija

Pametni telefoni zmorejo skoraj vse. Po zaslugi slovenskih invatorjev vas pošljejo tudi na počitnice. Ne kamorkoli, ali h komurkoli. Aplikacija iTurist vam priporoča počitnice po meri. 

Ne glede na to, ali ste bolj za športno–aktiven, kulinarično-užitkarski ali umetniško-poučen oddih, bo aplikacija, ki je plod slovenskega znanja za vas poiskala najboljše destinacije. Pri projektu so sodelovali UP Fakulteta za turistične študije Portorož – Turistica, ki je poskrbela za ekspertno znanje s področja turizma, vnesli turistične vsebine za območje Slovenske Istre ter prevedli aplikacijo in turistične vsebine v angleščino, nemščino in italijanščino,  Inštitut Jožef Stefan, ki je poskrbel za ekspertno znanje s področja informacijskih tehnologij in izdelali aplikacijo in občina Litija v sodelovanju z Razvojnim centrom Srce Slovenije.

Za brezskrbno in informirano potepanje

Aplikacija je že v uporabi, do sedaj jo je na svoje mobilnike preneslo približno 5.000 uporabnikov. "Aplikacija omogoča pripravo programov ogleda, prilagojenih posamičnemu turistu, in vodenje na ogledu. Aplikacija turista najprej vpraša, kam in kdaj si želi iti ter kakšen je namen izleta. Ali je to aktivni turizem, kulturna in naravna dediščina, gastronomija ali zabava. Nato mu pripravi program ogleda, ki upošteva njegove odgovore, poleg tega pa znamenitosti izbere glede na turistov profil in okus. Slednje pomeni, da se aplikacija na podlagi turistovih ocen znamenitosti, ki si jih je ogledali v preteklosti, in ocen drugih uporabnikov s podobnim okusom, nauči, kaj mu je všeč. Ko aplikacija pripravi program ogleda, ga turist lahko še ročno popravi. Nato mu aplikacija na zemljevidu pokaže znamenitosti na ogledu. S pomočjo GPS-a tudi ugotovi, ko se kateri približa, in mu prikaže njen opis. Ta je lahko pisni (s slikami) ali govorni. Turist lahko vsako znamenitost oceni in komentira ter si ogleda ocene in komentarje drugih uporabnikov. Aplikacija trenutno podpira štiri jezike – slovenščino, angleščino, italijanščino in nemščino. Vključene so znamenitosti območja Srce Slovenije in Slovenske Istre, prizadevamo pa si vključiti tudi druga območja," je za Regional pojasnil dr. Igor Jurinčič, vodja ekipe na FTŠ Turistici.

Več informacij dobite na spletni strani aplikacije.

Po navedbah Jurinčiča je do aplikacije prišlo na podlagi poznavanja in analize sodobnih trendov v turizmu in naraščajoče uporabe mobilnih aplikacij, predvsem med mladimi in neodvisnimi malimi skupinami turistov. Ti si praviloma organizirajo potovaje sami in preden gredo na destinacijo iščejo informacije na spletu, ko so pa že na destinaciji za pridobivanje turističnih informacij vse bolj uporabljajo mobilne telefone in ne najemajo turističnih vodnikov. "Zamisel za aplikacijo izhaja tudi iz naših lastnih želja in potreb. Radi jo namreč mahnemo na izlet, vendar nam pogosto primanjkuje časa, da bi ga dobro načrtovali. Ker na Institutu Jožef Stefan probleme navadno rešujemo z napredno tehnologijo, smo se k njej zatekli tudi v tem primeru in inteligentne računalniške metode uporabili za načrtovanje izletov," je še dejal Jurinčič.

Planiramo, gremo, na koncu še ocenimo

"V soboto se zbudimo, skozi okno sije sonce, pa se odločimo iti na izlet. Usedemo se za računalnik, izberemo, kam bi radi šli, aplikacija pa nam predlaga, kaj naj si tam ogledamo. Sprehodimo se med alternativami in na program ogleda dodamo eno pešpot, ker bi si radi nekoliko pretegnili noge. Da nam ne bo zmanjkalo časa, izločimo ogled ene cerkve, ki se od vsega na programu zdi najmanj zanimiva. Aplikacija nam po teh spremembah preuredi vrstni red ogleda, nakar program shranimo na mobilni telefon in krenemo na pot. Ko prispemo na izhodišče, program naložimo in si na zemljevidu ogledamo, kam moramo iti. Pri vsaki znamenitosti, do katere prispemo, nam postreže s kratkim in jedrnatim opisom. Ugotovimo, da je večina predlogov za oglede dobrih, je pa en muzej, kamor nas pripelje, precej dolgočasen, kar damo aplikaciji in prihodnjim obiskovalcev vedeti z nizko oceno," je o tehnični plati aplikacije povedal Mitja Luštrek, nosilec projekta na Inštitutu Jožef Stefan.

Aplikacija podpira štiri glavne mobilne platforme: Android, iOS, Windows Phone in BlackBerry. Poleg tega je na voljo kot spletna aplikacija, ki je mišljena za načrtovanje ogleda za računalnikom, preden krenemo na pot. Omogoča shranejvanje ogleda, ki ga je potem mogoče odpreti z mobilno aplikacijio.

Razvoj se je začel decembra lani in se je – po razpisu, iz katerega se je financiral – končal avgusta, vendar v resnici aplikacijo še vedno izboljšujejo in iščejo načine, kako jo dopolnjevati tudi v prihodnje, predvsem z novimi vsebinami. Aplikacija služi promociji manj znane in trajnostne turistične ponudbe Slovenske Istre v treh svetovnih jezikih na sodoben način. Izobražuje predvsem mlade o naravni in kulturni dediščini ter nudi informacije o možnih aktivnostih v naravi in zabavi individualnim turistom. Pri pripravi in testiranju aplikacije so sodelovali tudi obalni TIC-i, ki bodo sedaj prevzeli dopolnjevanje aplikacije z dodatnimi aktrakcijami in vzdrževanje vsebin za območje svojih občin.