Mreža poznanstev ključna za razvoj startup podjetij

Na začetku podjetniške poti sta čimprejšnji vstop na trg in vzpostavljanje mreže poznanstev ključnega pomena, sta na današnjem dogodku Startup cafe v Ljubljani poudarila zmagovalca investicijske konference Coinvest, Jakob Šušterič iz podjetja Mesi in Klemen Hosta iz podjetja Fieldoo.

Hosta iz podjetja Fieldoo, ki je vzpostavilo družbeno omrežje za povezovanje nogometašev in agentov, je okoli petdesetim udeležencem predstavil izkušnje pri zagonu družbenega omrežja, ki ima danes že 80.000 uporabnikov v 200 državah.

Ob tem je dejal, da je bila njihova največja napaka to, da so že na začetku zgradili preobsežen izdelek, zaradi česar so na trg šli prepozno.

Pri podjetju se sicer osredotočajo na šest držav - države Balkana ter Španijo in Poljsko - v prihodnosti pa želijo v svoje družbeno omrežje, ki je kot "nekakšen Linkedin za nogometaše", vključiti še ZDA in države južne Amerike, še posebej Brazilijo. Vendar pa so stroški trženja izjemno visoki - bo besedah Hoste bodo za nastop v Brazilijo potrebovali vsaj 100.000 evrov, za kar nujno potrebujejo investicijo.

Osredotočiti se je treba na mreženje v lastni branži

Glede mreženja je Hosta dejal, da je z nekaj truda mogoče "priti do vsakega človeka na svetu", a hkrati izpostavil, da se je treba osredotočiti predvsem na mreženje v lastni branži.

Šušteršič iz podjetja Mesi, kjer razvijajo medicinske naprave za samodejno zaznavanje pogostih bolezni, pa je povedal, da pri udeležbah podjetniških konferenc, sejmov in drugih dogodkov ne gre le za iskanje investicij na prvo žogo, ampak predvsem za vzpostavljanje kakovostne mreže kontaktov.

Moderna informacijska tehnologija še ni prodrla na trg medicinske opreme

V podjetju, ki je od začetka lanskega leta prodala več kot 500 naprav za samodejno ugotavljanja zamašitve žil v nogah, ugotavljajo, da moderna informacijska tehnologija, kot jo poznamo v pametnih telefonih in tabličnih računalnikih, še ni prodrla na trg medicinske opreme.

To vidijo kot priložnost zase, je dejal Šušteršič. Zato razvijajo naprave, ki bodo uporabnikom na preprost način omogočale, da odkrijejo najpogostejše bolezni, podatke pa avtomatske poslale zdravniku v obravnavo. "Na tem področju želimo v naslednjih dveh letih narediti revolucijo," je napovedal.

Startup cafe, ki je namenjen mreženju in širjenju poslovnih izkušenj, je v Ljubljani tokrat potekal že šestič. Vsako prvo sredo v mesecu ga organizirajo v okviru iniciative Coinvest Centra odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo (COBIK). Slednji je bil tudi organizator istoimenske investicijske konference Coinvest, ki je konec oktobra potekala v Novi Gorici.